banner6

Kıbrıs'ta yetişen bademler kolon kanserine karşı etkili

banner37

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi, Kuzey Kıbrıs’ta yetişen bademlerin kolon kanserine karşı etkili olduğunu saptadı.

Kıbrıs'ta yetişen bademler kolon kanserine karşı etkili
banner150

banner150 banner150

YDÜ’den yapılan açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Kuzey Kıbrıs Çiğ Bademlerinin Eczacılıkta Değerlendirilmesi” projesi sonuçlarının uluslararası Pharmaceutical Biology dergisinde yayınlandığı bildirildi.

Açıklamada, Akdeniz ülkelerinde yetişen ve  Kuzey Kıbrıs’ta da yaygın olan Prunus dulcis (badem) ağaçlarının korunması ve ekonomik değerinin artırılmasına yönelik geliştirilen projede, bademlerin yağı ile posasının eczacılıkta değerlendirilme olanaklarının araştırıldığı belirtildi.

Meriçli: Badem yağının kolon kanserini önleme ve metastazları engellemede etkili olduğunu saptadık

Proje yürütücüsü Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Meriçli, yaptıkları proje ile ilgili verdiği bilgide, yapılan analiz ve değerlendirmelerde Yedidalga’da yetişen kavrulmamış iç bademlerden elde edilen badem yağının kolon kanserini önlediğini ve metastazları engellemede etkili olduğunu saptadıklarını söyledi.
Meriçli, yaptıkları proje çalışmasını şöyle anlattı:

“Yedidalga köyündeki badem ağaçlarından toplanan bademlerden süper kritik CO2 ekstraksiyon metodu ile  % 34.8  oranında badem yağı elde ettik. Elde ettiğimiz badem yağının bileşimi oleik asit (w.8),  linoleik asit(.5) ve  palmitik asit (% 7.4) saptadık. Oleik asit miktarının Türkiye’de daha önceden incelenmiş olan 26 örneğin

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2017, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104