banner6

KKTC tarihinde ilk kez 22 solunum cihazı birden alınıyor

banner37

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Döner Sermaye Yasa Tasarısı’nın hazirandaki son meclis toplantısında, Hasta Hakları ile Özel Hastaneler Yasa Tasarılarının da ekim ayında yasallaşacağını açıkladı.

KKTC tarihinde ilk kez 22 solunum cihazı birden alınıyor
banner151 banner143

Sağlık Bakanı Sucuoğlu, bugün hem sağlıktaki yaslar hem de gündemdeki konularla ilgili açıklamada bulundu.

Bakan açıklamalarını, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı ve Uluslararası Final Üniversitesi ile sağlık alanında işbirliğini öngören protokollerin imza töreninde yaptı.

Kemal Saraçoğlu  Vakfı ile protokol

Buna göre, Bakanlık, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı ile 2007’de imzalanan “Palyatif Bakım İşbirliği Protokolü”nü 2021’ye kadar uzattı.

Protokole, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ile Vakıf  Başkanı Nevhiz Özer imza koydu.

Bu protokol, kanserin son evresine gelmiş yetişkin hastaların bu süreci evlerinde daha rahat geçirebilmeleri için verilecek hizmeti kapsıyor.

Uluslararası Final Üniversitesi ile bakanlık arasındaki protokol

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı ile Uluslararası Final Üniversitesi arasında “Sağlık Eğitim ve Araştırma İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Protokole, Sağlık Bakanı Sucuoğlu ile Rektör Abdullah Öztoprak imza attı.

Bu protokol ise, sağlık alanında eğitim alan üniversite öğrencilerinin sağlık merkezlerinde ve devlet hastanelerinde yapacakları staj, rotasyon uygulamalar ve bilimsel araştırmalara ilişkin kuralların belirlenmesini içeriyor.

Bakan Faiz Sucuoğlu, her iki imza töreninde basın mensuplarının soruları üzerine açıklama yaptı; kanseri, sağlıktaki yasaları, sağlığın basında ele alınış şeklini değerlendirdi.

“Kanserdeki vaka sayısı dünya istatistikleriyle paralel... Kanserde patlama yok”

Sucuoğlu, ilk olarak kansere değindi.

Kanserin her zaman toplumun gündeminde olduğunu ifade eden Sağlık Bakanı, “Küçük toplumuz. Kanser hemen hemen her ailede kendini gösteriyor. Bu durum da, sanki KKTC’de kanser patladı, dünyada en öndeymişiz gibi psikolojik bir durum yaratıyor. Bu gerçek değil. KKTC’deki yıllık yeni kanser vaka sayısı dünya istatistikleriyle paralel” dedi.

KKTC’de yılda 550-600 kişiye kanser teşhisi konulduğunu belirten Sucuoğlu, belli kanser tiplerinin tedavisinde ciddi başarı sağlandığını kaydetti.

“’Herkes kanser oluyor’, ‘biz bittik’ ‘kanser amansız hastalık, her şeyin sonuna geldim’ yaklaşımı yanlış” diyen Sucuoğlu, “Kanserin ille de üzücü sonuca varacağı ön yargısından kurtulmalıyız. Bu hastalığı yenen birçok insan var. Hem dünyada hem ülkede” şeklinde konuştu. Sucuoğlu, psikolojik durumun hastalığın tedavi seyrinde önemli rol oynadığını aktardı.

“Dünyada da, türkiye’de olduğu gibi Kıbrıs’ta da onkoloji uzmanı sıkıntısı var”

Ülkede standartların çok üzerinde bir Çocuk Onkoloji bölümü açıldığını da kaydeden Sucuoğlu, bir soru üzerine onkoloji uzman sayısı konusunda bilgi verdi.

Sucuoğlu, “Dünyada da, Türkiye’de olduğu gibi Kıbrıs’ta da onkoloji uzmanı sıkıntısı var. Yeni mezun arkadaşlarımıza her türlü kolaylık sağlanmasına, teklif götürülmesine rağmen çeşitli nedenlerle bu alanda üst ihtisas yapmayı tercih etmiyorlar” dedi.

Hastanede, “çocuk”, “radyoterapi”, “kemoterapi” bölümlerinde onkoloji uzmanı olduğunu, haftada bir ya da iki gün Adana Başkent Hastanesi’nden KKTC’ye geldiğini, hastaların tedavi şemalarını buradaki onkoloji uzmanlarıyla belirlediklerini anlattı.

Sucuoğlu, Yakın Doğu Üniversitesi’nde çalışan bir onkoloji uzmanının kısa süre sonra poliklinik saatlerinde Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde olacağını, söz konusu hekimin burada çalışacağını söyledi.

Sucuoğlu, “Az olanın daima talebi de çok olur. Türkiye’deki özel hastaneler, bu arkadaşlara bizim sunduğumuz maddi olanakların çok çok üzerinde maddi olanaklar sunuyor. Orada çalışmayı tercih ediyor. Böyle bir de gerçek var” şeklinde konuştu.

Sucuoğlu, kardiyoloji alanındaki iki uzmanın da belirli aralıklarla buraya geldiğini söyledi

“Döner sermaye yasa tasarısı 19 Haziran’da yasallaşacak, diğer iki tasarı Ekim’de”

Faiz Sucuoğlu, sağlıkla ilgili yasal çalışmalarla ilgili de bilgi verdi.

Yeni başlayan hekimlerin maaşlarındaki yetersizlik nedeniyle doktor bulmada sıkıntı yaşandığını belirten Sağlık Bakanı, “Geçen yılın Mayıs ayından beri Maliye Bakanlığı ile onlarca toplantı yaparak belli bir noktaya vardık. Yasa tadili geçtiğimiz hafta Meclisten geçti. Resmi gazetede yayınlanmasıyla doktorların maaşlarında düzenleme yapmayı hedeflemiştik. Bunu gerçekleştiriyoruz” dedi.

Meclis tatile girmeden, Döner Sermaye Yasa Tasarısı’nın da yasalaşacağını kaydeden ve bu yasayı “devrim” diye niteleyen Sucuoğlu, “Bu, 20-30 yıldır üzerinde tartışılan, yasalaşması için adım atılmayan bir yasa. Şimdi komitede görüşülüyor” şeklinde konuştu.

Sucuoğlu, söz konusu tasarının Meclis’in yaz tatilli öncesindeki son birleşimi olan 19 Haziran Pazartesi günü yasallaşacağını ifade etti; Hasta Hakları Yasa Tasarısı ve  Özel Hastaneler Yasa Tasarısı ile ilgili süreç konusunda bilgi verdi.

Sağlık Bakanı, “Ekim ayında, Meclis’te olan bu iki tasarı da yasallaşacak. Bunlar da 10 yılladır sağlıkta hedeflenen, planlanan, şu veya bu nedenden dolayı bir türlü yasalaştırılamayan tasarılardır” değerlendirmesinde bulundu.

Sağlıktaki söz konusu yasalarla ilgili hedeflerini hem parti programlarında hem de Türkiye ile imzalanan ekonomik protokolde “31 Aralık 2017’ye kadar” şeklinde belirttiklerini söyleyen Sucuoğlu, “Ok yaydan çıktı, hedefe gidiyor” dedi.

İkinci iş yasağı...

Yüksek İdare Mahkemesi’nin “sağlıkta ikinci iş yasağı” konusunda aldığı karara da değinen Sucuoğlu, “Bu konuda da yoğun çalışma içindeyiz. Yasal alt yapıda istediğimiz noktaya geldik” dedi, Tıp-İş ile imzaladıkları protokole de değindi.

”400-500 kalemin ihaleleri bitti... KKTC tarihinde ilk kez 22 solunum cihazı birden alınıyor”

Hastanelerin alt yapı konusuna da değinen Bakan Sucuoğlu, hastane başhekimliklerinin kendilerine sunduğu ihtiyaçların yaklaşık 450-500 kaleminin ihalelerinin bittiğini, 12 firmanın bu konuda görev aldığını söyledi.

MR, anjiyo dışındaki tüm aletlerin alınacağını belirten Sağlık Bakanı, “Hastanelerdeki eksiklerin tümü tamamlanıyor. Kararımız da şudur; her 15 günde bir hastane başhekimlerinden ihtiyaç listesi isteyeceğiz, ihtiyaçları minimal ölçüye düşürmek için çalışacağız” dedi.

KKTC tarihinde ilk kez 22 solunum cihazı birden alındığını da kaydeden Sucuoğlu, ihalesi biten yaklaşık 1 milyon 40 bin TL değerindeki cihazın  Almanya’da üretildiğini aktardı.

Sucuoğlu, “İhaleyi kazanan şirketin cihazların elektrikle ilgili düzenlemesi için istediği süre 1.5 aydı. Süre doluyor. 22 solunum cihazı 6 Haziran gibi ülkede olacak” şeklinde konuştu.

“Sağlıkta mutlak memnuniyet yok...”

“Sağlıkta mutlak memnuniyet yoktur” diyen Sucuoğlu, şu açıklamada bulundu:

“Bir hastanın iğne yerinde enfeksiyon oluştuğunda sağlık sistemi çökmez. Böyle manşetler atmak doğru değil. Bu, doktorları da bizleri de yaralıyor. Bu olaylar, dünyada olduğu gibi ülkemizde de oluyor. Her türlü tedbire, soruşturmaya rağmen olacak da. İnsan elinin değdiği yerde hata kaçınılmazdır. Sağlık konusunda dikkatli olunmalı. Beğensek de beğenmesek de en son ve olmazsa olmaz başvuracağımız adres Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’dir. Büyük ihtimalle tarihinde ilk kez hastane yönetimi bu tür yayınlara cevap verme, kendini ifade etme ihtiyacı duydu. Bu da işin ne kadar hassasiyet yarattığını gösteriyor. Konuyla ilgili bilimsel açıklama alıp haberi öyle hazırlamak daha geçerli olur.”

Gözüne işlem yapılan 4 diyabet hastası konusunda da açıklama yapan Sucuoğlu,  bu hastaların gözlerinde işlemden sonra enfeksiyon geliştiğini, ertesi gün yurt dışına gönderildiklerini söyledi.

Sucuoğlu, hastaların şu an durumlarının iyi seyrettiğini kaydederek, enfeksiyona enjektördeki solüsyonun mu neden olduğunun araştırıldığını aktardı.

Vakıf başkanı Özer’den hekimlere çağrı: “Termal döneme girmiş kanser hastalarını vakfımıza bildirin”

Öte yandan bugün Sağlık Bakanlığı’nda imzalanan protokollerde, protokole imza koyan taraflar da konuştu.

Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı Başkanı Nevhiz Özer, protokole konu palyatif  bakımın; ağrılı, terminal döneme girmiş kanser hastalarını kapsadığını söyledi.

Kemal Saraçoğlu Palyatif Bakım Birimi’ni üst kademeye taşımak, yetişkin kanser hastalarına daha rahat bir süreç sağlamak için “Hospice” adlı proje başlattıklarını dile getiren Özer, “Kurum ve kuruluşlardan bu merkezin kurulum aşamasında destek bekliyoruz” dedi.

Nevhiz Özer, konuşmasında hekimlere, “Termal döneme girmiş kanser hastalarının vakfımıza bildirin” çağrı yaptı.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2017, 14:17
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104