KKTC'de 54 AIDS hastası var

banner37

Uyuşturucu, Sigara ve Alkolle Mücadele Derneği (USAM) ile Kıbrıs Yeşilay Derneği Başkanı Ayşe Gökyiğit, 1 Aralık Dünya AIDS gününün bu yılki temasının “Eşit Haklara Erişim” olarak belirlendiğini duyurdu.

KKTC'de 54 AIDS hastası var
banner90
banner99

Yazılı açıklamasında ülkede takip edilen HIV pozitif kişi sayısının 54 olduğunu kaydeden Gökyiğit, “Gizli AIDS enfekte popülasyon ihtimalini gözden kaçırmamak, denetimlerin sürekliliğini sağlamak gerek” dedi.

Özellikle riskli gruplarda korunma çalışmalarına öncelik verilmesi gerektiğini ifade eden Ayşe Gökyiğit, “Şüpheli teması olanların hastalığın bulaşma, hastalıktan korunma yolları konusunda bilgilendirilmesi, HIV ile yaşayan kişilerin tedaviye kolay ve kesintisiz biçimde ulaşabilmesi, sosyal destek, bakım olanaklarının iyileştirilmesi ve hasta kişilerin yaşam kalitelerinin yükseltilmesi” konularına dikkat çekti.Özellikle sahra altı Afrika ülkelerden gelenlere gerekli taramaların yapılması büyük önem arz ettiğini söyleyen Ayşe Gökyiğit, yeni HIV vakalarının 3’te 2’sinin bu ülkelerde görüldüğüne işaret etti.

banner134
“Uyuşturucuyla mücadeleye etkin destek, AIDS’le mücadelede de önemli rol oynayacak”

AIDS’in 1981’den bu yana dünyada 35 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olduğunu,  geçtiğimiz yıl 1.1 milyon kişinin HIV’e bağlı nedenlerle hayatını yitirdiğini kaydeden Gökyiğit, açıklamasında özetle şunları kaydetti:

“HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır ve korunma önlemleri tedaviden çok daha etkili ve ucuzdur. Bu nedenle, çocuklar ve gençler cinsellik konusunda aydınlatılmalı, korunma yolları hakkında bilgilendirilmeli, evlenmeden önce AIDS Testi yaptırılmalı, asla ortak enjektör kullanmamalı,  cerrahi aletlerin temizliği ve sterilizasyonundan emin olunmalı, virüsü taşıyan kadınlar hamile olmaktan kaçınmalı ve uyuşturucuların zararları konusunda özellikle gençler eğitilmelidir. Hastalığın ikinci önemli nedeni olan uyuşturucudan uzak durulması ve uyuşturucu ile mücadeleye etkin destek verilmesi, AIDS’le mücadelede de çok önemli rol oynayacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2016, 20:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75