Korona sürecini başarıyla yönettik

banner37

Eczacılar Birliği Başkanı Öksüz, pandemi sürecinde vatandaşlara sağlık danışmanlığı hizmeti de vererek, poliklinik, hastane ve kliniklerdeki yoğunluğun önüne geçilmesindeki etkenlerden biri olduklarını kaydetti:

Korona sürecini başarıyla yönettik
banner90
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

“YOĞUNLUĞUN ÖNÜNE GEÇTİK”… Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, Koronavirüsü sürecinde 324 eczane ve 400’e yakın eczacının bilfiil ecza deposu, özel şirketler ve eczanelerde çalıştığını, hastalarla temas halinde olduklarına dikkat çekti. Öksüz, poliklinik, hastane ve kliniklerdeki yoğunluğun önüne geçilmesindeki ilk etkenin de eczacının hastaya yaptığı sağlık danışmanlığı hizmeti olduğunu vurguladı

Ülkemizde Koronavirüsü sürecinde tüm sektörler kapanmasına rağmen her türlü önlemi alarak vatandaşa hizmet veren eczacıların, vatandaşlara sağlık danışmanlığı hizmeti vererek, poliklinik, hastane ve kliniklerdeki yoğunluğu da azaltarak bulaşın yayılmasının önüne geçtiği bildirildi.

Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, Koronavirüsü sürecinde eczacıların en riskli çalışma grupları arasında olduğuna dikkat çekerek, 324 eczane ve 400’e yakın eczacının bilfiil ecza deposu ve eczanelerde çalıştığını, hastalarla temas halinde olduklarını, buna rağmen sadece bir pozitif eczacı ile karşılaşıldığını söyledi.

Öksüz, Koronavirüsü dönemde poliklinik, hastane ve kliniklerdeki yoğunluğun önüne geçilmesindeki ilk etkenin de eczacının hastaya yaptığı sağlık danışmanlığı hizmeti olduğunu vurguladı.

Öksüz, eczacıların, Koronavirüsü döneminde sadece ilaç satmadığını, gelen hastalara ve yaşlılara, dakikalarca, kullandıkları ilaçlara yönelik bağışıklığı artıracak tavsiyeler de verdiklerini anlattı.

“324 eczane, birliğin ise 400’e yakın üyesi var”

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, Koronavirüsü sebebiyle Türkiye’de eczacı ölümlerinin 40’ı aştığını, bu ülkede sağlık alanında en çok ölümün eczacılarda yaşandığını söyledi.

Öksüz, bizim ülkemizde ise sadece bir pozitif eczacı görüldüğünü belirterek, onun da hemen eczanesinin kapanarak temaslılarının gözlem altına alındığını, hatta bu dönemde Eczacılar Birliği’nin, eczacısına, maddi destek sağlayarak sahip çıktığını kaydetti.

Ülkemizde 324 eczane, birliğin ise 400’e yakın üyesi olduğuna dikkat çeken Öksüz, “400 üye bilfiil eczanelerde, ecza deposunda, özel şirketlerde veya akademisyen olarak görevini sürdürmekte ve hastalarla temas halindedir. Bunun dışında kamuda çalışan eczacılarımız da vardır.  Bu süreçte 400 eczacı arasından sadece bir pozitif eczacı çıkması, bize, bu süreci ne kadar başarı ile yürüttüğümüzü göstermektedir” şeklinde konuştu.

“Koronavirüsü döneminde insanlara

sağlık danışmanlığı hizmeti verdik”

Öksüz, Koronavirüs’ün başlangıcında, daha Bakanlar Kurulu karar almadan, ilk kapanmayı eczanelerin gerçekleştirdiğini hatırlatarak, bu dönemde sıralı girişler, ateş ölçerle kontrol, el dezenfektanı, paspas gibi tedbirler alarak, çalışma saatlerini yarı güne indirdiklerini ve nöbetçi eczaneleri artırdıklarını belirtti.

banner134
Eczacının bu dönemde kendi kar marjından fedakarlık ederek çalışma saatlerini yarıya indirdiğini anlatan Öksüz, insanlara da öğleye kadar ilaçlarını alma fırsatı tanıdıklarını, öğleden sonra da acil durumlar için nöbetçileri artırdıklarını söyledi.

Bu noktada büyük başarı sağladıklarını belirten Öksüz, o dönemde poliklinik, hastane ve kliniklerdeki yoğunluğun önüne geçilmesindeki ilk etkenin de eczacının hastaya yaptığı sağlık danışmanlığı hizmeti olduğunu vurguladı.

Öksüz, eczacıların Koronavirüsü döneminde sadece ilaç satmadığını, gelen hastalara ve yaşlılara, dakikalarca, kullandıkları ilaçlara yönelik bağışıklığı artıracak tavsiyeler de verdiklerini ifade etti.

Yaşlılara evden çıkmama tavsiyesini bıkmadan usanmadan verdiklerini anlatan Öksüz, son haftalarda vaka artışları ile birlikte yeniden sıkı önlemler almaya başladıklarını kaydetti.

“Yasamız revize edilmeli”

Öte yandan ilacın eczacıların işi olmasına rağmen bugün hala Sağlık ve Bilim Kurulu’nda bir eczacının bile yer almamasından yakınan Öksüz, “Dünyada aşılar konusunda, aşıların üretilmesinden tutun da hastaya ulaşıncaya kadar tüm süreçte eczacılar yer alır. Biz burada toplumla iç içeyiz. Toplumun nabzını tutan biziz. Toplumu yönlendiren biziz, ilacın yetkilisi biziz ama Sağlık ve Bilim Kurulu’nda eczacı yer almıyor” dedi.

Umut Öksüz, yasa kapsamında Eczacılar Birliği’nin eczacıları denetleme yetkisi olmadığına dikkat çekerek, yasanın iki ele kelepçe vurduğunu işaret etti.

Eczacıları denetleme yetkisinin İlaç ve Eczacılık Dairesi’nde olduğunun altını çizen Öksüz, dairede kendi ilaçlarını kontrol edecek eczacının olmadığını belirtti.

Öksüz, yasanın revize edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, Türkiye’deki sistemde olduğu gibi her bölgeye Eczacılar Birliği Bölge Komisyonları açılarak, seçimle, her bölgedeki komisyon başına bir eczane seçilerek, sorunların bölgesel olarak çözülebileceğini kaydetti.

Yasanın revize edilmesinin Sağlık Bakanlığı ve vatandaşın işini kolaylaştıracağını belirten Öksüz, halen yasayı beklediklerini, bu süreçte bile eczacıyı sokağa döken bir anlayışla mücadele ettiklerini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75