banner6

Koronavirüs için geliştirilen haplar salgının seyrini değiştirecek

banner37

Koronavirüs için geliştirilen haplar salgının seyrini değiştirecek
banner99

MERCK'nin geliştirdiği koronavirüs ilacı Molnupiravir için onay veren ilk ülke İngiltere oldu. İlacın, salgının seyrini değiştirebilecek bir oyun değiştirici olması bekleniyor. Uzmanlar, aşı ve ilaçla salgının ölümcül olmaktan çıkacağını söylüyor.

ABD'li ilaç şirketi Merck, COVID-19 hapının yetişkinlerde acil kullanım izni talebiyle Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) başvurusunu yapmıştı. İlaç, kullanıma “FDA onayı” alarak koronavirüs için ilk oral antiviral ilaç oldu.

Avrupa Birliği'nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı da Merck'in ürettiği "Molnupiravir" adlı ilacın pazarlama iznini beklemeden, acil kullanım için hazırlanmasını tavsiye etti.

MERCK firmasından sonra PFIZER firması da konavirüs için antiviral hap geliştirdiğini ve hapın etkinlik oranının %89 olduğunu duyurdu.

banner134


Koronavirüs ilacı salgını nasıl etkileyecek?


İngiltere'nin ilaç düzenleyicisi kurumu ise COVID-19 için geliştirdiği Molnupiravir'in kullanımına onay verdi. Böylelikle İngiltere aşının ardından ilaca da onay veren ilk ülke oldu.

Amerikan The Washington Post'un haberine göre Merck Başkanı Robert M. Davis yaptığı açıklamada, "Molnupiravir'i dünyanın dört bir yanındaki hastalara mümkün olan en kısa sürede ulaştırmak için hem titizlikle hem de aciliyetle hareket etmeye devam edeceğiz" dedi.

Ölüm ve hastaneye kaldırılma oranını yarıya indirebilir

İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), Molnupiravir ilacının pozitif bir COVID-19 testinin ardından mümkün olan en kısa sürede ve semptomların başlamasından sonraki 5 gün içinde kullanılmasını önerdi.

İngiltere'de Lagevrio olarak adlandırılacak ilaca dair veriler, Molnupiravir'in COVID-19'a yakalanma riski yüksek olanlar için ölüm veya hastaneye kaldırılma oranını yarı yarıya indirebileceğini ortaya koymuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104