banner6

Kronik Hastalıklar ve Özel Dal Hastaneleri Yasası güncellenmeli

banner37

Evrensel Hasta Hakları Derneği’nin yürüttüğü “Hastanın Sesi” projesi ekibi ve dernek başkanı Emete İmge bugün (25 Ekim) Dünya Hasta Hakları Günü çerçevesinde Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’ne anlamlı bir ziyaret gerçekleştirerek orada yatmakta olan yaşlı ve hastalara özel tasarlanmış “Geçmiş Olsun” kartlarını takdim etti.

Kronik Hastalıklar ve Özel Dal Hastaneleri Yasası güncellenmeli
banner151

Merkezin Başhemşiresi Hatun Ayar tarafından karşılanan ekip, bakım görmekte olan 44 yaşlı ve hastayı ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu. Sesini duyurmakta zorluk çeken hastaların sesi olmayı hedefleyen proje, merkezde yatmakta olan hastaların memnuniyeti ve yaşamakta oldukları sıkıntılar hakkında bilgiler elde etti.

Ayar: “ Kapasitemiz sınırlı, yeni başvuruları kabul edemiyoruz”

Merkezin 44 hastaya bakabilecek kapasitede olduğunu vurgulayan Ayar, kapasitelerinin sınırlı ve şu anda dolu olduğundan ötürü yeni gelen başvuruları kabul edemediklerini belirtti. Merkezde tam zamanlı 9 hemşirenin ve vardiya usulü görev yapan 23 hasta bakıcının görev yapmakta olduğunu belirten Ayar, merkezde görev yapacak olan bir psikoloğa ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. Altyapı olarak eksiklerinin bulunmadığına dikkat çeken başhemşire çevre düzenlemesi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Sönmez: “Kronik Hastalıklar ve Özel Dal Hastaneleri Yasası’nın bir an önce güncellenmesi gerekmekte”

Hastanın Sesi proje müdürü İzlem Sönmez, Kronik hastalıklar ve Özel Dal Hastaneleri Yasası kapsamında yönetilen merkeze hasta kabulü için kriterlerin geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “1991 yılından kalma olan yasanın günümüz şartlarına adapte edilerek revize edilmesi, hasta kabulü için kriterlerin oluşturulması ve taburcu sisteminin yasaya entegre edilmesi gerekmektedir”dedi.

İmge: “ Hasta haklarının tanıtılması ve korunması konusunda işbirliğine hazırız”

EHHD Başkanı İmge, 17 yıldan bu yana  Hasta Hakları Yasa Tasarısı üzerinde çalışmalar yapan Evrensel Hasta Hakları Derneği’nin, söz konusu Kronik Hastalıklar ve Özel Dal Hastaneleri Yasası’nın günün ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde güncellenmesi konusunda uzman desteği sunabileceğini, ayrıca Merkez’de görev yapan sağlık çalışanlarına yönelik Hasta Hakları Bilgilendirme eğitimi verebileceklerini belirterek ilerleyen zamanlarda olası işbirliklerine açık olduklarını belirtti.

Kıbrıs’ın Kuzeyinde hasta ve hasta yakınlarının haklarının korunması için 2002 yılında kurulan Evrensel Hasta Hakları Derneği (EHHD), Mart 2016 itibarı ile de hasta hakları savunuculuğunu merkeze alan “Hastanın Sesi” projesini yürütmeye başladı. AB tarafından finanse edilen  ve EHHD tarafından yürütülen “Hastanın Sesi” projesi, hasta ve hasta yakınlarının yüksek menfaatinin korunması ve haklarının tesis edilmesi için çalışmalar yürütmektedir.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2017, 16:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104