banner6

Kronik yorgunluk sendromu

banner37

Kronik yorgunluk sendromu
banner99

Psk. Ayla KAHRAMAN
 

21’nci yüzyılda görülme sıklığı artan hastalıklardan biri de Kronik Yorgunluk Sendromudur. Stres, çatışma, duygusal sorunlar, sevilen kişinin kaybı, çalışma hayatı, ailevi sorunlar gibi nedenlerle kişi Kronik yorgunluk sendromuna yakalanabilir.

Bu hastalıkta, kişi yeterli uyku ve beslenmeye rağmen, kendini bitkin ve yorgun hisseder. Sürekli dinlenme, uyuma ihtiyacı duyar ancak dinlendiği halde, yorgunluğu devam eder.

Önlem alınmadığında ise, yorgunluk, bitkinlik hissi artar ve kişinin iş, duygusal ve aile yaşamını olumsuz etkiler. İşe gitmek istemez, gündelik yaşamın gerektirdiği basit görevleri bile yapacak takati kalmaz. Sürekli ve nedensiz bir mutsuzluk hissi, yorgunluğa eşlik eder ve kişinin iş ve özel hayatındaki verimliliğini azaltır.

Kronik Yorgunluk Sendromu, stresli, yoğun ve görev sorumluluğu yüksek olan işlerde çalışan kişilerde daha sık görülmektedir. Psikolojik bir hastalık olarak görülse de tedavi edilmediğinde kişinin zihinsel ve fiziksel işlevlerini de etkilemektedir. Hastalık, bitkin ve yorgun hissettirmekle kalmaz; dikkati toplayamama, unutkanlık, iş verimliliğinde belirgin bir düşme, dostlardan uzaklaşma gibi yaşam kalitesini bozan belirtilere de yol açmaktadır. Kas ve eklem ağrıları, mide bulantısı gibi fiziksel belirtilere de neden olabilmektedir.

Kronik Yorgunluk Sendromu, kadınlarda daha sık görülen bir hastalıktır. Uzmanlara göre en önemli nedeni strestir. Görev yoğunluğu yüksek olan ve dinlenmeye, eğlenmeye zaman ayıramayan kişiler bu hastalığın hedefi durumundadırlar. Uyuduklarında ve dinlendiklerinde bile yorgun hissetmeleri, unutkanlıkları, depresyon belirtileri, kas ve eklem ağrıları, boğaz, karın ağrısı, mide bulantısı gibi belirtileri aylardır devam ediyorsa; kişinin kronik yorgunluk sendromuna yakalanıldığı düşünülebilir.

Kronik yorgunluk sendromunun teşhis ve tedavisinde, öncelikle tıbbi ve psikolojik yaklaşımlar birlikte kullanılmaktadır. Psikiyatri hekiminin önereceği ilaç tedavisinin içinde, bazı vitamin ve mineraller de olabilir.

Psikolojik tedavide ise stres ile mücadele etme, davranışçı psikolojik terapiler uygulanır. Bunun yanında, gevşeme teknikleri, düzenli eksersiz, sağlıklı beslenme, kafeinli içecekleri en aza indirme, hobilere ve dostlara zaman ayırma gibi gündelik yaşama yönelik önlemler de alınır.

Kronik Yorgunluk sendromu, yaşam kalitesini düşüren ve tedavisi zor olan bir hastalıktır. Kişinin gündelik yaşamından hızla uzaklaşmasına ve içe kapanmasına neden olur ve kapanış uzadıkça, kişinin mücadele gücü azalır.

Önemli olan, yorgunluk hissi kişiyi ele geçirmeden harekete geçmeyi başarmaktır.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104