banner6

Krup hastalığı nedir?

banner37

Çocuklarda görülen Krup hastalığı bulaşıcıdır. Çocuğun gece havlamayı andıran bir öksürükle uyanması ve nefes almada sıkıntı yaşaması Krup hastalığının en önemli belirtilerindendir. Peki Krup tedavisi nasıl olur?

Krup hastalığı nedir?
banner150 banner151 banner143

Üst solunum yollarının daralması veya tıkanmasıyla Krup hastalığı ortaya çıkabilir. Özellikle 6 ay ile 3 yaş arasındaki çocuklarda daha fazla görülen Krup hastalığı için hekim kontrolü şarttır. İşte hastalığın belirtileri ve tedavisi hakkındaki bilgiler...

KRUP HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

– Nefes almada zorluk
– Sıkışık ve hırıltılı solunum
– Yüksek ateş
– Havlar tarzda öksürük
– Ses kısıklığı/seste kabalaşma olması
– Deri ve tırnaklarda morarma
– Göğüs duvarında çekilme

KRUP TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Vakaların %90’ı ilk müdahalenin ardından ayakta tedavi edilirken yaklaşık %10’u hastaneye yatırılarak tedavi edilir. %1’den daha azı yoğun bakım şartlarında solunum desteğine ihtiyaç duyabilir. Tedavide en önemli nokta hava yollarının açık tutulması ve oksijen desteğidir. Havanın soğuk ve nemli olması faydalıdır. İlaç tedavisi olarak acil serviste kortizonlu buhar veya iğne tedavileri uygulanır. Daha sonra ayaktan veya yatarak idame tedavileri planlanır. Sık gördüğümüz Klasik Krup Sendromunda antibiyotik ve öksürük ilaçlarının yeri yoktur. Ancak seyrek görülen bakteriyel krup tablolarında antibiyotik tedavisi hayat kurtarıcıdır. Tekrarlayan krup ataklarında alerjik nedenler, mide reflüsü gibi hastalıklar ile altta yatabilecek önemli doğuştan veya sonradan oluşabilecek solunum yollarına içerden veya dışarıdan bası yapabilecek durumların ileri tetkik ve tedavisi unutulmamalıdır.  

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2018, 09:51
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110