banner6

KTÖS: Tıp-İş'in yanındayız

banner37

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Tıp-İş'in başlattığı eyleme destek verdi.

KTÖS: Tıp-İş'in yanındayız
banner151

Sendika genel sekreteri Şener Elcil'in imzasıyla yayınlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Parasız, nitelikli eğitim ve sağlık hizmetlerini tüm vatandaşlarına eşit bir şekilde vermek, devletin temel görevlerindendir.

Adamızın kuzeyinde Türkiye tarafından kurdurulan siyasi rejim, eğitim ve sağlık hizmetlerinin niteliğini sistematik ve bilinçli olarak düşürerek vatandaşı özel okullara ve özel hastanelere muhtaç duruma getirmiştir. Özelleşme bahanesiyle ve devlet eli ile özel okullar ve özel hastaneler yaratılmış, “parası olan okusun, parası olmayan eğitimden mahrum kalsın, parası olan tedavi görsün, parası olmayan ölsün” anlayışı topluma zorla kabul ettirilmiştir.

Devlet eli ile onlarca özel hastane yaratılırken, devlet hastaneleri yıllarca ihmale uğratılarak araç gereçten yoksun hale getirilmiştir. Bu da yetmezmiş gibi yıllarca eğitim alarak uzmanlaşan doktorlar diğer çalışanlarla birlikte göç yasası kapsamında sefalet ücretine mahkum edilmiştir.

Kamu-özel çelişkisi yaratan hükümetler, çalışan kesimleri birbirine düşürerek bundan siyasi menfaat sağlamaya çalışmaktadırlar. Devlet hastanelerine yatırım yapmayan, doktorlarına yeterli maaş ödemeyen bir anlayış, yurtdışından doktor getirecek ya da hastaları özel hastanelere yönlendirecek milyonları bulabilmektedir.

Anlaşılan odur ki, devlet hastanelerini çökertip, doktorları birbirine düşürerek yaratılacak kaosla, paralı özel sağlık sistemleri ve Türkiye’nin yeşil hastaneleri adamızın kuzeyine getirilmeye çalışılmaktadır. Tıp-İş’in kamusal sağlık hizmetlerinin devlet tarafından verilmesi mücadelesini selamlar, verilen mücadelenin sadece “para” için olduğu demagojisini yapan başta UBP-DP hükümeti olmak üzere tüm rant çevrelerini şiddetle protesto ederiz.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2017, 15:18
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110