Kurallara uyun, Koronavirüs’ten korunun

banner37

Ülkede bir hafta içinde 29 yerel Koronavirüs vakasına rastlanması endişeleri artırdı. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Vudalı, Koronavirüse karşı alınması gereken önlemleri hatırlattı ve uyardı:

Kurallara uyun, Koronavirüs’ten korunun
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

“Belirti varsa test yaptırın”… Ülkede, 13 Kasım-14 Aralık tarihleri arasındaki bir aylık sürede 289 Koronavirüs vakasına rastlandı. Bunların 71’i ise yerel vakalardan oluştu. Özellikle yerel vaka sayısındaki artış halkta ciddi kaygılara yol açtı. Ancak yine de tedbirlere uyma konusunda sınıfta kalındı. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Vudalı, hijyen kurallarına mutlaka uyulması gerektiğini belirterek, “yüksek ateş”, “kuru öksürük” ve“halsizlik” gibi şikâyeti olan kişilerin mutlaka PCR testi yaptırması gerektiğini vurguladı.

Ülkede, 13 Kasım- 14 Aralık tarihleri arasındaki bir aylık sürede 289 Koronavirüs vakasına rastlanırken, bunların 71’i ise yerel vakalar oluşturdu.

Yerel vakalardaki artış ise halkı endişelendirdi. Ancak tüm endişelere rağmen tedbirlere uyma konusunda yine sınıfta kaldık. Bazı kişilerin maske takma ve sosyal mesafe kuralına uymadığı gözlemlendi.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Vudalı, Koronavirüse karşı alınan önlemler konusunda halka büyük görev düştüğünü söyledi.

Vudalı, “el yıkama”, “sosyal mesafe” ve “maske takma” kurallarına mutlaka uyulması gerektiğinin altını çizdi ve yüksek risk grubundaki aktivitelerden kaçınılması gerektiğini kaydetti.

Vudalı, ülkemizdeki her şehirde yerel vakaların artmakta olduğunu söyledi ve bu konuda da halka gerekli tedbirleri alma konusunda önemli görevler düştüğünü belirtti. Bu görevlerin en başında da el temizliği, maske kullanımı ve fiziksel mesafeye dikkat edilmesi geldiğini hatırlatan Vudalı, “bu kurallara uymak büyük salgınla mücadelede büyük önem taşıyor” dedi.

“Yüksek risk grubunda olan

aktivitelerden kaçınılmalı”

Vudalı, daha öncede uyarıda bulunulduğu gibi yüksek risk grubunda olan aktivitelerden kaçınılması gerektiğini belirtti ve yüksek risk taşıyan aktivitelerin arasında da “bara gitmek”, spor salonuna gitmek”, “kapalı alanlı restorana yemeğe gitmek”, “yüksek veya tam temaslı spor yapmak” gibi faaliyetlerin olduğunu belirtti.

Vudalı ayrıca kış mevsiminde daha çok kapalı ortamlarda kalındığını ifade etti ve bunun da bulaşma riskini artırdığını kaydetti.

Vudalı, kapalı ortamlarda metrekareye düşen insan sayısının fazla olduğuna dikkati çekti ve bunun da sosyal mesafe kurallına uyulmasını zorlaştırdığını kaydetti.

Emre Vudalı, “yılbaşı planları yapılırken de bunlara dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca yüksek ateş, kuru öksürük, halsizlik görülen kişilerin mutlaka PCR testini yaptırması gerekiyor” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75