'Kurul onay vermiyor'

banner37

Ameliyatla dizine menteşeli protez takılması gerektiğini ancak birçok doktorun kendisine “Bu riskli bir ameliyat. Ülkemizde gerekli donanım ve altyapı olmadığı için burada yapılamaz” dediğini öne süren Kadıköy, Türkiye’ye gönderilmek için 4 kez Sağlık Kurulu’na girmesine rağmen bir türlü onay alamadığını iddia etti.

banner87
'Kurul onay vermiyor'
banner90
banner99

Güren TİLKİ

Akdeniz köyünde sakin, 62 yaşındaki Serpil Kadıköy, sol dizindeki sağlık sorunuyla uzun yıllardır mücadele ediyor. Sol dizindeki kemik erimesi problemi nedeniyle 4 kez ameliyat geçiren Kadıköy, sağlığına kavuşamadı.

Serpil Kadıköy’ün ayağındaki ağrılar halen devam ederken, dizinde sürekli olarak yaşanan kilitlenmeler nedeniyle hareket edemez duruma geliyor. Kadıköy, son iki buçuk yıldır komşusuna kahve içmeye dahi gidemiyor.

Gerek ülkemizde, gerek Güney Kıbrıs’ta, gerekse Türkiye’de birçok doktora görünen Kadıköy’ün eski sağlığına kavuşması için gerçekleştirilecek ameliyatla dizine menteşeli protez takılması gerekiyor.

Uzun ve riskli olan bu ameliyatın Türkiye’de yapılmasını talep eden Serpil Kadıköy, 4 kez sağlık kuruluna girmesine rağmen, kuruldan onay almadı.

Birçok doktorun kendisine bu riskli ameliyatın ülkemizde yapılamayacağını, çünkü bunun için gerekli donanım ve altyapının bulunmadığını anlattığını kaydeden Kadıköy, sağlık kurulundan bu ameliyatın burada denenebileceği gerekçesiyle onay almadığını belirtti.

Ayağında korse olmadan yürüyemeyen Serpil Kadıköy, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Dizimdeki kemik erimesi nedeniyle ilk ameliyatımı 2015 Ocak ayında Girne Akçiçek Hastanesi’nde oldum. mart ayında ayağım enfeksiyon aldı ve ağrılarım tekrarladı. Damardan 137 adet antibiyotik aldım. 2016 yılında ayağımdaki protez çıkarılarak beton denilen alet takıldı. 3 ay ayakta kalması gereken bu alet, bakanlık ile ilgili firmanın anlaşmazlığı sonucu 7 ay kaldı. Daha sonra ameliyatla ayağıma revizyon takıldı. 11 ay oldu revizyon takılalı ancak ağrılarım hiç dinmedi. Gitmediğim doktor kalmadı. Dizim kilitlenerek hareket edemez duruma geldi. En az haftada bir kez yaşadığım kilitlenme ile ambulansla Girne Akçiçek Hastanesi’ne yatıyorum.

Ayağıma menteşeli protez takılması gerekiyor. Ancak böyle bir ameliyat Türkiye’de 250 bin TL. Böyle büyük ve riskli bir ameliyat için kurul kararı ile Türkiye’ye gitmek istiyorum. Gittiğim tüm doktorlar bu ameliyatın burada yapılamayacağını söylüyor, ancak 4 kez kurula girdim onay alamadım. Artık bunda bir kasıt arıyorum. Daha fazla bu acılara dayanamıyorum.”

Serpil Kadıköy, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a mektup göndereceğini söyleyerek “Eşim Türkiye vatandaşı ancak orada sigortası yok. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a beni orada bir hastanede ameliyat ettirmesi için mektup göndereceğim, o kadar çaresizim” diye konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2017, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75