banner6

Lefkoşa 'duman altı'

banner37

Lefkoşalılar, havaların soğumasıyla birlikte odun sobalarında, odun dışında yakılan maddelerden dolayı akşam saatlerinde ortaya çıkan kötü havayı solumak zorunda kalıyor.

Lefkoşa 'duman altı'
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

Lefkoşa’da akşam saatlerinde başta surlariçi olmak üzere pek çok bölgede odun sobalarına, odun dışında farklı maddelerin atılmasıyla ortaya çıkan duman hava kirliliği yaratırken, sağlık için büyük tehdit oluşturuyor. 
KIBRIS’ı arayan vatandaşlar, Lefkoşa’da odun sobalarında, odun yerine başka maddelerin yakılması neticesinde oluşan duman ve hava kirliliği nedeniyle şikayette bulundu.

Odun sobalarında sadece odun yakılmasıyla kötü konunun ve kirliliğin oluşmayacağını, ancak, plastik, kumaş ve daha pek çok farklı şeyin yakıldığını ve ortaya çıkan dumandan rahatsız olduklarını söyledi.

Sobalarda plastik madde, kumaş yakılıyor

Odun sobalarına ateş sönmesin diye plastik madde, terlik ve ayakkabı atılıyor. Ayrıca ülkeye kaçak olarak getirilen petrokokun da kullanıldığı yönünde duyumlar bulunuyor. Tüm bunların sobalarda yakılmasıyla ortaya çıkan dioksin miktarı, solunum rahatsızlıklarına yol açarken, çevreye de zarar veriyor.

Denetimler yapılmaya başlandı

Çevre Koruma Dairesi’nin son 20 gündür denetimleri sıklaştırdığı öğrenildi.

Surlariçi başta olmak üzere başka bölgelerden de şikâyetler geldiği, ikazların yapıldığı bilgisi verildi. İkaza uymayanlar için asgari ücrete kadar ceza kesiliyor.

Çobanoğlu: Odun dışında atıkların yakılması ciddi sorun

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Yasemin Çobanoğlu, Lefkoşa içerisinde, özellikle Çağlayan ve surlariçi bölgesinde, odun sobalarına, odun dışındaki maddelerin atılmasının ciddi sorun yarattığını söyledi.

Ciddi bir hava kirliliğinin yaşandığına işaret eden Çobanoğlu, bazı durumlarda ateş sönmesin diye plastik atıklar, terlik, ayakkabı gibi şeylerin de atıldığını, bunun yanında kaçak olarak petrokok (kükürt oranı yüksek olan bir çeşit kömür) kullanıldığını belirtti.

“Petrokok kaçak olarak ülkeye giriyor”

Petrokokun fazla kirlilik yarattığı için ülkeye girişi için Çevre Dairesi’nin onayı bulunmadığını anlatan Çobanoğlu, daha önceleri petrokokun tuğla fabrikalarında kullanılmasına onay verildiğini ancak şu anda bu maddenin ülkeye kaçak olarak girdiğini aktardı.

Çevre bilinci, eğitimi ve caydırıcı cezaların önemini vurgulayan Çobanoğlu, plastik atıkların yakılmasıyla ortaya çıkan dioksin miktarının, insan sağlığı için çok büyük zarar olduğunu, vücutta birikebildiğini ve birçok solunum rahatsızlığına yol açtığını anlattı. Çobanoğlu, diğer yandan kükürdün binalara özellikle tarihi eserlere zarar verdiğini, kirlilik, is yarattığını binaların dış yüzeyini yıprattığını kaydetti.

Aktolgalı: Tüzük revize ediliyor

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, normal şömine ve odun sobalarında yakılacak olan malzemenin kriterlerinin belli olduğunu, odun ve odun çeşitleri dışında boyalı herhangi bir malzeme, tahta palet gibi maddelerin yakılmasının yasak olduğunu söyledi.

Buna rağmen bazı vatandaşların halen odun sobalarına odun dışında başka şeyler aldığını ifade eden Aktolgalı, surlar içinde yoğun bir durum olduğunu, yaklaşık 20 gündür bu bölgenin denetlenmesine titizlik gösterildiğini kaydetti. Surlariçi dışında başka bölgelerden de şikâyetler geldiği bilgisini paylaşan Aktolgalı, gece ekiplerinin sürekli dolaşıp ikaz ettiğini aktardı.

Ceza olarak asgari ücretin uygulandığını ancak şu andaki tüzüğe göre ikaz edildiğini, özellikle soğuk günlerde denetim yapılmaya çalışıldığını belirtti.

Aktolgalı, tüzüğün yeniden revize edileceğini anlatarak, “Tüzük tamam; baca gazlarının birkaç revizesi gerekiyor. Bu dönemlerde şu anda yaptığımız kontroldür. Tüzük netleşince daha iyi çalışmalar yapacağız” dedi.

Sobalarda neler yakılacağı tüzükte var

Çevre Yasası’nda ısınmadan kaynaklanan hava kirliliğinin önlenmesi ile ilgili madde 32 altında yer alan tüzük, ısınmada kullanılacak yakma özelliklerini ve işletilme esaslarını, ısınma amaçlı yakma mekanizmalarında kullanılacak katı, sıvı, gaz yakıtların kalite kriterlerini ve uyulması gereken emisyon sınırlarını kapsıyor.

Tüzük, ısınma için yakıt olarak yakılabilecek maddeleri ve evlerde, okullarda, hastanelerde, kamu kurum ve kuruluşlarında, işletmelerde, otellerde, turizm tesislerinde ve diğer yerlerde ısıtma amaçlı kullanılan yakma mekanizmalarının hava kalitesi üzerinde yaratabilecekleri olumsuz etkiyi engellemek için gerekli usul ve esasları düzenliyor.

Buna göre, yakma mekanizmalarında kullanılabilecek odun, odun türevi ve diğer biokütle yakıtları şu şekilde düzenlendi:

a)Mangal- odun kömürü, mangal-odun kömürü briketi

b)Boya, cila veya benzeri kimyasal ürün içermeyen ve nemli, ıslak olmayan parça odun, yarılmış odun, kıyılmış odun, tahta ile çalı, çırpı, çırpı ve takoz şeklinde odun

c)Boya, cila veya benzeri kimyasal ürün içermeyen ve nemli, ıslak olmayan odun, testere unu, talaş, zımpara tozu vs

ç)Boya, cila veya benzeri kimyasal ürün içermeyen odun briketi şeklinde odundan elde edilen preslenmiş odun veya eşdeğer odun peleti veya topağı veya eşdeğer kalitede odundan elde edilmiş diğer preslenmiş odun

d)Odun koruyucu madde sürülmemiş veya odun koruyucu madde ile boya, cila içermeyen odun

e)Odun koruyucu madde sürülmemiş veya odun koruyucu madde ile boya, cila veya benzeri kimyasal ürün içermeyen kaplamasız tahtalar

f)Saman, prina mısır koçanları, pamuk sapları, sebze sapları, fındıkkabuğu, ayçiçeği ve pirinç kabukları ve sapları, meyve çekirdeği kabukları gibi maddelerden elde edilmiş briketler

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2016, 08:57
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104