banner6

Mağusa'da 'Pembe Gün' etkinliği düzenlendi

banner37

Meme Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle Gazimağusa Belediyesi, Kale Lions ve Kanser Hastalarına Yardım Derneği tarafından organize edilen “Pembe Gün” etkinliğine Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) de destek verdi.

Mağusa'da 'Pembe Gün' etkinliği düzenlendi
banner151 banner143

Gazimağusa Zafer Anıtı karşısındaki parkta dün öğleden sonra düzenlenen etkinliğe katılanlar, pembe tişörtler giyen, pembe balonlar taşıyan, yakalarına taktıkları kurdelelerle ve taşıdıkları pankartlarla farkındalık mesajı verdi.

DAÜ’den yapılan açıklamaya göre, DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi “Pembe Gün” etkinliğine iki otobüs öğrenci ve akademisyenle destek verdi.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun da katılımıyla gerçekleşen etkinliğe, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, milletvekilleri, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nahide Gökçora, Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail ve Kale Lions Başkanı Fisun Esatoğlu’nun yanı sıra çok sayıda dernek temsilcisi, öğrenci ve akademisyen katıldı.

"Erken teşhis hayat kurtarır"

Etkinlikte konuşan Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, sivil toplum örgütlerinin toplum yaşamının olmazsa olmazları olduğunu ve bu tür farkındalık etkinliklerinde başrol oynadıklarını belirtti.

Sucuoğlu, bir aydır meme kanseriyle ilgili farkındalık ve erken tanı üzerine kadınlarla ilgili çalışmalar, konuşmalar ve çeşitli toplantıların gerçekleştirildiğini ifade ederek kanserden korkmaya gerek olmadığını, kişilerin kendilerini kontrol etmesi sayesinde oluşan erken teşhisin hayat kurtardığını vurguladı.

DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nahide Gökçora da, Sağlık Bakanlığı ve TC Büyükelçiliği desteği ile gerçekleştirdikleri KKTC’de Kanser Kayıtçılığı ortak projesi sayesinde dört yılda önemli işlere imza attıklarını söyledi.

Gökçora şöyle konuştu:

“Fakültemiz, Sağlık Bakanlığı ve sivil toplum örgütleri işbirliği ile ilk kez resmi olarak Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji Merkez’inde kayıt merkezini kurduk ve Ulusal Kanser Danışma Kurulu’nu oluşturduk. On gün önce ise Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı Uluslararası Kanser Kayıtçılar Birliği’nin (IACR) Hollanda Utrecht’te yapılan yıllık toplantısında Kuzey Kıbrıs kanser istatistiklerini paylaştık. Böylece, sonuçlarımızı sunarak ilk defa KKTC kayıtçılık sisteminin uluslararası tanınırlığını sağladık ve IACR’a kayıt merkezi olarak resmi üye olma daveti aldık. KKTC’deki kanser kayıtçılığının devamlılığı için Kanser Hastalığı Bildirim Yasasının da meclisten geçmesi için hepinizin desteklerini bekliyoruz.”

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter de, belediye olarak bu tür etkinliklere verdikleri desteğin devam edeceğini vurguladı. Kanser hastalığındaki zor süreçlerden bahseden Arter, erken teşhisin önemine dikkat çekti ve kanserin, tıptaki gelişmeler sayesinde korkulacak bir hastalık olmadığını, ancak geç kalınması halinde geriye dönülemez sonuçlar yaratabileceğini, bu yüzden de kişilerin mutlaka kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları gerektiğini ifade etti.

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail de, meme kanserinin KKTC’de tüm kanser türlerinin üçte birini oluşturduğuna dikkat çekti.

Kocaismail, bir aydır ekibiyle el ele vererek Girne’den başlayarak birçok yerde düzenledikleri farkındalık etkinlikleri ile bu önemli konuya dikkat çekmekten duydukları memnuniyeti ifade etti.

Kale Lions Başkanı Fisun Esatoğlu ise, farkındalık yürüyüşünü düzenlemede destek veren herkese teşekkür ederek, kansersiz ve sağlıklı günler diledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 18:08
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104