banner6

Meditasyonla huzur bulmak...

banner37

Birçoğumuz; fiziksel, ruhsal ve psikolojik yara izleri taşıyoruz. Yaşamımızı değiştiren olaylar yaşadığımızda bunlardan etkileniriz. Bedenimizle zihnimiz bir bütün olduğu için varlığımız her alanda etkilenir ve kendimizi kötü hissederiz

Meditasyonla huzur bulmak...
banner99

Pınar SAVUN

Her şeye rağmen bu tip deneyimlerin sonucunda acı çektiğimiz olaylara dair anıları kucaklar ve zihnimize acı veren hikayeleri tekrar tekrar döndürür ve nerdeyse sürekli “kötü his akışı yaratırız”. Kötü anılar bizi sevdiklerimize yabancılaştıran, olaylar karşısında kızgınlık, umutsuzluk, duyarsızlık hissettiren bir durum uyandırır.

Bu sıkıntılardan kurtulmak için meditasyon en iyi yollardan biridir.Çünkü meditasyonda zihin boşaltılır ve zihni boşaltmayı öğretir. Siz, zihni boşalttığınızda derin bir huzura ve farkındalığa ulaşırsınız. İşte tam bu anda, tam bu derin öze temas ettiğiniz anda, ruhunuzdan bilincinize bir akış, bir huzur, bir farkındalık akar ve hayata dair bir farkındalık – uyanış ve berrak bir görüş kazanırsınız.  Buradaki tefekkür yani derin düşünme “felsefi bir sorgulama” değildir. Burada zihin arındırılır. Tabiri caizse, camı zihin olarak kabul edersek, kirli camı temizler ve berrak camın ötesindeki hakikati izlersiniz. Cam kirliyken yani binlerce düşünce beynimizde iken gerçeği göremeyiz, ne zaman ki cam temizlenir, o zaman camın ötesindekini seyredebiliriz. İşte bu zihnin ötesindeki hakikate temas etme işlemidir ki bu noktada siz “müdahale eden” veya “yargılayan” değil sadece ama sadece “gözlemci” yani ruhsal öz olursunuz.
   İnanın, pratiği felsefesinden çok daha kolay… Meditasyon ile ilgili binlerce kitap okuyabilirsiniz ancak meditasyon yapmadan, ne olduğunu anlayamazsınız.
   Zihni boşaltmayı denemek başlangıçta zorlayıcı olsa da zamanla bunu öğrenebiliriz. Bizler zaten yetiştirilirken zihni yönetmeyi öğrenmiyoruz. Haliyle bir çoğumuz zihnin emri altında. Bir sürü düşünce kontrolümüz dışında beynimizde var oluyorlar.
   Bahsettiğimiz gibi meditasyon, hayatın stresinden uzaklaşmak ve bilhassa farkındalığı artırmak için çok önemlidir. Zihin sizi değil siz zihni kontrol etmeyi öğrenirsiniz ve en önemlisi bu sayede konsantrasyonunuz artar ki, bu da her alanda başarılı olmanızı sağlar.  Meditasyon sadece ruhsal değil bilimsel açıdan da kanıtlanmıştır.
   Ruhsal yolların tamamı muhakkak meditasyondan geçer. Meditasyonun olmadığı bir ruhsal gelenek mevcut değildir. Çünkü ancak bu şekilde ruhsal yükseliş mümkün olur. Meditasyonun tekniği değişir, yöntemi ve ismi değişir; zazen olur, tefekkür olur, farklı isimler alır ama özü ve amacı aynıdır. Meditasyon sırasında yarı – trans haline girilir ki bu doğrudan içsel benlikle temas etmenin yoludur, içsel benlikte evrenle temas eden kısmımızdır. Haliyle meditasyon, evrensel bilince temas etmenin yöntemidir. Zihni susturmayı öğrenmek,  içsel sesi yani ruhun sesini dinlemeyi öğrenmek demektir.
    “Dua etmek Tanrı’ya sormak, meditasyon ise cevabı dinlemektir.” Huzura giden yol, meditasyondan geçer.

Nasıl yapacağımı bilmiyorum mu diyorsunuz?

Tavsiye, her gün zaman yaratarak başlamalısınız. Sessiz bir yerde rahat bir şekilde yere, sandalyeye veya mindere oturun. Omurganız dik olsun ancak gergin ve kavisli olmasın. Oturmak zorunda değilsiniz; gerek duyuyorsanız uzanın. Gözlerinizi kapatın ve birkaç derin nefes alın. Havanın burun deliklerinize girişini, göğsünüzü ve karnınızı dolduruşunu ve çıkışını hissedin. Ardından dikkatinizi normal nefes alma ritminize verin. Aklınızda düşünceler oluşuyorsa dert etmeyin. Neyin dikkatinizi çeldiğini bulun ve o düşünceleri veya hisleri bir kenara bırakıp dikkatinizi tekrar nefesinize verin.

banner134

Bu uygulamayı her gün belli bir süre boyunca yaparsanız her durumda farkındalık sahibi olabildiğinizi göreceksiniz.
  

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2017, 13:37
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104