banner6

Meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarır

banner37

Dünya Sağlık Örgütü, 2004 yılında meme kanserinde erken teşhisin öneminin ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla ekim ayını “Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” olarak belirledi. KKTC’de yılda 250 civarında kadının yeni teşhis aldığı ancak geçmişe oranla çok erken teşhisle tespit edilen vakaların tedavilerinin ve sağ kalma oranının arttığı vurgulanıyor. Unutmayın!.. meme kanseri, erken teşhisle önlenebilir bir kanser türüdür

Meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarır
banner8

Uzm. Mine Çağlar

Yaşama sevinci, mutluluk, huzur ve umut, kanser hastalığının en büyük düşmanlarıdır.


Kanser hastalığı, birçok faktörün birlikte rol aldığı sinsi bir hastalıktır. Kanser hastalığını, vücudumuzdaki tek bir hücrenin çeşitli dış faktörlerin etkisiyle gen yapısındaki kalıcı değişikliklere uğraması neticesinde, büyüme ve çoğalma kontrolünü ve koruyucu tamir mekanizmalarının fonksiyonlarını kaybetmesi neticesinde, hücrenin aşırı derecede çoğalması ve kitleler meydana getirmesi şeklinde tanımlayabiliriz.


Kanser hastalığının oluşumunda birçok faktör rol oynamaktadır. Bu faktörler içerisinde en büyük grubu sağlıksız beslenme alışkanlıkları, sigara ve diğer tütün mamulleri kullanımı ve hareketsiz yaşam tarzı oluşturmaktadır.

Ne yapmalıyız?..


Öncelikle sağlığınızı önemseyin. Kanser hastalığı konusunda bilinçlenin, erken belirti ve bulgularını öğrenin, tedbirli olun, kendi bedeninizi tanıyın, şikayetlerinizi ertelemeyin ve doktorunuza başvurmakta geç kalmayın.

  Sağlığınızı ihmal etmeden, size özel tarama programlarından bilinçli bir şekilde yararlanın.

Kanser düşmanını davet eden yaşamınızdaki sağlıksız alışkanlıklarınızı belirleyin ve değiştirin. Sağlıklı ve dengeli beslenmeyi tercih edin, sigara ve diğer tütün mamüllerinden (puro, pipo, nargile, elektronik sigara gibi...) uzak durun.


Hareketli yaşam tarzını benimseyin, düzenli olarak spor yapın, yüksek enerjili diyetlerin tüketiminden kaçınarak ve düzenli fiziksel aktivite yaparak, ideal vücut ağırlığınızı koruyun.

 Alkol tüketiminizde mümkün olduğunca sınırlı olun, güneş ışınlarından bilinçli faydalanın, doğru yaşam tarzınızı benimseyin.


Stres kontrolünüzü sağlayın, mutlu olun, yaşamınızda hobilerinize yer verin.

Meme kanseri birinci sırada

banner134


Kanser hastalığı tüm dünyada giderek artış gösteren önemli bir halk sağlığı problemidir. Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Dünya Kanser Araştırmaları Ajansı’nın, küresel kanser vakalarıyla ilgili güncel verilerine göre, dünyada 2020 yılında 19.3 milyon yeni kanser vakası ve kanser hastalığına bağlı 10.0 milyon ölüm bildirildi.


Dünya genelinde en sıklıkla görülen ilk 5 kanser türü sırasıyla; Meme kanseri, Akciğer Kanseri, Kolorektal Kanserler, Prostat Kanseri ve Mide Kanseridir. Kanser vakalarında en sıklıkla görülen kanser türü olarak bu yıl ilk kez meme kanseri, akciğer kanserinden önce gelerek birinci sırada yer aldı.


Kadınlar arasında en sık görülen meme kanserine karşı farkındalığı yaratmak amacıyla, her yıl Ekim ayında, tüm dünyada, hastalık konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Bilindiği gibi erken tanı, kanserle savaşın en önemli basamağı olup, bazı kanser türlerinde tedavi imkanı sağlamaktadır.


Meme kanserinin görülme sıklığındaki artışa rağmen, günümüzdeki teknolojik gelişmeler sayesinde hastalığın teşhis ve tedavisinde önemli ilerlemeler kaydedildi. Günümüzde, erken tanı hizmetlerinin sağlıklı uygulanması ve kadınların bilinçlendirilmesi neticesinde ölüm oranları oldukça azaldı.


Meme kanseri kadınlarda sıklıkla görülmekteyken, ender de olsa, erkeklerde de sorun yaratan bir kanser türüdür. Ancak, bütün gelişmelere rağmen kadınlar tarafından hastalığın çok iyi tanınmadığı yerlerde hastalık halen en çok korkulan kanser türlerinin başında gelmektedir. Bu nedenden dolayı, meme kanseriyle mücadelede toplum bireylerinin bilinçli ve bilgili olmaları kanserde erken teşhis açısından önem arz etmektedir.

Risk faktörleri


Meme kanserinin oluşumunda bazı önemli risk faktörleri yer alıyor.


Cinsiyet (özellikle kadın olmak), yaş (50-70 yaş arası veya menopoz sonrası dönemde olmak), kişisel meme kanseri hikayesi, ailevi meme kanseri hikayesi (kan bağı yakını olanlarda meme kanseri tanısı almış kişi sayısı ve yakınlık derecesi önemli), şişmanlık (özellikle menopoz sonrası dönemde hızlı kilo alımı), erken adet görme (12 yaş öncesi), menopoza geç girme (55 yaş sonrası), sigara ve alkol kullanma alışkanlığı, genç yaşta iyonizan radyasyona maruz kalmak, polisiklik aromatik hidrokarbonlar gibi kanserojenlere maruz kalma, ileri yaş gebelikleri, menopoz veya menopoz sonrası dönemde kontrolsüz ve uzun süreli östrojen hormon tedavisi alma, sağlıksız beslenme alışkanlıkları (özellikle yağlı ve hazır gıdalarla beslenme ve normal şartlarda yetiştirilmemiş meyve ve sebzelerin, et ve süt ürünlerinin sıklıkla tüketilmesi), hareketsiz yaşam tarzı, şişmanlık, stres ve duygusal kişilik yapısına sahip olmak. 


Meme kanserinin en sık görülen belirtisinin ağrısız bir kitlenin fark edilmesidir. Bu nedenle memedeki her değişikliğin önce kişiler tarafından fark edilerek hiç vakit kaybetmeden ilgili uzmanlara başvurulmasının büyük önem taşır.


Memede kitlenin ele gelmesi, meme başında düzleşme, içeriye çekilme, küçülme, büyüme, kabuklanma, çatlama veya sertleşme, meme derisinde ödem, portakal kabuğuna benzer görüntü oluşması, memede asimetri ve şekil bozukluğu, koltuk altında sert kitle veya beze, meme derisinde iyileşmeyen yara, meme yapısında ve şeklinde değişiklik, bir memenin diğerine göre daha sarkık bir şekil alması, meme derisinde kalınlaşma, şişme, renk değişikliği, meme başında kızarıklık, meme başlarının pozisyonlarında değişiklik, meme başından kanlı veya renkli akıntı gelmesi, meme yapısındaki damarlarda belirginleşme şeklindeki belirtiler.


Bu tür belirtiler görüldüğü zaman, hiç vakit kaybetmeden Genel Cerrahi Uzmanına başvurulmalıdır. Meme kanserinden tamamen korunabilmek veya hastalığın oluşmasını engelleyebilmek bugünkü tıbbi imkanlarla mümkündür.


Erken teşhis için yapılacakların dışında, meme kanseri oluşumunda risk faktörü olduğu düşünülen birçok etkenden korunmak, hastalığa yakalanma riskini azaltır. Özellikle sağlıklı beslenme alışkanlığıyla ideal kilonun korunması ve fiziksel olarak aktif bir yaşam tarzının kazanılmasının meme kanserinden korunmada önemli rol oynar.


Ayrıca, sigaradan uzak durmak önemlidir.


Meme kanseri erken tanısı mümkün olabilen, erken tanındığı takdirde tedavi edilebilirlik ve kişiye sağlıklı yaşam şansını kazandırabilen önemli bir kanser türüdür. Bu nedenle hastalıktan değil hastalıkta geç kalmaktan korkalım. Meme kanserinde erken tanının hayat kurtarıcı olduğunu unutmayalım.


  Sağlık dolu güzel günler dileğiyle…

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021, 12:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104