Meme kontrolünüzü en son ne zaman yaptınız?

banner37

Meme kontrolünüzü en son ne zaman yaptınız?
banner90
banner8

Uzm. Mine ÇAĞLAR
 

Kadınlar arasında sıklıkla görülen kanser türlerinin başında, “meme kanseri” gelmektedir. Günümüzde meme kanseri görülme sıklığı giderek artmaktadır. Geçmiş yıllara baktığımız zaman gelişmiş batı ülkelerinde 50 yıl öncesinde her 20 kadından birinde saptanan meme kanseri, artık günümüzde ortalama her 6-8 kadından birinde görülmektedir.

 Meme kanserinin bayanlarda sıklıkla görülmesi yanında günümüz teknolojik gelişmelerine bağlı olarak teşhis ve tedavideki gelişmelerle, hastalığın çok erken dönemlerde tespit edilebilmesi ve tedavisinin mümkün olabilmesi nedeniyle sağlıklı yaşam şansının kişilere yeniden kazandırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Meme kanseri, erken tanısı, erken tanındığı takdirde tedavideki başarı ve sağlıklı yaşam şansı yüksek olan bir kanser türüdür. Meme kanseri erken tanısında özenle üzerinde durmamız gereken önemli bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar arasında öncelikle, “kendi kendine meme muayenesi” nin her ay düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Kişinin kendi meme dokusunu iyice tanıması ve oluşabilecek anormal yapıları erken dönemde tespit edebilmesi, erken tanı açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Kendi kendine meme muayenesi nedir?
 


Kendi kendine meme muayenesi, bir kadının düzenli olarak yapacağı aylık görsel ve elle kendi kendine meme muayenesi ile meme dokusunu iyice tanıması şeklinde ifade edilebilir. Düzenli olarak yapılacak meme muayenesi ile kişi memesindeki anormal değişiklikleri kolayca farkedebilmekte ve doktora gitmek gerekliliğini hissedebilmektedir. Burada belirtmek isterim ki, memelerdeki kitlelerin büyük bir kısmı, kadınların kendileri tarafından doğru şekilde ve doğru zamanda yapılan meme muayeneleri sırasında tespit edilebilmektedir. Meme kanseri erken teşhis edildiği zaman tedavi edilebilen ve iyileşme şansı yüksek olan bir kanser türüdür. Meme kanserinin erken tanısında “kendi kendine meme muayenesi”, çok kolay uygulanabilir bir tarama yöntemi olup tüm kadınlar tarafından rahatlıkla yapılabilmektedir. Meme kanseri erken tanısında, kendi kendine meme muayenesi yönteminin, kişinin kendi meme dokusunu iyi tanıması neticesinde gelişebilecek normal dışı yapıların kişinin kendisi tarafından erken dönemde tespit edilerek doktora zamanında başvurmasını sağlaması açısından önemi büyüktür. Kendi kendine meme muayenesinde amaç, memede gelişebilecek anormal yapıların kolayca farkedilmesini sağlamaktır.
 

Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır?
 


banner134
Ev ortamında ve kişinin kendisi tarafından rahatlıkla yapılabilecek bir uygulama olan kendi kendine meme muayenesi, ayna karşısında gözle değerlendirme, yatar pozisyonda elle değerlendirme ve ayakta elle değerlendirme olmak üzere üç farklı şekilde uygulanmaktadır. Doğru bir meme muayenesi için önerilen adımların tümünün doğru zamanda ve önerilen şekillerde uygulanması büyük önem arz etmektedir.
 

Kendi kendine meme muayenesi için uygun zaman ne zamandır?
 


Kendi kendine meme muayenesinde genellikle önerilen, kişilerin adet bitiminden sonra muayenelerini yapmalarıdır. Özellikle adet başlangıcından itibaren 7.-10. günleri arasındaki dönem kendi kendine meme muayenesi için önerilen en uygun dönem olarak kabul edilmektedir. Bunun da en önemli nedeni, adet kanamasının başlamasıyla birlikte kanda östrojen ve progesteron hormonlarının etkinliklerinin nisbeten azalması ve meme dokusunun daha sağlıklı bir şekilde incelenebilir bir yapı almasıdır. Menapoz döneminde olan bayanların ve adet görmeyen bayanların ise her ayın belirlenen günlerinde meme muayenelerini düzenli olarak yapmaları gerekmektedir. Unutmamamız gereken önemli bir nokta vardır ki, kendi kendine meme muayenesi ancak usulüne uygun bir şekilde ve doğru zamanda uygulandığı takdirde  faydalı olmaktadır. Usulüne uygun olarak yapılmayan kendi kendine meme muayenelerinde, memelerde bir sorun varmış izlenimi edinilerek gereksiz yere kaygı oluşmasına ve dolayısı ile gereksiz tetkik yapılmasına sebep olunabilmektedir.

Uygun zamanda ve belirtilen doğru uygulama şekillerinde uygulanan meme muayenesinde, meme dokusunda muhtemel normal dışı kitleleri saptama şansının daha başarılı olduğu bilinen bir gerçektir. Kendi kendine meme muayenesindeki amacın, normal dışı bir olgu durumunda doktorumuza erken başvurmayı sağlamak olduğunu da unutmamalıyız.

Sağlık dolu güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle.....


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75