Mevsimsel depresyona girmiş olabilirsiniz

banner37

Sonbahar mevsimine girdiğimiz şu günlerde konsantrasyon güçlüğü, aşırı yemek yeme, sosyal aktivitelerden uzaklaşma ve karamsarlık yaşıyorsanız dikkat:

banner87
Mevsimsel depresyona girmiş olabilirsiniz
banner8

SONBAHAR MEVSİMİNDE BAŞLIYOR… Uzman Psikolog Şerife İncirlili Çelik’e göre sabah zor uyanma, kilo artışı, konsantrasyon güçlüğü, aşırı yemek yeme, karamsarlık, mutsuzluk ve sosyal aktivitelerden uzaklaşma belirtilerini 2 ila 6 ay arası yaşıyorsanız mevsimsel depresyonda olabilirsiniz. Kuzey ülkelerinde daha çok görülen bu duygulanım bozukluğuna “ışık terapisi” yöntemi ile tedavi öneriliyor.

Serap ŞAHİN

Yapılan bir takım araştırmalara göre her sene ekim ayı civarında depresif hastalıkların sayısında artış olduğu görülüyor. Belli başlı belirtilerle kendini gösteren ve özellikle sonbahar aylarında başlayarak kışın da devam eden, mevsim geçişlerinde yaşanan duygulanım bozukluğuna mevsimsel depresyon deniyor.

Günlerin kısaldığı sonbahar ve kış mevsiminde güneş ışığının azalması ve buna bağlı olarak da melatonin düzeyinde artış ve serotonin düzeylerinde azalma görülmesi ile birlikte, depresyonun oluşması için gereken biyolojik koşullar ortaya çıkıyor.

Konuyla ilgili KIBRIS’a açıklamalarda bulunan Uzman Psikolog Şerife İncirlili Çelik’e göre sabah zor uyanma, kilo artışı, konsantrasyon güçlüğü, aşırı yemek yeme, karamsarlık, mutsuzluk ve sosyal aktivitelerden uzaklaşma belirtilerini 2 ila 6 ay arasında yaşıyorsanız mevsimsel depresyonda olabilirsiniz.

Kuzey ülkelerinde daha çok görülen bu duygulanım bozukluğuna “ışık terapisi” yöntemi ile tedavi öneriliyor.

“Sonbahar aylarında başlayıp, kışın da devam ediyor”

Uzman Psikolog Şerife İncirlili Çelik; mevsimsel depresyonun özellikle sonbahar mevsiminde başladığını ve kışın da devam ettiğini belirtti.

Mevsimsel depresyonun, günlük belirtileri ile karakterize bir tür duygulanım bozukluğu olduğuna işaret eden Çelik, “Depresyon seyri içerisinde, mevsimsel depresyon tedavisinde farklılıklar gösterebilir. Örneğin polenlerin ilkbahar-yaz aylarındaki etkileri ve alerjiler, sıcak havalardaki bulaşıcı hastalıklar, beden ritminin ve metabolizmanın değişimi ile meydana gelen örnekler arasında gösterebiliriz” ifadelerini kullandı.

Mevsimsel depresyonun, gün ışığı miktarı ile ilişkili bir değişiklikle bilindiğinin altını çizen Çelik, “Bu da fototerapi denilen ışık tedavisi ile faydalı bir destekle desteklenir” dedi.

“Kış uykusu ile evrimsel bir bağlantısı olduğu düşünülüyor”

Çelik; sabahları zor uyanma, kilo artışı, konsantrasyon güçlüğü, aşırı yemek yeme, karamsarlık, mutsuzluk, sosyal aktivitelerden uzaklaşma belirtileri ile kendini gösteren mevsimsel depresyon üzerinde yapılan araştırmalara göre, mevsimsel birçok canlı türünde mevcut kış uykusu ile evrimsel bir bağlantısı olduğunu kaydetti.

Tedavi yönteminde genellikle psikoterapi, ışık terapisi (fototerapi) ve belirli anti depresanlarla desteklenen bir tedavi sürecine ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Çelik, “Özellikle yaz mevsiminde hareketlerimizin artması ve kış mevsiminde de azalma göstermesi ile bizlerin dikkatini bazı baş etme yollarına yöneltmektedir” dedi.

“Kaliteli uyku şart”

Özellikle kaliteli uyku, bol proteinli bir kahvaltı, B vitamini ağırlıklı besinler ve egzersiz yaparak mevsimsel depresyonla baş edilebileceğine dikkat çeken Çelik sözlerine şöyle devam etti:

“Egzersiz bu bağlamda önerilmektedir. Uzun süre birikmiş olan stresi azaltmaya yönelik egzersiz önerilir. Çünkü kortizon hormonu ile ilişkili olarak, stresin vücutta yani metabolizmada göstermiş olduğu artış ve azalmanın özellikle kortizon hormonu ile birlikte mevsimsel depresyonun ilişkisi olduğu yapılan araştırmalar bize göstermiştir. Stresi azaltmaya yönelik kortizon hormonu çalışmaları mevsimsel depresyonu yaşayan bireylere önerilir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108