MS'le mücadelede son gelişmeler ele alınıyor

banner37

Türkiye Nörolojik Araştırmaları Destekleme Derneği tarafından bu yıl beşincisi organize edilen Uluslararası İstanbul MS Günleri, Girne Acapulco Hotel’de gerçekleştiriliyor

MS'le mücadelede son gelişmeler ele alınıyor

Ahmet VAMIK

Türkiye Nörolojik Araştırmaları Destekleme Derneği tarafından bu yıl beşincisi organize edilen Uluslararası İstanbul MS Günleri, Girne Acapulco Hotel’de gerçekleştiriliyor.

Multiple Skleroz (MS) hastalığının tedavi yöntemleriyle ilgili yaşanan son gelişmeler amacıyla, her yıl gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul MS Günleri’nin bu yılki teması “MS’i Özelleşmiş Hücreler Yoluyla Anlamak ve Tedavi Etmek” olarak belirlendi.

Türkiye, Nörolojik Araştırmaları Destekleme Derneği tarafından organize edilen Uluslararası 5’inci İstanbul MS Günleri etkinliği dün başladı, yarın sona erecek.

İncirli: MS’le mücadelede yeni ufuklar açılmasına katkı sağlanması amaçlanıyor

13 ülkeden 250 uzmanın katıldığı  “MS’i Özelleşmiş Hücreler Yoluyla Anlamak Ve Tedavi Etmek” temalı organizasyonda, 28 uluslararası konuşmacının sunumu da yer alacak ve çeşitli sunum ve tartışmalarda, MS hastalığı konusundaki en yeni gelişmeler ele alınacak.

Ülkemizin ev sahipliği yaptığı etkinlikte yer alan CTP Lefkoşa Milletvekili Nöroloji Uzmanı Doktor Sıla Usar İncirli, organizasyonun ikinci kez ülkemizde gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, organizasyona 13 ülkeden 250 uzmanın katıldığına dikkat çekti.

Genetik yatkınlık, çevresel etmenler, D vitamini eksikliği, tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı ve bazı enfeksiyonların MS’i tetiklediğini belirten Sıla Usar İncirli, dünyada 3 milyondan fazla, Kuzey Kıbrıs’ta ise 300’den fazla MS hastası olduğunu vurguladı.

İncirli, kongrenin amacının MS hastalarıyla ilgilenen hekimlerin eğitim, bilgi donanımının arttırılması ve dünyada MS alanında söz sahibi olan bilim insanlarının yeni tartışmalarla hastalıkla mücadelede yeni ufuklar açmasına kaktı sağlamak olduğunu belirtti.

Saip: Uzmanlar güncel verileri sunacak

Kongre başkanlarından, Profesör Doktor Sabahattin Saip de, dünya ve Türkiye’nin dört bir yanından, MS konusundaki uzmanların, ikinci kez Kuzey Kıbrıs’ta bir araya geldiğini belirterek Uluslararası 5’inci İstanbul MS Günlerini bir kez daha Kuzey Kıbrıs’ta düzenlemekten mutluluk duyduklarını ifade etti.

Bu gibi uluslararası katılımı toplantıları önemsediklerini dile getiren Saip, dünyada bu konuda en uzman isimlerin güncel verileri ve gelişmeleri sunacaklarını söyledi.

Türkiye Nörolojik Araştırmaları Destekleme Derneği’nin organize ettiği, Uluslararası 5’inci İstanbul MS Günleri açılış töreninde, kongre Başkanlarından Profesör Doktor Sabahattin Saib’in konuşmasının ardından sunumlar gerçekleşti.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER