Nabız sayısı hastalık haberciniz olabilir!

banner37

Uzm. Dr. Deniz Şener, normalde kalp atış hızının 60 ile 100 arasında olduğunu belirterek, nabız sayısının normalden yüksek olmasının birtakım kalp, akciğer ve kansızlık sorunlarına işaret edebileceğini söyledi. İşte kalp atış hızının yüksek olmasıyla belirti bulan o hastalıklar...

banner87
Nabız sayısı hastalık haberciniz olabilir!
banner99

İnsan vücudu bazı rakamlarla bile sağlık hakkında bilgi verebiliyor. Bu rakamlardan biri de kalp atış hızıyla ilgili. Ortalama 60-100 arası olması gereken kalp atış hızı yani nabız sayısının normalden yüksek olması birtakım kalp, akciğer ve kansızlık sorunlarına işaret edebiliyor. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Deniz Şener, kalp atış hızı konusunda bilmeniz gerekenleri anlattı.

NABZINIZI DÜZENLİ OLARAK ÖLÇÜN

Uzm. Dr. Deniz Şener, normalde kalp atış hızının 60 ile 100 arasında olduğunu belirterek, "Düzenli spor ya da sürekli egzersiz yapanlarda kalp atış hızı bir dakikada 60’ın altında olabilir. Ancak 50’nin altı kabul edilemez bir durumdur. Ayrıca 100’ün üzerindeki değer de normal dışıdır. Bazen yapısal özellikten dolayı hiçbir hastalık olmasa bile bazı kişilerin nabız sayısı 80 ya da 80’in üzerinde olabilir. Bazılarının da nabız sayısı dinlenme sırasında 60 ve 60’ın altında seyredebilir. Bu nedenle kişilerin kendisi hakkında karar vermesi doğru olmaz. Kalp atış hızının yüksek olması bazı hastalıklara işaret edebilir" dedi ve kalp atış hızının yüksek olmasıyla belirti bulan hastalıkları şöyle sıraladı:

* Kalp kapak bozuklukları,
* Kalp adalesine ilişkin sorunlar,
* Kalp damarlarında tıkanma ya da daralma,
* Nadiren kalbin elektrik devresinde yaşanan blok bozukluklar,
* Kansızlık,

banner9
* Akciğer sorunları,
* Hipertiroit,
* Yüksek ateş,
* Bazı enfeksiyonlar,
* Tok olmak da nabzı yükseltebilir.

Uzm. Dr. Deniz Şener, bir kerelik nabız ölçümü ile hastalık konusunda karar vermenin mümkün olmayacağına dikkat çekerek, şunları söyledi: "Kişinin anlık heyecanı, yorgunluğu ya da tok olması da nabız sayısının yükselmesine sebep olabilir. Kalp atım hızına bağlı bir hastalığa teşhis koyabilmek için birkaç kez ölçüm yapılmalıdır. Bu ölçümler bilekten tansiyon aletleri ya da koldan tansiyon aletleriyle de alınabilir. Bir efordan sonra nabız sayısının yükselmesi ile düşmesi arasındaki sürenin uzun olması bir bozukluk belirtisi olabilir. Bu nedenle dinlenme sürelerinde, efor sırasında, efor sonrasında nabzın normale dönme sürecinde kalp atım sayısını takip etmek gerekmektedir. Bu takipler, bazı belirtiler, bazı teşhisler bir hastalık olup olmadığı hakkında bulgu verebilir."

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2018, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96