banner6

Nane, maydanoz, pazı, kereviz ve pancarda limit üstü kalıntı

banner37

Tarım Dairesi, yerli ürünlerden nanede, maydanozda, pazıda, kerevizde ve pancarda limit üstü kalıntı tespit edildiğini duyurdu.

Nane, maydanoz, pazı, kereviz ve pancarda limit üstü kalıntı
banner151

18 yerli üründen numune alınarak yapılan tahlillerde 5, 43 ithal üründe yapılan denetimlerde 6 üründe limit üstü kalıntıya rastlandığı da bildirildi. Tarım Dairesi, 4 – 10 Kasım dönemlerinde yerli ve ithal tarımsal ürünlerde yapılan gıda denetim sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Yerli ürünlerden nanede, maydanozda, pazıda, kerevizde ve pancarda kalıntı

Verilen bilgiye göre, maydanoz, salatalık, domates, pazı, ıspanak, marul, kereviz, pancar, nane, turp, brokoli olmak üzere 18 üründen alınan numunelerin 13’ü temiz çıktı. 5 üründe limit üstü pestisit kalıntısına rastlandı.

Alsancak’tan Mustafa Muti’ye ait maydanoz, Mağusa’dan Hüseyin Turaç’a ait pazı, Akdoğan’dan Cabbar Çelik’e ait kereviz ve Çayönü’nden Eylem Açıkyıldız’a ait pancarda limit üstü pestisit kalıntısına rastlandı. Ürünlerin hasadına izin verilmedi ve söz konusu ürünler beklemeye alındı.

Maydanoz ve golyandrodaki kalıntı bir haftada limitin altına düştü, nanelerdeyse ikinci kez kalıntı tespit edildi

Öte yandan önceki hafta yapılan denetimlerde limit üstü kalıntıya rastlanan Mağusa’dan Hüseyin Turaç’a ait maydanozların ve Çayönü’nden Hakan Şeker’e ait golyandroların kalıntısının limit altına indiği ve bu ürünlerin hasadına izin verildiği bildirildi.

Bu sırada, Alsancak’tan Mustafa Muti’ye ait nanelerin ikinci denetimde de limit üstü kalıntıya rastlandı. Ürün, imha edildi.

43 ithal ürünün 37’si temiz

Aynı tarihler arasında Buğday, loloroso, çery domates, elma, yeşil acı biber, üzüm, hayvan yemi, armut, ayva, endivyen, kivi, susam olmak üzere 43 ithal üründen de numune alındı.

Bu ürünlerden 37’si temiz çıktı. 6 tanesinde ise limit üstü kalıntıya rastlandı.

Yeşil acı biberde ve elmada da kalıntı

Limit üstü kalıntı rastlanan ürünler, Onbaşı Ltd’e ait iki loloroso ve bir endivyen, Deftera Gıda ve Nurgül Akın’a ait elma ve SVS Ltd’e ait yeşil acı biber olarak açıklandı. Ürünler imha edildi.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 17:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104