Nar ve maydanozda limit üstü kalıntı!

banner37

Tarım Dairesi,  20-26 Ekim tarihleri arasında ithal ve yerli  ürünlerde yapılan gıda kontrolleri sonucunda, limit üstü kalıntı tespit edilen bazı ithal üzüm, fındık ve kuru incirlerin  imha edildiğini; yerli ürünlerden de  bazı üreticilere ait nar ve maydanozda limit üstü kalıntıya rastlandığı için hasadına izin verilmediğini açıkladı.

banner87
Nar ve maydanozda limit üstü kalıntı!
banner90
banner99

Tarım Dairesi tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Selgün Ticaret Ltd'e ait Sultani Üzüm limit üstü  pestisit; Kızıltaş Gıda Ltd'e ait fındık da kabul edilebilir değerlerin üzerinde aflatoksin içerdiği için imha edildi.

Ayrıca  Kızıltaş Gıda Ltd'e ait kuru incirde yapılan fiziki kontrol neticesinde insan tüketimine uygun olmadığına karar verilerek  bu ürünler de imha edildi.

Açıklamada, ithal ürünlerden elma çeşitleri, havuç, üzüm çeşitleri, armut çeşitleri, lolorosso, çeri domates, cennet meyvesi, buğday, ekmeklik soya küspesi, fındık ve mısır olmak üzere 40 numunenin 38'inin temiz olduğu; 2 numunede  limit üstü kalıntıya rastlandığı belirtildi.

Yerli ürünlerden ıspanak, turp, domates, roka, nar, hurma, marul, maydanoz ve pazı olmak üzere 14 numunenin 10'unun temiz çıktığı, sadece 4 numunede limit üstü kalıntıya rastlandığı ifade edilen açıklamada, Çamlıköy’de  Ata Baler, Bostancı’da İsmet Bubikoğlu ve Güzelyurt da İbrahim Mumin'e ait narın 2. alımda da limit üstü çıkmasından dolayı ürünün hasadına bir sonraki tahlile kadar izin verilmediği belirtildi.

Geçen hafta yapılan tahlilde limit üstü çıkan Alsancak’ta Caner Safel'e ait pazının bu hafta yapılan tahlilde temiz çıkmasından dolayı ürünün hasadına izin verildiği de kaydedildi.

Yine bu hafta yapılan analizde Alsancak’ta Caner Safel'e ait maydanoz 2. alımda da limit  üstü çıkmasından dolayı ürünün hasadının bir sonraki tahlile kadar durdurulduğu ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75