Nargile de sigara gibi kanser nedeni

banner37

Uzmanlar, ülkemizde kullanımı yaygınlaşan nargilenin, tütün ürünü olduğuna dikkat çekerek, herkesi uyardı:

Nargile de sigara gibi kanser nedeni
banner90
banner8

“GENÇLER BİLİNÇLENDİRİLMELİ”… Nargile tüketimi, ülkemizde artış gösterdi. Birçok kafe ve barda, özellikle gençler tarafından tüketilen nargilenin, sigara gibi kansere neden olan tütün ürünleri arasında yer aldığı belirtildi. Temel Onkoloji Uzmanı Mine Çağlar, nargilenin farklı kanser türlerine neden olduğunu belirterek gençlerin bilinçlendirilmesi, tütün ürünlerinin zararlarının ilkokuldan itibaren çocuklara anlatılması gerektiğini söyledi. TIP-İŞ Başkanı Ahmet Varış da nargilenin çeşitli kanserlere yol açtığına işaret ederek küçük yaştaki bireylerin genetiğinde sorunlar yarattığını, tütünle mücadelenin devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini ifade etti.

“NARGİLE SANILDIĞI GİBİ MASUM DEĞİL”… Yeşilay Danışma Merkezi uzmanları, nargilenin aileler tarafından sigaraya kıyasla daha masum karşılandığını, ebeveynlerin “çocuğum sigara içeceğine nargile içsin” yanılgısında olduğunu söyledi. Nargilenin sanıldığı gibi masum olmadığına işaret eden uzmanlar, bulaşıcı hastalıklar başta olmak üzere ağız, mide ve akciğer kanseri gibi birçok risk taşıdığını vurguladı. Uzmanlar, nargile kullanımının önüne geçebilmek adına farkındalığın ve bilgilendirmenin önem taşıdığını söyledi.

Ahmet UÇAR

Ülkemizde son yıllarda nargile tüketimi yaygınlaştı.

Uzmanlar, nargilenin de sigara gibi bir tütün ürünü olduğuna dikkat çekerek kanser ve daha birçok hastalığı tetiklediği uyarısında bulunuyor.

Temel Onkoloji Uzmanı Mine Çağlar, nargilenin de tüm diğer tütün mamulleri gibi kansere yol açtığını belirterek, nargile kullanımının özellikle genç kesim tarafından alışkanlık haline geldiğini kaydetti. Çağlar, gençlerin nargileyi kolay bir şekilde bırakabileceklerini düşündüklerini dile getirerek, bir tütün ürünü olan nargilede de nikotin ve katranın bulunduğunu, nikotinin bağımlılık yapıcı bir işleve sahip olduğunu anımsattı.

TIP-İŞ Başkanı Ahmet Varış da, nargilenin, sigaranın ve elektronik sigaraların gırtlak ve akciğer kanserleri başta olmak üzere birçok kanser hastalığına yol açtığına dikkat çekerek özellikle küçük yaştaki bireylerde DNA bozukluklarının ve mutasyonların söz konusu olduğunu ifade etti.

Yeşilay Danışma Merkezi uzmanları ise nargilenin aromalı olması, ortak içildiği için kişide bir grup tarafından onaylandığını hissettirmesi nedeniyle birçok kişi tarafından kullanıldığını belirterek, ancak nargilenin ölümcül hastalıklara yol açan birçok risk taşıdığını kaydetti.

Çağlar: Akciğer kanserine neden oluyor

Temel Onkoloji Uzmanı Mine Çağlar, nargile, sigara, elektronik sigara ve birçok tütün ürünleri dâhil olmak üzere tüm tütün mamullerinin insan sağlığını çeşitli şekillerde zarara uğrattığını belirterek, kansere de yol açtığına vurgu yaptı.

Nargile ve sigara gibi tütün ürünlerinin yanması sonucunda ortaya kanserojen maddelerin çıktığını belirten Çağlar, nargiledeki kanserojen maddelerin ağız yolundan idrar yoluna kadar geçtiğini böylece akciğer kanserine hatta ölüme bile yol açtığına dikkat çekti.

Elektronik sigaraların da kanser riski taşıdığına işaret eden Çağlar, kansere neden olan unsurların başında ise  tütün kullanımının geldiğini ifade etti.

Çağlar, nargilenin son yıllarda özellikle gençler arasında büyük yaygınlık kazandığını belirterek, gençlerin nargile alışkanlığından kolayca vazgeçebilecekleri yanılgısında olduklarını kaydetti.

Sigaranın taşınabilir bir özellikte olduğunu ancak nargilenin mekansal bir nitelik taşıdığını dile getiren Çağlar, gençlerin nargilenin zararları noktasında bu tip bir savunma mekanizması geliştirdiğini ifade etti. Çağlar, “Tütün mamullerini nikotin ve katran oluşturuyor, nikotinin ise bağımlılık yaratıcı bir özelliği var. Bu yüzden nargile kullanımı da ciddi şekilde bağımlılık yaratabilir” dedi.

Elektronik nargile kullanımı noktasında da aynı savunma mekanizmasının işleve geçtiğini anımsatan Çağlar, elektronik nargilelerin diğer tütün ürünlerinden daha az zararlı olduğu yanılgısının söz konusu olduğunu, ancak daha sonra bu ürünlerin ölüme yol açabilecek zararlarının ortaya çıktığını hatırlattı.

Çağlar, nargile kullanımı noktasında ciddi sorunların mevcut olduğuna işaret etti.

Tütünle mücadele konusunda ciddi adımlar atılması gerektiğini ifade eden Çağlar, gençleri aydınlatmak, uyarmak ve ilkokul döneminden itibaren tütün kullanımının zararlarını ortaya koymak gerektiğini anlattı.

Çağlar, “tütüne dur” demenin zor olduğunu dile getirerek, bu noktada profesyonel destek alınabileceğini bildirdi.

Varış: Solunum yollarında

büyük zararlara yol açıyor

TIP-İŞ Başkanı Ahmet Varış, tütün ve tütün ürünlerinin akciğer ve gırtlak başta olmak üzere birçok kansere yol açtığının ispat edildiğini belirterek, toplum eğitiminin iyi şekilde gerçekleştirilmemesi sebebiyle nargile gibi tütün ürünlerinin rahatça kullanıldığını kaydetti.

Yurt dışında yapılan araştırmalara göre, nargile gibi tütün ürünlerinin üst solunum ve alt solunum yollarında büyük zararlara yol açtığını ifade eden Varış, obezite ve gıda ürünlerindeki sorunların da kanser riski taşıdığına dikkat çekti.

Varış, gıda ürünlerinde de gereken denetimlerin söz konusu olmadığına işaret ederek, tütün ürünlerinin yanında gıda ürünlerindeki sorunların da kanser gibi ölümcül riskler taşıdığını açıkladı.

Nargile kullanımının çok küçük yaşlara kadar düştüğünü anımsatan Varış, küçük yaşlarda tütün kullanan kişilerde DNA bozukluklarının ve mutasyonların ortaya çıktığını ve ileriki hayatlarında kansere yakalanma risklerinin arttığını vurguladı.

Varış, 40-50 yıl önce sigaranın zarar verici bir yönünün bulunmadığının dile getirildiğini anımsatarak, günümüzde ise bu zararların belirgin olduğunu kaydetti.

“Elektronik sigaralar

da büyük risk taşıyor”

Elektronik nargilelerin de gençler başta olmak üzere birçok kesim tarafından popüler olduğuna işaret eden Varış, “e-sigaralar birkaç yıldır kullanılıyor, yani o kadar eski değil. Bu yüzden yarattığı zararlar noktasında bilimsel olarak kesin konuşulamıyor. Ancak şahsi fikrim, e-sigaralar da kanser riski taşıyor. Bu sigaralar ağız tabanı, burun ve böbrek kanserine yol açabilir. Tabi, bunun etkileri uzun dönemlerde ortaya çıkacak” dedi.

Tütün ve tütün ürünlerinin kişide yarattığı zararların önüne geçebilmek adına tütünle mücadelenin bir devlet politikası haline gelmesi gerektiğine işaret eden Varış, 18 yaş altı olan kişilere tütün sunumu noktasında mevcut olan yasaların uygulanması ve cezai yaptırımların arttırılması gerektiğine vurgu yaptı.

banner134
YEDAM: Nargile masum değildir

Kıbrıs YEDAM uzmanları özellikle son yıllarda ülkemizde gençler arasında nargile kullanımında artış olduğuna dikkat çekerek bu ürünün birçok zararlı maddeyi içinde barındırmakla birlikte bağımlılığa neden olduğunu belirtti.

Uzmanlar, sigara bağımlılığı gibi nargile bağımlılığı da olduğunu ifade ederek şöyle dedi:

“Çünkü içerisinde sigara gibi tütün vardır ayrıca nargilede kullanılan tütün aromalıdır. O aromayı tutturabilmek için tütünün içerisine şeker, aroma gibi birçok katkı maddesi eklenmektedir. Sigara nargile pipo gibi bağımlılık yapan ürünleri içmek yani herhangi duman yapan bir ürünü kullanmak bir irade meselesidir ve kişinin buna ihtiyacı yoktur. Bağımlılık yapan ürünleri içmek ihtiyaç değildir bunu içmek ya da içmemek tamamen beynimizde biten bir olaydır.

Özellikle gençler arasında trend haline gelen nargile de en az sigara kadar zararlı. İçerisindeki ağır metaller nedeniyle 1 saatlik nargile içiminin neredeyse 50 adet sigara içilmiş gibi zarara yol açtığı belirtilmektedir. Nargilenin bu kadar zararlı olmasının nedeni içerdiği nikel, kobalt ve kurşun oranının sigaradan çok daha yüksek olması.

Nargile içilen mekanların giderek yaygınlaşması ve aromalılarının tüketilmesi, özellikle gençler arasında nargilenin daha sosyal ve zararsız bir tütün ürünü olduğu yönünde yanlış bir kanaat uyanmasına neden oluyor. Bu tür mekanlarda herkesçe kullanılan ve yeterince dezenfekte edilmeyen nargileler aracılığı ile birçok enfeksiyonel hastalık kişiden kişiye bulaşabilmektedir”.

Uzmanlar, nargilenin insan sağlığına etkileri üzerinde detaylı bilgi verdi, bu zararlı etkileri şu şekilde sıraladı:

“Nargile de diğer tütün içme araçları gibi kansere sebep olan birçok zehirli kimyasalları içinde

barındırmaktadır. Nargile, içiminde kullanılan aromalar sebebiyle ağız kanseri oluşturma riskini barındırır.

Yapılan araştırmalar sonucu sıvılaşan tütüne sürekli maruz kalan dudaklarda ve ağız iç

bölgesinde zamanla doku yapısının bozulduğu ve ağız kanseri riskinin de böylece arttığı gözlemlenmiştir. Nargile tüketiminin ayrıca mide kanseri, akciğer kanseri ve özofagus kanseri riskini de artırdığı bilinmektedir. Akciğerlerde kanser riskini arttırdığı gibi aynı zamanda kişinin akciğer kapasitesinde de azalmaya sebep olmaktadır. Nargile tüketen kişilerde doğurganlık oranı hem erkeklerde hem de kadınlar için azalma eğilimi gösterir.

Sigaraya benzer şekilde kalp hastalıkları ve felç riskinin artışı nargile tüketimi olan kişilerde de gözlenmektedir. Nargilenin paylaşılarak içilen bir tütün aracı olması sebebi ile uçuk, hepatit ve verem gibi enfeksiyon hastalıklarının da bulaşma olasılığı artar. Nargile içenler arasındaki yaygın kanıya göre sinsi denilen ve marpucun ucuna takılan küçük ağızlığın değişimi ile enfeksiyon hastalıklarının bulaşması önlenebileceği yönündedir. Bu ağızlık değişse dahi dumanın gelmediği şişe içindeki suyun birden çok kişi tarafından kullanılıyor olması enfeksiyon hastalıklarının bulaşması için risk ortamını oluşturmaktadır.

Aynı diğer tütün ürünlerinde olduğu gibi nargile kullanımının da hamileler için oldukça fazla riskleri mevcuttur.

Prematüre doğum, düşük doğum ağırlığı, ani bebek ölüm sendromu, hırıltılı solunum, astım ve öğrenme güçlükleri geliştirme riski gebelik sırasında nargile tüketimi ile birlikte artış gösterir”.

“‘Duman sudan geçtiği için nargile

zararsızdır’ yaklaşımı gerçeği yansıtmıyor”

Uzmanlar, “Duman sudan geçtiği için nargile zararsızdır” yönündeki inancın da yanlış olduğunu vurguladı, nargilenin içinde tıpkı sigarada olduğu gibi onlarca kanserojen ve zehirli maddenin bulunduğunu, bu maddelerin sudan geçmesinin nargilenin zehirli etkilerini azaltmayacağını söyledi.

Halk arasında bir diğer yaygın kanının ise nargilenin sigaradan zararsızlığı yönünde olduğunu dile getiren uzmanlar, nargiledeki arsenik, nikel, kobalt, krom ve kurşun miktarının sigara dumanındaki miktarlara göre çok daha yüksek olduğunu ifade etti.

Uzmanlar,  sigara dumanında 34-85 ng kurşun bulunurken nargilede bu oranın 6 bin 870,  sigara dumanında 40-120 ng arsenik varken nargile dumanında bu miktarın 165 ng olduğunu bildirdi.  Sigaradaki katran miktarının 36 katının nargilede bulunduğunu kaydeden uzmanlar, sigarada bulunan karbon monoksitin 15 katının  nargilenin içinde bulunduğu dile getirdi. Uzmanlar, bir nargile içiminde alınan nikotin miktarının bir sigaradan alınan nikotin miktarından %70 fazla olduğuna işaret ederek, sigara içen birinin ortalama 8-12 kez dumanı içine çekerken nargile içen birinin ise 20-200 kez duman çektiğini açıkladı.

Bir saatlik bir nargile içiminin ortalama 50 sigaraya denk olduğunun düşünüldüğünü dile getiren uzmanlar,  bu bilgiler doğrultusunda nargilenin sigaradan daha zararsız olduğunu düşünmenin yanlışlığına vurgu yaptı.

“Nargile bağımlılık yaratır”

Nargilede kullanılan tütünün, formu değişik olsa da içerik olarak sigaranın içeriğinde bulunan tütün ile aynı olduğunu belirten uzmanlar, şöyle dedi:

“Kişi nargile içtiği zaman nikotin, katran, kurşun ve arsenik gibi ağır metalleri vücuduna alır. Nikotin hem sigaranın hem de nargilenin içinde bulunan ve bağımlılık yapıcı maddedir. Kişi nargile içmeye başladıktan sonra 8 saniye içinde nikotin beyne ulaşır. Nikotin, kan yoluyla böbrek üstü bezlerine taşınır ve burada adrenalin hormonu salgılanır. Adrenalin hormonu, kalp atışı ve solunumu hızlandırır ve tansiyonu yükseltir. Bu sırada kişi kendini daha canlı hisseder ki bu yüzden nikotin kısa bir süreliğine kişiye kendini iyi hissettirir. Zamanla kişi eğer nikotini almazsa kendini rahatsız ve huzursuz hisseder. Bu durum kişinin artık bir nikotin bağımlısı olduğunun göstergelerinden biridir”.

Tütünsüz nargilelerin zararları hakkında da bilgi veren uzmanlar, Daha sağlıklı bir nargile içme yöntemi olarak sunulan tütünsüz nargilenin sanılanın aksine oldukça zararlı olduğunu kaydetti. Uzmanlar, tütünsüz nargile dumanında sağlığa zararlı carbon monoksit, nitrik oksit, volatil aldehitler, polisiklik aromatik hidrokarbonlar ve katran gibi zehirli ve kanser yapıcı bazı kimyasalların bulunduğunu ifade ederek, “Tütün içeren ve içermeyen nargile türleri arasındaki farkın tütün içermeyen nargiledeki nikotin miktarının daha düşük olması” dedi.

“Mikrobik riskleri de var”

Uzmanlar, nargile kullananlarda tütün dumanının zararlarının yanı sıra bazı mikrobik hastalıkların bulaşma riskinin de mevcut olduğunu dile getirerek, ‘sibsi’ diye tabir edilen değiştirilebilir ağızlıklar kullanılarak hijyen sağlanmaya çalışılsa da bu önlemin hastalık bulaşma riskini azaltmadığına dikkat çekti.

Uzmanlar, “Onlarca kişinin nefes alıp vermesinden dolayı marpucun içinde ve duvarlarında bir mikrop ve bakteri tabakası oluşur ve solunum yoluyla bir kişiden diğerine geçer. Bu alanda yapılan çalışmalarda tüberküloz, herpes simpleks virüsü başta olmak üzere bazı viral enfeksiyonların, egzama ve mantar

enfeksiyonlarının bulaşma riskinin olduğu görülmüştür” dedi.

“YEDAM ücretsiz hizmet veriyor”

Elektronik sigara ve nargile kullanımının büyük riskler taşıdığını belirten uzmanlar, Kıbrıs YEDAM’ın bağımlılıktan kurtarma döngüsünde daha çok müdahale kısmında olduğunu ve danışanlara ayaktan psikososyal destek sağlandığını kaydetti. Uzmanlar, kişilerin 4447975 danışma hattından merkeze ulaşılabileceğini ve tüm hizmetlerin ücretsiz olarak yararlanılabileceğini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2020, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75