Narsist (öz sever) kişilikler

banner37

Narsist (öz sever) kişilikler
banner8

Psk. Ayla KAHRAMAN

Kendine hayran narsist kişi; şık kıyafetleri ve bakımlı görüntüsüyle, ilk bakışta sevimli, çekici, hoş görünürler. Kendilerinden memnun ve emindirler.

Narsist kişi, çevresinin hayranlığını ve saygısını kazanmaya odaklıdır. Kendini ve başarılarını övmekten çekinmez. Eleştiriye gelemez. Eleştiri yapan kişilere karşı acımasız olabilirler. Bir gün takdir ettiği, onayladığı bir kişiyi ertesi gün yerin dibine sokabilir.

Narsist kişi kendine, başarılarına hayrandır ve bunları sergilemekten asla çekinmez. Öyle ki, kendini diğer insanlardan önemli ve üstün görmekte, kaynakları kullanma konusunda ise en büyük dilimi hak ettiğini düşünmektedir.

Kendine duyduğu hayranlık had safhadadır ve bu hayranlığını incitecek hiçbir şeye tahammül edemez. İlginç olan, narsist kişinin, üstün olmayı, özel haklara sahip olmayı doğal bulmasıdır. O farklıdır, üstündür ve sıradan insanlara göre daha fazlasını hak etmektedir.

Bunların yanında, narsist kişi, amaçları uğruna insanları kullanmaktan çekinmez. Empati yeteneği yoktur ama varmış gibi davranabilir. Yakınlarının duygularıyla oynar ve bir överek bir yererek kafalarını karıştırır. Yakınındaki kişileri düşürdüğü hayal kırıklığı, korku, güvensizlik gibi duygularına önem vermez. Başkalarının ihtiyaçlarına aldırmaz.

Kuralların kendisi için değil, başkaları, sıradan insanlar için olduğuna inanır.

banner134

Narsist kişi, başarı odaklıdır. İş hayatı, geliri, sevgilileri, önemli yerlerdeki dostlukları; amaçlarına ulaşması için gereklidir.

Övgü ve onay, narsist kişi ile yaşamak zorunda olanların yapması gereken davranışlardan. Sürekli onaylanma, pohpohlanma ile patlaması engellenebilir. Ancak narsist kişinin çevresinde yaşamak zorunda olan kişiler için bu her zaman mümkün değildir. Bu nedenle övgülerin abartılmaması ve gerçekten hak ettiğinde yapılması daha iyi bir çözümdür. Eleştiriye karşı çok hassas olduklarından, onları en çok öven kişiden gelecek bir eleştiri belki işe yarayabilecektir.

Narsist kişi beklediği saygıyı, özeni, pohpohlanmayı bulamadığında, eleştirir, suçlar ve çok öfkelenir. Bu nedenle her söylediğine karşı çıkmak veya her yaptığını kabul etmek; işe yaramaz. Onun güvenini kazanmak, açık olmak, çoğu zaman övmek ve nadiren eleştirmek daha uygun bir yaklaşımdır.

Narsist kişinin amaçları için insanları kullandığını biliyoruz. Onun etrafındaki kişilerin buna dikkat etmeleri ve kendilerini kullanılmaktan korumaları gerekir. Kişiler, narsist kişiye karşı verdikleri ödünlerin onun tarafından sürekli beklenebileceğini unutmamalıdır. İkinci defa yapmak istemediğiniz bir davranışı, hiç yapmamanız daha iyidir.

Narsist kişi eşiniz, arkadaşınız, patronunuz olabilir. Hayatınızın cehenneme dönmemesi için; hangi ilişki biçimi içindeyseniz, o ilişkinin gerektirdiği kurallara uymaya çalışmanız daha doğru olacaktır.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75