banner6

New York Üniversitesi'nde 2. Kez domuzdan insana böbrek nakli gerçekleştirildi

banner37

New York Üniversitesi'nde 2. Kez domuzdan insana böbrek nakli gerçekleştirildi
banner150 banner150 banner151 banner143

İlk çığır açan ameliyatın üzerinden iki aydan kısa bir süre sonra NYU Langone Health, genetiği değiştirilmiş bir domuz böbreği kullanarak ikinci başarılı araştırma amaçlı böbrek naklini gerçekleştirdi.  İkinci kez gerçekleştirilin ameliyat böbrek hastaları için son derece umut verici oldu.

Alfa-gal geninden yoksun bir domuz böbreğini, solunum cihazına bağlı olan yakın zamanda ölen bir donöre nakletti. New York şehrinin daha büyük bir bölgesinde organ ve doku bağışını kolaylaştıran kar amacı gütmeyen kuruluş LiveOnNY, bu çığır açan araştırmayı ileriye taşımak için cömert bir vücut bağışçısının belirlenmesine yardımcı oldu.

İnsanlar tarafından domuz organlarının reddedilmesine neden olan alfa-gal gen, donör domuzun genetiği ile oynayarak iptal edildi.

Böbrek, karın dışında üst bacaktaki kan damarlarına bağlandı ve 54 saatlik bir çalışma süresi boyunca gözlem ve böbrek dokusu örneklemesi için koruyucu bir kalkanla kaplandı. Düzgün çalışan bir böbreğin temel göstergeleri olan idrar üretimi ve kreatinin seviyeleri normaldi ve bir insan böbrek naklinde görülene eşdeğerdi.

Prosedür ve müteakip gözlem süresi boyunca, hiçbir reddedilme belirtisi gözlenmedi.

Çalışmalar geleceğe yönelik büyük umutlar vaat ediyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2021, 13:45
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110