Obezite, hastalıklara davetiye çıkarıyor

banner37

Ülkemizde son zamanlarda obeze olanların sayısı gün geçtikçe artarken, Diyetisyen Tünay Tuğcan, dikkat edilmemesi halinde obezitenin tetikleyeceği sağlık sorunlarına dikkat çekti:

Obezite, hastalıklara davetiye çıkarıyor

Erol KANLIADA

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezite oranı giderek yükseliyor.

‘Genel olarak bedenin yağ kütlesinin, yağsız kütleye oranla aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkması’ olarak tanımlanan obezitenin, önlem alınmaması halinde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği uyarıları yapılıyor.

Diyetisten Tünay Tuğcan’ın verdiği bilgilere göre, yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %10-15’i, kadınlarda ise %20-25’ini yağ dokusu oluşturmaktayken, bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30’un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmakta.

Tuğcan beslenmeyi “anne karnında başlayarak yaşamın sonlandığı ana kadar devam eden yaşamın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarda alıp vücutta kullanabilmesidir” diye tanımladı.

Karın doyurmak veya açlığı bastırmanın, canının çektiği şeyleri yemek veya içmek olmadığını söyleyen Tuğcan, günlük yaşamda bireylerin yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, genetik ve fizyolojik özelliklerine ve hastalık durumuna göre değişen günlük enerjiye ihtiyacı olduğunu belirtti.

Obezitenin, Tip 1 ve Tip 2 DM, kalp hastalıkları ve bazı kanser türlerine yakalanma riskini arttırdığının bilinmekte olduğunu ifade eden Tuğcan, bu hastalıkların yanı sıra, yarattığı endokrin ve metabolik bozukluklar sebebi ile safra kesesi hastalıkları, gut, osteortrit ve pulmoner hastalıklara yakalanma riskini arttırabileceğini vurguladı.

Tuğcan; “obezite; fizyolojik bozuklukların yanı sıra psikolojik bozukluklara da neden olabilmekle birlikte, obez bireylerde depresyon, beden imgesinde bozulma ve yeme bozuklukları hastalıkları gelişme riski fazladır” dedi.

Obezite tedavisinde diyetisyenin rolü

Obezite için günümüzde uygulanan tedavinin; egzersiz programı, davranış tedavisi ve en önemlisi diyet tedavisinden oluşmakta olduğunu bildiren Tuğcan, bu 3 basamaklı tedavinin “yaşam stili değişikliği” programı adını aldığını söyledi.

“Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü ve Kuzey Amerika Obezite Çalışma Grubu’nun yayınladığı rehbere göre, yaşam stili değişikliği programı bütün obez ve toplu yapıdaki bireyler için uygundur” diyen Tuğcan, bu üç bileşenin en önemli basamağı olan diyet programı uygulamalarının diyetisyen tarafından yapılmasının önemini vurguladı.

Vücut analiz cihazı sonrasında kişilerin gereksinimlerine özel olarak “kişiye özel diyet programları” düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Tuğcan, zayıflama diyetlerinin uzun süre uygulanmamasının tedavide sıkça rastlanan bir sorun olduğunu, fakat bu sorunun diyetin yapısının iyi düzenlenmesi ile ortadan kaldırılabilmekte olduğunu belirtti.

“Kişinin alması gereken enerjiye göre ve yaşam tarzına uygun düzenlenen beslenme programına; alışveriş listesi, özel sağlıklı yemek tarifleri ve pratik ara öğün uygulamaları eklenerek, diyete uyum kolaylaştırılabilir” diyen Tuğcan, yapılan araştırmalarda, bu yöntemlerin uygulandığı zayıflama diyetlerinin daha başarılı olduğunun belirlendiğini söyledi.

Tuğcan; “bu özelliklerin yanı sıra, bireyin yaşamına adapte edilmiş esnek diyet programlarının ağırlık koruma sürecinde daha etkili olduğu bilinmektedir” dedi.

Tuğcan, “Yapılan araştırmalara göre, obez kişilerin ağırlık kaybı kontrolünde, diyetisyen tarafından ayarlanmış bireyselleştirilmiş diyet tedavisi alan bireylerde, kendi başına uygulayacağı bilinçsiz bir beslenme uygulayanlara göre ağırlık kaybı, yağ dokusu kaybı ve bel çevresinde oluşan incelmenin daha fazla olduğu, yapılan araştırma sonucu ortaya konulmuştur. Obezite davranış değişikliği tedavisinin ikincil basamağı ise fiziksel aktivite olarak önemli bir yer almaktadır” dedi.

Özellikle obezitenin yanında metabolizma hastalıkları bulunan obez bireylere ağır fiziksel aktivite programlarını kısa süre uygulanmasından ise; orta tempolu fakat uzun süreli fiziksel aktivite programlarını uygun görmekte olduklarını belirten Tuğcan, “kardiyovasküler hastalıklar ve özellikle diyabet mellitus (diyabet/şeker hastalığı) tedavisinde günlük 5 dakika esnetme hareketleri ve 20 dakikadan başlayarak yapılan orta tempolu yürüyüşler kişinin dakikada 4-5 kcal harcamasına ve yaşam şekli halini almasını sağlamaktadır” dedi.

Üçüncül bileşenin ise; uygulanan beslenme programı ve sporun yaşam tarzı haline gelmesi olduğunu söyleyen Tuğcan,                 “diyetisyenlerin tek amacı kişinin zayıflaması değil, kişinin kaybetmiş olduğu kiloyu korumasını hedeflemek ve beslenme programı eğitimlerinde kişinin sağlıklı ve dengeli beslenme eğitimini tam olarak almasını sağlamaktır. İlgili üniversitelerin Sağlık Bilimleri Fakültesi – Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olan diyetisyen, beslenme bilimini pratik uygulamaya geçirerek, sağlıklı besin seçimini sağlar ve sağlık belirleyicileri konusunda aldığı eğitim ile besin seçimlerini değiştirerek davranış değişikliğini sağlamakta etkin olarak görev almaktadır.

Diyetisyen, standart davranış tedavisinde ve yaşam stili değişikliği tedavisinde aktif olarak yer almaktadır, çünkü diyetisyen, ağırlık kaybını ve uzun dönem sağlık getirilerini sağlamakta etkindir. Diyetisyenlere hastaların ağırlık kaybında ve ağırlık koruma döneminde başarı sağlamak amacı ile bireysel stratejiler geliştirmeleri önerilmektedir” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2018, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER