Okul reddi ciddi bir sorundur

banner37

Okul sadece öğretme işlevini yerine getirmiyor. Çocuğun sosyalleşme süreci ile de doğrudan ilişkili. Bunun yanında, kimlik gelişimi, duygusal gelişme açısından da okulun önemli bir yeri var

Okul reddi ciddi bir sorundur
banner90
banner99

Ayla KAHRAMAN (Psikolog)
 

Başarı, arkadaşlık ilişkileri, ruh sağlığı konuları hep aynı yerden geçiyor: okul


Bu nedenle, çocuk ve gencin okul ile ilişkisi önemlidir.

Bazı çocuklar okula gitmek istemezler. Ciddi ciddi hasta olurlar ve okula gitmemek adına, bedenleri isteklerine uyar. Okula gitmemeyi başardıklarında, hemen iyileşirler. Zekidirler, öğrenmeyi severler ama bir şekilde okula gitmek istemezler. Daha doğrusu evden, anneden, anneanneden veya herhangi birinden, bir durumdan veya mekândan ayrılmak istemezler.  Okul korkusu olarak yorumlanan bu davranışın altında okulla doğrudan ilgili olmayan neden veya nedenler yatar ve çözümlenme sürecinde çocuğun bağlılık ilişkilerinden, kaygı düzeyine kadar pek çok davranışını gözden geçirmek gerek. Elbette, çocuğu ailesi, çevresi, yaşadıkları, duyguları, algıları ile ele alarak.

Okul korkusu veya okul fobisi her yaşta çocukta ve gençte görülebilecek bir durumdur. Duygusal ve bedensel sağlığı doğrudan etkiler. Çocuk ergen psikiyatristinin teşhis ve tedavisinin yanında, aileye de psikoterapi desteği vermek gerekir.

Okul fobisinden farklı bir başka durum da okul reddidir. Okula gitmeyi reddetme, gitmek zorunda kalırsa içeri girmeme, içeri girerse, derse girmeme ve eve geri dönme konusunda ısrar etmekle davranışsal ifadesini bulur.

Okul reddi, tek başına bir klinik tanı niteliği taşımaz. Çocuk okula gitmeyi reddeder. Bu, çocuk ve ebeveynin bağlılık ilişkisinden kaynaklanmaz. Ayrılık kaygısı ile de ilişkisi yoktur. Çocuğu bu davranışa sürükleyen, altta yatan nedenler vardır. Depresyon, anksiyete bozukluğu gibi sorunlar, çocuğun okula gitmesini engeller.

Çocuk; devamsızlığı had safhaya ulaşmasına rağmen, okula gitmekte zorlanır. Okula gitmesi için ısrar edildiğinde, aşırı korku, öfke patlaması, duygusal gerginlik, mutsuzluk, çöküntü yaşar.

banner134
Okuldan kaçmak değil, ebeveynin de onayıyla, okul zamanını evde geçirmek ister.

Okul reddi davranışı gösteren çocuk ve ergenler; çoğu zaman idealist, çalışkan, gelecek vaat eden çocuklar veya gençlerdirler. Anti sosyal davranış göstermezler. Kavgacı, yıkıcı tepkileri yoktur. Ve aslında okulu severler. Ama gidemezler veya gitmekte güçlük

Pek çok etken, her yaşta çocuk ve ergenin, okul reddi davranışı göstermesine neden olabilir. Araştırmalar, ilkokuldan ortaokula; ortaokuldan liseye geçişlerde bu durumun daha sık yaşandığını göstermiş. Taşınmalarla beraber değişen okullar, boşanmalar, ölümler ve anksiyeteye neden olabilecek nice etken okul reddi davranışını başlatabiliyor.

Bu çocuk ve gençlerde uyku bozuklukları, kabuslar sıklıkla görülmektedir. Gece korkularından dolayı ebeveynle beraber uyuma istekleri de vardır. Okul arkadaşlarından korkabilirler, bu korkuları abartabilirler. Okuldaki gerginlik durumlarını da büyütüp sanki bir felaketmiş gibi yorumlayabilirler. Aslında okulda duramazlar. Acı içindedirler ve evlerine gitmek için büyük arzu duyarlar.

Öyle ki, durumlarının yarattığı ıstırap ile okulu tamamen bırakmaya da kalkışabilirler.

Okul reddinin altında yatan psikopatolojinin anlaşılması ve tedavinin öncelikle bu soruna yönelik olarak oluşturulması gerekir.

Tedavi sürecinde mutlaka bir ergen ve çocuk psikiyatri doktoruna ihtiyaç vardır. Bunun yanında, çocuğa ve aileye yönelik psikoterapi de kullanılmaktadır. Okul desteği de çok önemlidir. Derslerden geri kalma, devamsızlıktan sınıf tekrarı veya eğitim dışında kalma gibi durumlar; çocuk veya ergenin geleceğini tehdit etme boyutuna gelmemelidir.
 

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2018, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75