banner6

Olan üreticiye oldu

banner37

Tarımsal İlaçlar Denetim Kurulu’nun “yüzde 50 ürün belirsizliği” uygulaması kararı askıya alındı, ancak vatandaşın içini rahatlatmaya yetmedi. Vatandaş piyasada “zehirli ürün” bulunduğundan endişe ediyor.

Olan üreticiye oldu
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Tarımsal ürünlerin denetiminde bir süre limit üstü kalıntıya rastlanan ürünlerin değerinin yarı orana düşürülmesi yöntemi olan “yüzde 50 ürün belirsizliği” uygulamasına geçilmesi yerli üreticiye darbe vurdu.

Bu uygulamanın duyulmasının ardından bazı kesimler “sebze ve meyvenizi adanın güneyinden alın” çağrısı yaptı.

Bu çağrıdan rahatsız olan üreticiler, ürettikleri ürünler için ilaç kullanırken, bu ürünleri kendilerinin ve ailelerinin de tüketeceğini göz önünde bulundurduklarını anlattı.

Vatandaş ise ülkede yetiştirilen ya da ithal edilen sebze ve meyveleri satın almaktan kaçınmaya başladı.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan üretici birliği başkanları, “yetiştirdiğimiz ürünleri biz de, ailemiz de tüketiyor. Biz de bu bilinçle üretiyoruz. Yerli ürünleri tüketirken içiniz rahat olsun” mesajını verdi.

Doğan: Yerli üretici artık bilinçli

Maraş Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan, yerli üreticinin artık nerede, hangi ilacı kullanması gerektiğini bildiğini ve bu ilacı kullanırken de hangi dozda, hangi ürüne ne kadar verileceği konusunda bilgi sahibi olduğunu söyledi.

Bu nedenle yerli üründe bir sorun olmadığını kaydeden Doğan, zaten İlaç Denetleme Kurulu’nun yasak ilaçların ülkeye girişine izin vermediğini ve bu ilaçları da bulup kullanmanın imkansız olduğunu söyledi.

Doğan, “bu ürünleri biz de tüketiyoruz. Bizim çocuklarımız, akrabalarımız, ailelerimiz de tüketiyor. Bu nedenle üretirken bu bilinçle üretiyoruz. Sağlığa zararlı bir şey üretip piyasaya sürmüyoruz” dedi.

“Halkın içi rahat olsun”

Ülkede yetişen ürünler tüketilirken, vatandaşların içinin rahat olması gerektiğini kaydeden Doğan, asıl dikkat edilmesi gerekenin ithal ürünler olduğunu söyledi.

Doğan, ithal edilen ürünleri kimin yetiştirdiğinin ve kim tarafından yetiştirildiğinin bilinmesi gerektiğini ifade etti.

Yeşilada: Asıl ithal ürünlere dikkat edilmeli

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, yerli üreticinin bilinçli olduğunu söyledi ve üretim yaparken de kullandığı ilaçlara dikkat ettiğini kaydetti.

Bu konuda Tarım Dairesi’nin de üreticiyi bilinçlendirmek için birçok toplantı düzenlediğine işaret eden Yeşilada, üreticinin hem bu toplantıda ilaçların kullanımını öğrendiğini, hem de ilaçlar üzerinde yazan uyarıları dikkate aldığını vurguladı.

Yerli üreticinin bu konuda hassas davrandığına inandığını belirten Yeşilada, asıl dikkat edilmesi gereken ürünlerin ithal edilenler olduğunu ifade etti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2017, 09:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104