banner6

Omicron varyantında hastaneye kaldırılma olasılığı %50-%70 kadar daha az

banner37

Omicron varyantında hastaneye kaldırılma olasılığı %50-%70 kadar daha az
banner150 banner150 banner151

Önemli bir araştırma Omicron'a yakalanan kişilerin hastane bakımına ihtiyaç duyma olasılığının önceki varyantlara kıyasla %50 ila %70 daha az olduğunu söylüyor.

BBC’nin haberine göre, Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı, erken bulgularının "cesaret verici" olduğunu, ancak varyantın yine de çok sayıda insanın hastanede kalmasına yol açabileceğini söyledi.

Sağlık sekreteri, "sonraki adımları" belirlemek için "çok erken" olduğunu söyledi.

Çalışma ayrıca, aşının, takviye dozundan 10 hafta sonra insanların Omicron'a yakalanmasını durdurma kabiliyetinin azalmaya başladığını gösteriyor.

Rapor, Güney Afrika, Danimarka, İngiltere ve İskoçya'dan gelen ve tümü de şiddetin azaldığına işaret eden verilerin ardından açıklandı.

Omicron dalgası daha hafif görünüyor, ancak endişe devam ediyor

En son analiz, varyantla hastaneye kabul edilen 132 kişi de dahil olmak üzere, Kasım ayının başından bu yana Birleşik Krallık'taki tüm Omicron ve Delta vakalarına dayanmaktadır. Ayrıca Omicron'a yakaladıktan sonraki 28 gün içinde 14 kişi hayatını kaybetti.

Rapora göre omicon varyantıyla ilgili elde edilen veriler:

 * İlk yardıma gitme olasılığı %31 ila %45 daha az

 * Tedavi için hastaneye yatırılma olasılığı %50 ila %70 daha az

 * Bununla birlikte, daha hafif bir virüs olmakla birlikte çok hızlı yayıldığı için hastanelerdeki yoğunluğu artırabilir.

* Omicron büyük yaş gruplarına ulaştığında ne olacağı konusunda da belirsizlik var çünkü şimdiye kadar yakalanan ve hastaneye gidenlerin çoğu 40 yaşın altında.

İngiltere’de hastane başvuruları artıyor

İngiliz Sağlık Bakanı Sajid Javid, erken verilerin "umut verici" olduğunu ve hükümetin verileri "saat saat" izlediğini söyledi.

Ancak şu uyarıda bulundu: "Varyant vakaları olağanüstü bir oranda artmaya devam ediyor - zaten pandemideki günlük rekor sayıyı aşıyor. Hastane başvuruları artıyor "

Hükümet, Noel'den önce İngiltere'de herhangi bir yeni kısıtlama getirmeyeceğini açıkladı, ancak vaka sayıları artmaya devam ederse önlemler yine de alınabilir.

UKHSA'nın CEO'su Dr Jenny Harries şunları söyledi: "Son analizimiz, Omicron varyantına yakalanan kişilerin, diğer varyantlara yakalananlara göre nispeten daha düşük bir hastaneye yatış riski altında olabileceğine dair cesaret verici bir erken sinyal gösteriyor.

"İngiltere'de şu anda vakalar çok yüksek ve hastaneye yatmayı gerektiren nispeten düşük bir oran bile önemli sayıda insanın ciddi şekilde hastalanmasına neden olabilir."

Omicron'un bağışıklığımız ve virüsün kendisindeki değişikliklerin bir kombinasyonu nedeniyle daha hafif olduğu düşünülmektedir.

Varyant çoğunlukla daha önce başka varyantlarla enfekte olmuş veya aşılanmış kişilere bulaşıyor.

Bununla birlikte, laboratuvar çalışmaları, Omicron'un vücudumuza nasıl bulaştığında da değişiklikler olduğunu göstermiştir.

Akciğerlerin derin dokularından ziyade hava yollarımızı enfekte ediyor- Bu, varyantın yayılmasını kolaylaştırabilir, ancak akciğerlerin hassas kısımlarından daha uzakta olduğu için daha hafiftir.

Bu çalışmaları Cambridge Üniversitesi'nde gerçekleştiren Profesör Ravi Gupta BBC'ye şunları söyledi: "Şiddetin azalmasına ilişkin klinik veriler, Omicron'un tercihini değiştirdiğini öne süren laboratuvar verileriyle örtüşüyor.

"Aşılama, ciddi hastalıklara karşı korunmak ve ayrıca gelecekteki varyantlara karşı korunmak için hayati olmaya devam ediyor."

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2021, 14:31
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110