Oxford Üniversitesi'nde yeni HIV aşısı için Faz-1 denemesi başladı

banner37

Oxford Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni bir HIV aşısı adayı için klinik deneylere başladı

Oxford Üniversitesi'nde yeni HIV aşısı için Faz-1 denemesi başladı
banner8

HIV-Core 0052 olarak bilinen denemenin amacı, HIVconsvX aşısının güvenliğini, tolere edilebilirliğini değerlendirmek olduğu bildirildi.

18-65 yaşları arasındaki ve enfeksiyon açısından yüksek risk altında olmadığı düşünülen on üç sağlıklı, HIV-negatif yetişkin, ilk olarak bir doz aşı alacak, ardından dört hafta sonra bir takviye dozu daha alacak.

banner134
Oxford Üniversitesi Jenner Enstitüsü'nde aşı immünolojisi profesörü ve denemede baş araştırmacı olan Profesör Tomas Hanke şunları söyledi: "Bu deneme, hem HIV negatif bireylerde önleme için hem de tedavi için HIV ile yaşayan insanlarda uygulanması denenecek"

HIV aşı adaylarının çoğu, B-hücreleri tarafından üretilen antikorları uyararak çalışırken, HIVconsvX, bağışıklık sisteminin T hücrelerini uyarır ve onları, HIV'in yüksek oranda korunmuş ve dolayısıyla savunmasız bölgelerini hedefler.

Deneme, araştırma ve yenilik için Horizon 2020 sağlık programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen uluslararası işbirliğine dayalı bir araştırma projesi olan European AIDS Vaccine Initiative'in (EAVI2020) bir parçasıdır .

Araştırmacılar, denemenin sonuçlarını gelecek yıl Nisan ayına kadar rapor edebilmeyi umuyorlar.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2021, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75