banner6

Paramedikler dernekleşti

banner37

Ülkemizde ‘Kıbrıs Türk Paramedikler Derneği” adıyla adanın ilk ve tek ‘paramedik derneği’ kuruldu.

Paramedikler dernekleşti
banner151 banner143

Mehmet KARA

KKTC’de “Kıbrıs Türk Paramedikler Derneği” adıyla adanın ilk ve tek paramedik derneği kuruldu.

Birçoğumuzun adını bile duymamış olabileceği paramedikler; hastane öncesi acil bakımın önemli bir parçasını oluşturan; genellikle kritik durumdaki hastaya ya da yaralıya ilk anda müdahale eden profesyonel sağlık teknikeri olarak görev yapıyor.

Derneğin amaçları arasında; ada genelindeki sağlık servislerinde paramedik olarak çalışanları, mezun durumda olan paramedikleri ve öğrenci paramedikleri bir çatı altında toplamak. Meslek grubuna ve sivil topluma yönelik gerekli ilk ve acil yardım eğitimleri vermek. Yurt içi eğitim, seminer ve konferanslar düzenlemek, yurt dışında yapılan mesleki toplantı ve eğitimlere katılmak. Sağlık Bakanlığı, özel hastaneler ve üniversiteler arasında işbirliğinde bulunmak.

Yönetim Kurulu belirlendi

Derneğin Yönetim Kurulu ise şöyle:

“Başkan: Uzm. Dağhan Aylanç, Asbaşkan: Prm. Mehmetali Önal, Genel Sekreter: Prm. Neşe Genç, Veznedar: Prm. Aynur Fidan, Basın-Yayın Sorumlusu: Prm. Umut Falyacı, Sosyal Faaliyetler Sorumlusu: Prm. Değer Çokbilen ve Prm. Meral Ceyhan, Eğitim Sorumlusu: Prm. Derya Atay, Teşkilatlanma Sorumlusu: Prm. Hamide Kokulu ve Prm. Ali Yılmaz, Üniversiteler Sorumlusu: Prm. Seda Duran ve Prm. Feride Uçak, Araştırma-Geliştirme (ARGE) Sorumlusu: Prm. Arzu Şahin ve Prm. Merve Tumburi, Bilimsel ve Akademik Faaliyetler Sorumlusu: Prm. Murat Bayram ve Prm. Aynur Kılıç.

Disiplin Kurulu: Prm. Murat Bayram ve Prm. Arzu Şahin ve Prm. Hamide Kokulu

Denetleme Kurulu: Prm Umut Falyacı, Prm. Seda Duran ve Prm. Değer Çokbilen.”

Paramediğin görevleri nelerdir?

Paramediğin görevi hastane öncesi acil bakım, hastalanma, kaza geçirme gibi bir olayla başlar, hastaneye nakil esnasında (ambulansta) devam eder ve hastane acil servislerine nakledildikten sonra biter.

Paramedik; hastanın sorununu tanıyıp, durumunu değerlendirir ve gereksinimi olan acil bakımı verir, bunları yaparken de kendisinin, hastanın ve ekip güvenliğini sağlarlar.

Tıbbi müdahaleyi yaparken olay yerini de yönetmek, adli vakalarda delilleri karartmadan müdahalede bulunmak, panik halindeki insanlarla doğru iletişim kurmak paramediklerin asli görevleri arasındadır.

Paramedik; 112 istasyonunda doktor yoksa ekip amiridir. Ancak paramedikler doktorun alternatifi değildir. İkisi farklı alanlarda çalışmak üzere eğitim alırlar.

Ülkemizde, Türkiye’de, Avrupa Ülkeleri ve Amerika’da hekim bulunmayan tüm acil yardım ambulanslarında paramedik bulunması zorunludur.

Paramedik; ambulans sürme ve ambulansta bulunan bütün malzemeleri kullanma becerisine sahip kişilerdir.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2017, 10:39
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104