PCR testleri de randevulu olmalı

banner37

PCR testi yaptırma zorunluluğu olan özel sektör çalışanlarının test merkezlerinin önünde oluşturduğu uzun kuyruklar, bulaş riskini artırırken, kaosa da neden oluyor. Sağlık uzmanları, bunun önüne geçmek için PCR testlerinde de online sisteme geçilmesini öneriyor

PCR testleri de randevulu olmalı
banner90
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

KAOSUN ÖNÜNE RANDEVU SİSTEMİ İLE GEÇİLEBİLİR… KIBRIS’a konuşan bazı uzamanlar, aşılarda olduğu gibi PCR’da da online başvuru sistemine geçilmesiyle kaosun ortadan kalkacağını düşünüyor. Emekli Başhekim Dr. Bülent Dizdarlı, özel sektör çalışanlarına zorunlu hale getirilen ve her hafta PCR testi istenmesinin sıkıntılar doğurduğunun ortada olduğunu belirterek, öneri yaptı. Dizdarlı, PCR yaptıracak işletmelerin randevu sistemi ile başvuru yapıp, sağlık görevlilerinin bizzat çalışanın ayağına giderek onlara PCR testi yapabileceğini ifade etti

Ülkemizde faaliyete geçen işletmeler ve çalışanlar için rutin hale gelen PCR testlerinde yaşanan yoğun kalabalıkların, Koronavirüs bulaş riskini artırdığı belirtiliyor. Kişilerin test yaptırmak için gittiği PCR merkezlerinde ortaya çıkan insan kalabalığı, uzmanlar kadar herkesi de endişelendiriyor.

Ülkemizde günde 5-6 bin, haftada ise 50-60 bin PCR testi yapılıyor.

Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusunda, özel sektör çalışanlarının haftada bir PCR testi yaptırması zorunlu. Hal böyle olunca PCR testi yapılan merkezlerde oluşan kalabalıklarda ne sosyal mesafeye de ne maske kuralına uyuluyor.

Böylesi bir kaosta hem bulaş riski artarken, hem de PCR testi yaptırmak için kuyruklarda bekleyen kişiler de resmen çile çekiyor.

KIBRIS’a konuşan bazı sağlık uzmanları, aşıda olduğu gibi PCR’da da online başvuru sistemine geçilmesini önerdi.

Emekli Başhekim Dr. Bülent Dizdarlı, vatandaşları PCR testleri için tek bir yere toplamaktansa, testlerin seyyar yapılması önerisinde bulundu; ayrı günlerde, ayrı ayrı mahallelerde, yerler belirlenerek testlerin yapılabileceğini söyledi.

Dizdarlı, özel sektör çalışanlarına zorunlu hale getirilen ve her hafta istenen PCR testi uygulamasının sıkıntılar doğurduğunun ortada olduğunun altını çizerek, PCR yaptıracak işletmelerin, randevu sistemi ile başvuru yapıp, sağlık görevlilerinin bizzat çalışanın ayağına giderek onlara test yapabileceklerini ifade etti.

banner134
Dizdarlı, Güney Kıbrıs’ın yaptığı gibi hızlı testlerle hem test sayısını artırma, hem de oluşan bu manzaranın önüne geçmek için bunun şart olduğunu daha önce de söylediğini anımsattı.

“Randevu sistemi ve hızlı test uygulaması düzeni sağlar”

PCR testi yapmak için fuar alanında uzun kuyruklar oluşturan vatandaşların sosyal mesafeyi de hiçe saydığı manzaraların anımsatılması üzerine de Dizdarlı, kişileri, devletin sağladığı imkanlardan yararlanırken daha dikkatli olmaya çağırdı.

Dizdarlı, devletin PCR testlerini yaptığı yerlerde gerekli önlemleri de aldığını söyleyerek, bu yerlerde işaretlenmiş alanlar ve çizilmiş çizgiler bulunduğunu, vatandaşların kurallara uymasının önemli olduğunu belirtti.

Vatandaşları PCR testleri için tek bir yere toplamaktansa testlerin seyyar yapılması önerisinde bulunan Dizdarlı, ayrı günlerde, ayrı ayrı mahallelerde, yerler belirlenerek testlerin yapılabileceğini vurguladı.

“Uygulama yanlıştır demiyorum, ama geliştirilebilir diyorum” diyen Dizdarlı, randevu sistemi ile daha düzenli PCR testi uygulamasının yapılabileceğine dikkat çekti.

“Böylelikle kaos ortadan kalkar” diyen Dizdarlı, Güney Kıbrıs’ın yaptığı gibi hızlı testlerle hem test sayısını artırma, hem de oluşan bu manzaranın önüne geçmek için bunun şart olduğunu daha önce de söylediğini anımsattı.

Dizdarlı, Güney Kıbrıs’ın günde 40 bin testi, bu hızlı testler sayesinde yaptığını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75