banner6

Personel sıkıntısı denetimi aksatıyor

banner37

İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Mertdoğan Soyalan, personel sorununa dikkati çekti ve bu nedenle sık sık hastaneleri ya da tek kullanımlık tıbbi malzemelerin satışını yapan yerleri denetleme şansları olmadığını anlattı. Her fırsatta denetim yaptıklarını kaydeden Soyalan, fiyatı düşük olduğu için ülkemizde tek kullanımlık tıbbi malzemelerin tekrar tekrar kullanılacağını düşünmediğini, bu yönde de herhangi bir ihbar almadıklarını söyledi.

Personel sıkıntısı denetimi aksatıyor
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Türkiye Sağlık Bakanlığı, tek kullanımlık tıbbi malzemelerin defalarca kullanıldığı ihbarı üzerine soruşturma başlattı.

Türkiye’de başlatılan bu soruşturmanın duyulmasının ardından Kıbrıs’ta da aynı durumun söz konusu olup, olmadığı yönünde endişeler oluştu.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Mertdoğan Soyalan, bu yönde bir ihbar almadıklarını ve mümkün oldukça bu malzemelerin kullanıldığı alanları denetlediklerini anlattı.

Soyalan, yasanın da bu konuda denetim yetkisini İlaç ve Eczacılık Dairesi’ne verdiğinden söz eden etti ve  “zaten kurum yasamız da bu denetleme yetkisini bize veriyordu. 2014 yılında yürürlüğe giren Ürün Güvenliği Yasası da bize veriyor” dedi.

“İzin için bize başvuruluyor”

Bu gibi ürünlerin ihracatı ve ithali için İlaç ve Eczacılık Dairesi’ne başvurulması gerektiğinden söz eden Soyalan, sıkı bir denetlemenin ardından da CE belgesi verip, vermeyeceklerine karar verdiklerini açıkladı.

Soyalan, ayrıca piyasada denetim yetkisinin de yine İlaç ve Eczacılık Dairesi’ne ait olduğunu ifade etti.

“Zaten düşük fiyatlı ürünler”

Sağlıkta kullanılan tek kullanımlık tıbbi malzemelerin fiyatlarının da düşük olduğuna dikkat çeken Soyalan bu nedenle bu malzemelerin tekrar tekrar kullanılacağını düşünmediğini ifade etti.

Soyalan “bu malzemeler çok düşük ücretlere satılan ve daha sonra da steril edilemeyecek malzemelerdir. Bu nedenle tekrar tekrar kullanımına ihtiyaç duyulup, kullanacaklarını düşünmüyorum” dedi.

“İmkanımız olduğu sürece denetliyoruz”

Personel sorununa da dikkati çeken Soyalan, bu nedenle sık sık hastaneleri ya da bu malzemelerin satışını yapan yerleri denetleme şansları olmadığını anlattı.

Ancak mümkün olan her fırsatta denetim yaptıklarını kaydeden İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü, “denetlememiz gereken birçok yer var. Ancak personel sayımız yetersiz. Bu nedenle her yere yetişemiyoruz.

Denetlemede de zaman zaman sıkıntılar yaşıyoruz. Ancak her fırsat bulduğumuzda gerekli denetimleri yapıyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2017, 12:44
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104