Pfizer/BioNTech ve Moderna aşılarının içeriğinde yer alan maddeler açıklandı

banner37

Pfizer/BioNTech ve Moderna aşılarının içeriğinde yer alan maddeler açıklandı
banner90
banner99

Tüm dünyada 1,7 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisinde nihayet aşılar kullanılmaya başlandı. Ancak, internette dolaşan “Aşılarla çip takılacak”, "mRNA aşılarıyla insanların DNA’sı değiştirilecek” gibi komplo teorileri nedeniyle hala binlerce kişinin aşıları reddetme riski bulunuyor ve bu durum salgının durdurulması için çok ciddi bir risk oluşturuyor.

Pandeminin başlangıcından bu yana  aşılar hakkında üretilen  komplo teorilerinin de ardı arkası kesilmedi. Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in aşılarla insanlara çip takacağı ya da mRNA aşılarının insanların DNA’sını değiştireceğine dair iddialar ise hala on binlerce aşıyı reddetmesine neden oluyor.

İki şirket aşının içeriğini paylaştı

Milyonlarca doz Pfizer/BionTech aşısının onaylanan ülkelerde  dağıtılmasıyla birlikte, asılsız iddialar tekrar ortaya çıktı. Bunun önüne geçmek isteyen üç şirket de aşılarının tam içeriğini çevrimiçi olarak paylaştı.

Hem Pfizer hem de Moderna aşısı haberci RNA (mRNA) teknolojisini kullanıyor. Bu aşılar türünün ilk örneği olsa da, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre bilim insanları mRNA, teknolojisi üzerinde 20 yıldan bir süredir çalışıyor.

banner134
mRNA teknolojisi kanser ve diğer hastalıklarla mücadele etmek için geliştirildi, ancak yeni tip corona virüs için yeniden uyarlanıncaya kadar erken aşama klinik denemeleri geçemedi.

Corona virüse karşı geliştirilen mRNA aşıları canlı veya inaktive edilmiş virüs içermiyor, yeni tip corona virüsün yüzeyinde bulunan başak proteinin bir parçasını kodlayarak çalışıyor. Başak protein ayrıca virüsün vücuda tutunduğu kısım olarak biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2020, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75