Piyasada grip aşısı yok!

banner37

Sağlık eski Bakanı Filiz Besim, grip aşılarının eylülün ikinci haftası yapılması gerekirken, piyasada henüz aşı olmadığını ve risk grubundaki hastaların aşılanmazsa, toplumun gripten kırılacağı uyarısında bulundu

Piyasada grip aşısı yok!
banner90
banner8

BESİM: RİSK GURUBUNDAKİ HASTALARI KAYBETME RİSKİMİZ VAR!… Eylül’ün ikinci haftası yapılması gereken grip aşısının piyasada olmadığına ve TC Sağlık Bakanlığı’nın risk gurubundaki hastaları ücretsiz aşılama kararı aldığına dikkat çeken Besim “Bu yıl Sağlık Bakanlığı, yaşlı, hasta ve riskli grupları aşılandırmayı düşünmüyor mu? Sağlık Bakanlığımız, risk grubundaki hastalarımızı aşılandırmayı programına almamışsa, bilelim ki bu yıl toplum ve hepimiz gripten kırılacağız. Yoğun bakımlar dolup taşacak ve maalesef birçok risk grubundaki hastamızı kaybetme riski ile karşı karşıya kalacağız” dedi.

PİLLİ: GRİP AŞISI KASIM BAŞINDA YAPILABİLİR… Sağlık Bakanı Pilli, aşının Türkiye’de de henüz olmadığını belirterek, ülkemize 18 Ekim’de geleceğini söyledi. Pilli, her yıl risk gurubundaki hastaların aşılandığına dikkat çekerek “Bu sene de risk gurubundaki hastalar aşılanacaktır. Her yıl Türkiye’den hibe grip aşıları gelmektedir. Yeterli olmadığı durumda gerekirse alınacaktır. Halkımız rahat olsun, bizden kaynaklı bir durum yok. Grip aşısı ekim ayının sonuna doğru kasım başında yapılabilir” dedi

Serap ŞAHİN

Kış aylarının kabusu grip tehdidi kapıya dayanmasına rağmen, piyasada grip aşısının bulunmadığı bildirildi.

Sağlık eski Bakanı Filiz Besim, grip aşılarının eylülün ikinci haftası yapılmaya başlanması gerekirken, henüz piyasada aşı olmadığını açıkladı; Sağlık Bakanı Ali Pilli de bu haberi doğruladı. Ancak Pilli, grip aşısının kasım başında yapılabileceğini söyledi.

Bakan Pilli, grip aşılarının tedarikinde bizden kaynaklı bir durumun olmadığını ifade ederek, “Bu sene de risk gurubundaki hastalar aşılanacaktır. Her yıl Türkiye’den hibe grip aşıları gelmektedir. Yeterli olmadığı durumda gerekirse alınacaktır. Halkımız rahat olsun, bizden kaynaklı bir durum yok. Grip aşısı ekim ayının sonuna doğru kasım başında yapılabilir” dedi.

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Süay Sevinç de, grip aşısının piyasada olmadığını belirterek, “Henüz grip aşısı gelmedi. Önümüzdeki haftalarda geleceği söyleniyor ancak bu konuda net bir bilgi yok” şeklinde konuştu.

Bakanlık sipariş dahi vermedi!

KIBRIS’a konuşan Sağlık eski bakanı Filiz Besim,  Sağlık Bakanlığı’nın aşı siparişi dahi vermediğini ileri sürdü ve “Bu yıl, Sağlık Bakanlığı, yaşlı, hasta ve riskli gruplarını aşılandırmayı düşünmüyor mu?” diye sordu.

TC Sağlık Bakanlığı’nın bu yıl tüm risk gruplarını ücretsiz aşılama kararı aldığını hatırlatan Besim, “Eğer bizim Sağlık Bakanlığımız risk grubundaki hastalarımızı aşılandırmayı programına almamışsa, bilelim ki bu yıl, toplum ve hepimiz gripten kırılacağız. Yoğun bakımlar dolup taşacak ve maalesef birçok risk grubundaki hastamızı kaybetme riski ile karşı karşıya kalacağız” dedi.

Geçtiğimiz yıl gripte çok ciddi vakalar yaşandığını ve yoğun bakım ünitelerinde birikimler olduğunu hatırlatan Besim, toplumun grip aşısı konusunda bilinçlendirilmesinin önemli olduğuna işaret etti.

Aşı transferinde bir gecikme olduğunu kaydeden Besim, olayı takip edip Türkiye’ye gelir gelmez ülkeye getirilmesinin ya da başka ülkelerden de getirme fırsatı varsa acilen bu yola başvurulması gerektiğini söyledi.

Besim, özellikle risk gurubundaki hastaların doktorlarıyla iletişim içerisinde olup önlem almaları uyarısında bulundu.

Geç kaldık çünkü piyasada aşı yok

Son yıllarda grip vakalarının çok ağır geçtiğine dikkat çeken sağlık eski bakanı Filiz Besim, risk gurubunda bulunan hastaların tehlikede olduğunu vurguladı.

Her yıl eylülün ikinci haftasında risk gurubundaki hastaların aşılanması gerektiğine dikkat çeken Besim, “Geç kaldık, çünkü piyasada aşı yok” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın aşı siparişi dahi vermediğini ileri süren Besim, “Bu yıl Sağlık Bakanlığı yaşlı, hasta ve riskli gruplarını aşılandırmayı düşünmüyor mu?” diye sordu.

banner134
TC Sağlık Bakanlığı’nın bu yıl tüm risk gruplarını ücretsiz aşılama kararı aldığını belirten Besim, “Eğer bizim Sağlık Bakanlığımız risk grubundaki hastalarımızı aşılandırmayı programına almamışsa, bilelim ki bu yıl toplum ve hepimiz gripten kırılacağız. Yoğun bakımlar dolup taşacak ve maalesef birçok risk grubundaki hastamızı kaybetme riski ile karşı karşıya kalacağız” ifadesini kullandı.

Risk gurubunda olan hastalar

Besim, risk grubundaki hastaları şöyle sıraladı:

“2 yaşın altındaki çocuklar, 65 yaş ve üzeri kişiler, bakımevi ve huzurevinde kalanlar, kronik böbrek yetmezliği olanlar, karaciğer hastaları, astım ve kronik akciğer hastası olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler, kan hastalığı olanlar, şeker hastaları, nörolojik hastalığı olanlar, aşırı kilolu olanlar,  sağlık çalışanları ve 6 ay -18 yaş arasında olup uzun süre aspirin kullanması gereken kişiler”.

Sağlık Bakanlığı, risk gurubunu ücretsiz aşılamalı

Sağlık Bakanlığı’nın risk guruplarını ücretsiz aşılatması gerektiğine dikkat çekerek, “Türkiye Sağlık Bakanlığı risk grubundakileri ücretsiz aşılayacaklarını bildirdi. Ancak bizde Sağlık Bakanlığı’nın böyle bir çalışması yok. Risk grupları için sipariş vermedi. İnsanlar, eczanelerden almak zorunda kalacak. Bu ciddi bir konudur” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz yıl gripte çok ciddi vakalar yaşandığını ve yoğun bakım ünitelerinde birikimler olduğunu hatırlatan Besim, toplumun grip aşısı konusunda bilinçlendirilmesinin önemli olduğuna işaret etti.

Besim, “Koruyucu sağlık hizmetleri adına insanların grip olması minimuma indirilsin. Sağlık Bakanlığı’nın birinci görevi koruyucu sağlık hizmetlerinde bu risk gurubundakileri ücretsiz aşılamaktır” dedi.

Aşı transferinde bir gecikme olduğunu kaydeden Besim, olayı takip edip Türkiye’ ye gelir gelmez ülkeye getirilmesinin ya da başka ülkelerden de getirme fırsatı varsa acilen bu yola gidilmesini istedi.

Filiz Besim, özellikle risk gurubundaki hastaların doktorlarıyla iletişim içerisinde olup önlem almaları uyarısında bulundu.

Pilli: Grip aşısı kasım başında yapılabilir

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Türkiye’ye şu anda grip aşısı gelmediğini, eskiden aşıları dört firma ithal ederken şu an bir firmanın getirdiğini söyledi.

Grip aşısının Türkiye’ye cuma günü geleceğini belirten Pilli, geldikten sonra analizlerinin yapılacağını ve sonra piyasaya dağıtılacağını kaydetti.

Analiz sonrası 15 Ekim’de Türkiye’deki depolara dağıtılacağını anlatan Pilli, aşının ülkemize 18 Ekim’de geleceğini söyledi.

Bakan Pilli, her sene grip aşılarının yenilendiğini ifade ederek, “Bu sene grip Uzakdoğu ülkelerinde ağır geçmiş. Geçen seneki grip aşıları üç birleşimdi. Bu sene dörtlü birleşim olacak” ifadesini kullandı.

Pilli, her sene risk gurubundaki hastaların aşılandığına dikkat çekerek, “Bu sene de risk gurubundaki hastalar aşılanacaktır. Her yıl Türkiye’den hibe grip aşıları gelmektedir. Yeterli olmadığı durumda gerekirse alınacaktır. Halkımız rahat olsun, bizden kaynaklı bir durum yok. Grip aşısı ekim ayının sonuna doğru kasım başında yapılabilir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75