Piyasadaki etin yüzde 40'ı kaçak

banner37

Piyasadaki et fiyatlarının yükselmesi, et kaçakçılığının da önünü açtı. Ticari çevreler, et ithaline izin verilmesi gerektiğini savunurken, üreticiler buna şiddetle karşı çıkıyor. KTEZO Genel Koordinatörü Tulga ve Kasaplar Birliği Başkanı Akbıçak’ın iddiaları ise ürkütücü:

Piyasadaki etin yüzde 40'ı kaçak

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizdeki et fiyatlarının pahalı olması, et kaçakçılığının da artmasına neden oldu.

Et kaçakçılığının önlenmesi tüm kesimlerin ortak arzusu. Ancak sunulan yöntemler farklı. Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Kasaplar Birliği, et ithaline izin verilirse; üreticiler ise denetim yapılır, caydırıcı cezalar kesilirse et kaçakçılığının önlenebileceğini düşünüyor.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz, et kaçakçılığının sağlık sorunu olduğuna dikkat çekerek kaçakçılığın önlenmesi için dışarıdan kontrollü şekilde et ithali yapılması gerektiğini söyledi.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Candan Avunduk da, ülkemizde et ihtiyacının her geçen gün arttığını ancak üretimin buna paralel olarak artmamasından dolayı boşluk oluştuğunu söyleyerek, söz konusu boşluğun bir şekilde kaçakçılıkla doldurulduğunu ifade etti.

Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, ülkemize güneyden her hafta yasal olmayan yollarla tonlarca kaçak et getirildiğini iddia ederek kaçakçılığın önüne geçilebilmesi için et ithal edilmesi gerektiğini savundu.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ise, kasaplar ile marketler arasındaki fiyat dengesizliğinin et kaçakçılığının artmasına neden olduğunu belirterek, ithal ete karşı olduklarını, denetimlerin ve cezaların artırılarak kaçakçılığın önlenmesi gerektiğini ifade etti.

Küçükbaş Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Alpay Orhan Güvenlier, hayvan üreticilerine yeterli destek verilirse küçükbaş hayvan popülasyonunun artacağını, bu sayede de et kaçakçılığının önüne geçilebileceğini ifade etti. Güvenlier, et ithaline izin verilmesi durumunun ise üreticileri daha da mahvedeceğini belirtti.

Tulga: Et kaçakçılığı oranı yüzde 40’a yükseldi

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, etle ilgi kooperatifleşme çalışması içine girdiklerini belirterek hedeflerinin hem üreticiye hem de tüketiciye kazandırmak olduğunu ifade etti.

Et fiyatları nedeniyle vatandaşın et ihtiyacını kaçak yollardan karşıladığını belirten Tulga, et ticaretinde kaçakçılık oranının yüzde 40 olduğunu dile getirdi. Hatta bazı çevrelerin elde ettiği verilere göre kaçak et oranının yüzde 70’lere ulaşmış olabileceğini de ifade eden Tulga, kooperatifleşme ile kayıt dışılığın önüne geçileceğini, böylece hem vatandaşın daha ucuza et alacağını hem de üreticinin elindeki eti satabileceğini söyledi.

Akbıçak: Her hafta tonlarca kaçak et getiriliyor

Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, ülkemizdeki hayvan sayısının et ihtiyacını karşılayamadığını belirterek, iç piyasadaki tüketimin üretimden fazla olduğunu, bunun da et fiyatlarına yansıdığını ifade etti.

Akbıçak, yılbaşından itibaren yapılan zamlarla birlikte güneyden et alımlarının ciddi bir şekilde çoğaldığını belirterek, ülkemizdeki et açığının karşılanması için dışarıdan et ithal edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Ülkemize güneyden her hafta yasal olmayan yollarla tonlarca kaçak et getirildiğini belirten Akbıçak, iç piyasada satılan etin yüzde 40’ının kaçak et olduğunu vurguladı.

Dışarıdan et ithal edilmesiyle kaçakçılığının da önüne geçilebileceğini belirten Akbıçak, dışarıdan ithal edilen etlerin sertifikalı ve sağlık koşullarına uygun soğuk hava depolarında getirildiğini ifade etti.

Akbıçak, güneyden kaçak olarak getirilen etlerin ise sağlık ve hijyen koşullarından yoksun bir şekilde getirtildiğini belirterek, ithal ete bir an önce izin verilmesi gerektiğini yineledi.

Naimoğulları: Dışarıdan et ithal edilmesine karşıyız

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, et kaçakçılılığının ülkemizde yıllardır yapıldığını belirterek kaçakçılığın tek bir somut nedenden dolayı yapılmadığını ifade etti.

Naimoğulları, üreticilerin maliyetlerinin her geçen gün arttığından üreticinin üretimden koptuğunu vurguladı.

Naimoğulları, ülkemizdeki hayvan sayısının et ihtiyacını karşıladığını söyleyerek, üreticilerin desteklenmesiyle birlikte hayvan sayısının artabileceğini dile getirdi.

Et ithaline izin verilmesi durumda hayvancının üretimden kopacağına vurgu yapan Naimoğulları, dışarıdan et ithal edilmesine karşı olduklarını ifade etti.

“Kaçakçılık yapanlara caydırıcı cezalar verilmeli”

Naimoğulları, serbest piyasa ekonomisi bahane edilerek kasaplar ile marketler arasında bir dengesizlik oluşturulduğunu dile getirerek, ülkemizin her yerinde etin farklı fiyatlarla satışa sunulduğuna dikkat çekti.

Et fiyatlarında yaşanan dengesizliğin de kaçakçılığa yansıdığını belirten Naimoğulları, kaçakçılık yapan kişilere verilen cezaların da caydırıcı olmadığını ifade etti.

Naimoğulları, cezaların caydırıcı olmaması sebebiyle de et kaçakçılığının bir türlü önüne geçilemediğini belirterek, kaçakçılığın önlenmesi için devletin denetim yapması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Hayvancılık Kooperatifi aracılığıyla etin doğrudan tüketiciye ulaştırılabileceğini kaydeden Naimoğulları, böylece et fiyatlarındaki dengesizliğin önüne geçilebileceğini söyledi.

Güvenlier: Et kaçakçılığı devletin hayvancılığa ciddi anlamda yönelmesiyle önlenebilir

Küçükbaş Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Alpay Orhan Güvenlier, ülkemizde yıllardır et kaçakçılığı yapıldığını belirterek, eskiden et kaçakçılığının kuzeyden güneye doğru yapıldığını, ancak zamanla bunun tersine döndüğünü ifade etti.

Ülkemizdeki küçükbaş hayvan popülasyonunda düşüş yaşandığına dikkat çeken Güvenlier, maliyetlerin de her geçen gün artmasının hayvan fiyatlarına yansıdığını ifade etti.

İç piyasaya daha ucuza hayvan verilebilmesi için devletin bala ve yem fiyatlarına ciddi anlamda teşvik vermesi gerektiğini kaydeden Güvenlier, maliyetlerin azalmasıyla iç piyasaya daha ucuza hayvan verilebileceğine vurgu yaptı.

Güvenlier, etin dışarıdan ithal edilmesi durumunda zaten zor durumda olan üreticilerin daha fazla mahvolacağını belirterek, devletin hayvancılığa yönelik ciddi bir devlet politikası uygulaması gerektiğini kaydetti.

Devletin hayvancılığa ciddi anlamda yönelmesiyle hayvan popülasyonunun artacağını savunan Güvenlier, bu sayede et kaçakçılığının önüne geçilebileceğini söyledi.

Güvenlier, kasapların kâr marjlarını yüksek tutmasından dolayı et fiyatlarının yüksek olduğuna dikkat çekerek, “Et fiyatında kasapların insafına kaldık” şeklinde konuştu.

Avunduk: Geçici olarak et ithal edilmeli

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk, ülkemizde et ihtiyacının her geçen gün arttığını, ancak üretimin buna paralel olarak artmamasından dolayı bir boşluk oluştuğunu söyleyerek, söz konusu boşluğun bir şekilde kaçakçılıkla doldurulduğunu ifade etti.

Avunduk, ülkemizde ne kadar ete ihtiyaç olduğunun belirlenmesi gerektiğini kaydederek, üretimin çıkan sonuca göre yapılması gerektiğini vurguladı.

Ülkemizdeki et üretiminde artış yaşanmamasından dolayı geçici bir süreyle dışarıdan et ithal edilmesi gerektiğini belirten Avunduk, et üretiminin dünya politikasına uygun olarak yapılması durumunda üretimde artışın yaşanabileceğine dikkat çekti.

Avunduk, et ve süt besiciliğinin dünyada olduğu gibi ülkemizde de ayrı yapılması gerektiğini söyleyerek, et üretim sisteminin dünya politikasına göre yeniden şekillendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Sistemin mevcut halde kalması durumunda kaçakçılık ve benzeri olaylarda her geçen gün artış yaşanacağını savunan Avunduk, gerekli müdahalelerin bir an önce yapılması gerektiği uyarsında bulundu.

Deniz: Dışarıdan kontrollü bir şekilde et ithali yapılmalı

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, et kaçakçılığının bir sağlık sorunu olduğunu belirterek, kaçakçılığın önlenmesi için dışarıdan kontrollü bir şekilde et ithali yapılması gerektiğini ifade etti.

Deniz, ete ithal izni verilirken üreticinin de düşünülmesi gerektiğini kaydederek, ihtiyacımız olan et miktarını kendimizin karşılaması için üreticiye verilen teşviklerin devam etmesi gerektiğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2018, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER