banner6

Piyasaya sürülmemesi için gerekli önlemi alıyoruz

banner37

Tarım Dairesi Müdürü Mehmet Akif Ünsal, limit üstü kalıntıya rastlanan ürünlerin piyasaya sürülmemesi için hiçbir önlem alınmadığından şikayet eden üretici Mehmet Emin Tuncay’ın iddialarını yanıtladı.

Piyasaya sürülmemesi için gerekli önlemi alıyoruz
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Tarım Dairesi’nden ürettiği domateslerde limit üstü kalıntıya rastlanan ve bu ürünlerin piyasaya sürülmemesi için hiçbir önlem alınmadığından şikayet eden üretici Mehmet Emin Tuncay’ın iddialarına yanıt geldi.

Tarım Dairesi Müdürü Mehmet Akif Ünsal, bu ürünlerin imha edilebilmesi için 3 kez analize girmesi gerektiğini söyledi ve bu nedenle imha etmediklerini açıkladı.

Hasat edilmemiş ürünlerde kalıntı oranının zaman içerisinde değişebileceğini kaydeden Ünsal, hasat edilen ürünlerinde bir kalıntıya rastlanması durumunda hemen imha edildiğini anlattı.

Ünsal ayrıca ürünlerinde limit üstü kalıntıya rastlanan birçok üreticiden benzer şikayetler aldıklarını ifade etti.

“Bizim kendimize has yöntemimiz var”

Limit üstü kalıntıya rastlanan ürünlerin hasat edilip piyasaya sürülmesine imkan olmadığını kaydeden Ünsal, “bizim kendimize has bir yöntemimiz var. Piyasaya sürülmesi imkansızdır” dedi.

Ünsal şu şekilde konuştu:

“Genellikle ürünlerinde limit üstü kalıntı çıkan her vatandaş o ilaçları kullanmadığını söylüyor. Benzer durumlarla birçok kez karşılaştık. Ancak Devlet Laboratuarı bu konuda hata yapmaz. Bu ürünlerin hasat edilmemesi içinse bizim kendimize has aldığımız yöntemlerimiz vardır. Bu ürünlerin piyasaya sürülmesi mümkün değildir.”

“Yine kalıntı çıktı”

Mehmet Akif Ünsal, yine söz konusu üreticinin domateslerinde yapılan ikinci analizde de limit üstü kalıntıya rastlandığını açıkladı ve şimdi üçüncü analizi beklediklerini söyledi.

Ünsal şu şekilde konuştu:

“Üçüncüde de öyle çıkarsa imhaya girer. Hasat edilmemiş bir ürünü eğer üç kez analize göndermezseniz imha edemezsiniz. Çünkü madde ürün içinde parçalanır. İkinciye müsaade etmemizin nedeni de budur. Yerli ürünlerde şansı vardır, ithal ürünlerde şansı yoktur. Çünkü ithal ürün buraya gelirken hasat edilmiştir. Hasat edilmeyen ürün beklemek zorundadır.”

 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2017, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104