banner6

Portakal suyu bidonunda kimyasal atık güvenli mi?

banner37

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, Devlet Laboratuarı’ndan çıkarılan kimyasal atıkların Güngör Çöplüğü’ne serpiştirildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi  ve “Atıklar, kapalı özel bir alanda koruma altındadır” dedi ama kafalarda yine de soru işaretleri var?

Portakal suyu bidonunda kimyasal atık güvenli mi?
banner151

Ergül ERNUR

Devlet Laboratuarı’ndan çıkarılan kimyasal atıkların, “Türkiye’den getirilen Avrupa Birliği (AB) standartlarına, normlarına uygun depolanması gereken bidonlar içerisine yerleştirildiği” belirtilmesine karşın söz konusu kimyasal atıkların Cypruvex’e ait portakal suyu konsantre bidonlarında depolanması soru işaretlerine neden oldu.

Bu durum karşısında “Cypruvex’e ait portakal suyu bidonları güvenli mi?” sorusu gündeme geldi.

Söz konusu kimyasal atıkların radyasyon sızdırmayan özel bidonlarda muhafaza edilmesi gerektiği biliniyor.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, Devlet Laboratuarı’ndan çıkarılan kimyasal atıkların Güngör Çöplüğü’ndeki ayrıştırma işlemi hakkında basına bilgi verdi. Dana, Devlet Laboratuarı’ndan çıkarılan kimyasal atıkların Güngör Çöplüğü’ne serpiştirildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi ve basın mensuplarına depolama alanını gösterdi.

Kimyasalların Türkiye’den getirilen Avrupa Birliği (AB) standartlarına, normlarına uygun, kimyasal atıkların depolanması gereken bidonlar içerisine numaralandırılarak depolandığına vurgu yapan Dana, Güngör Çöplüğü’nde kapalı özel bir alanda koruma altına alındığını kaydetti.

Devlet Laboratuarı yetkililerinin de hazır bulunduğu Güngör Çöplük alanında konuşan Dana, bu atıkların nasıl ortadan kaldırılacağına dair yasal mevzuat bulunmadığını ifade ederek “Bu yönde uygun bir açılım oluncaya kadar atıklar burada bekletilecek” dedi.

“Yurt dışından getirilen, gümrüğü ödenmiş bidonlardır”

Bir gazetecinin “bidonların yurt dışından getirilen bidonlarda depolandığını söylediniz ancak içerisinde kimyasal atık bulunduğunu söylediğiniz bidonlar Cypruvex’e ait portakal suyu konsantre bidonlarıdır” sözü üzerine bidonlara yakından bakan Müsteşar Kemal Deniz Dana, şu yanıtı verdi:

“Model olarak bunlar yurt dışından getirildi. Bunlar tamamen gümrükten geçirilen, gümrük bedeli de bakanlığımız tarafından ödenen bidonlardır. Burada başka firmaların, başka katı atık maddeleri de bulunmaktadır”.

‘Eksilen bir iki bidon olabilir’

Müsteşar Dana’ya eşlik eden Devlet Laboratuarı’ndan bir yetkili ise konuyla ilgili söz konusu bidonların Türkiye’deki çevre mevzuatına uygun olduğunu ifade ederek eksilen bir iki bidonun Cypruvex’e ait olabileceğini belirtti.

Yeniden söz alan Dana, başka firmaların katı atıklarının da alanda bulunduğunu tekrarlayarak bidonları getirttikleri firmayla yapılan anlaşmayı basın mensuplarına dağıtacaklarını söyledi.

“Burası bizim sorumluluğumuzda olan bir bölge değil”

Gazetecinin söz konusu kimyasal atıkların güneşe maruz kalan bir alanda olmasının ne kadar sağlıklı olduğunu sorgulaması üzerine Devlet Laboratuarı’ndan olduğu düşünülen yetkili kişi bidonların özellikli olduğunu ifade ederken Kemal Deniz Dana, şöyle dedi:

“Burası bizim sorumluluğumuzda olan bir bölge değil, tamamen Çevre Koruma Dairesi’nin AB normlarına uygun düzenlediği atık bölgesidir. Bizim görevimiz laboratuarda yanan kimyasal atıklarımızı AB ve Türkiye mevzuatına uygun şekilde depolayıp, buraya teslim etmektir. Kimyasallar depolandığı alanla ilgili daha detaylı bilgiyi Çevre Dairesi verecektir.

“Dedikleri doğruysa, ben özür dileyip istifa edeceğim”

Müsteşar Dana, 22 Aralık’taki yangında bodrumda bulunan kimyasalların yandığını ve ortaya ciddi olumsuzluklar çıktığını ifade etti. Dana, olayın hemen ardından Gazi Üniversitesi teknik ekipleri ile başlatılan çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Kemal deniz Dana, Sağlık eski Bakanları’ndan Salih İzbul’un “Devlet Laboratuarı’nın enkazının kaldırılmasında yabancı işgücü kullanılması ve güvenlik önlemi alınmadan toplanan atıkların Güngör Çöplüğü’ne serpiştirildiği” iddialarına karşılık bu açıklamayı yaptıklarını söyledi.

İzbul’un açıklamalarının hem toplum hem de Devlet Laboratuarı çalışanlarının moralini bozan açıklamalar olduğunu kaydeden Dana, bu nedenle İzbul’u Güngör Çöplüğü’ne davet ettiklerini anlattı.

Dana, “Dedikleri doğruysa ben özür dileyip istifa edeceğim, aynısının onun için de geçerli olmasını istiyorum. Basın burayı inceleyip, kamuoyuna doğru haberi aktaracak. Eğer bakanlık olarak bir hata varsa, ben müsteşarlıktan istifa edeceğim. Yalan haber yapıp siyasi prim elde etmek isteyen varsa onlar da aynı davranışı sergilesin” dedi.

22 Aralık’taki yangından sonraki sürece ilişkin gelişmeleri de anımsatan Müsteşar Dana, ilk üç gün Bakanlık, İtfaiye ve Çevre Koruma Dairesi yetkilileri ile toplantılar yapıp, yol haritasını belirlediklerini söyledi.

Dana, Türkiye Gazi Üniversitesi’nden kendi aletleriyle gelen ekiplerin bir program dahilinde laboratuarda temizlik çalışması yaptığını anlatarak, bu çalışmalara yönelik belge ve fotoğrafları basınla paylaştı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2017, 10:50
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110