banner6

Radyasyon tehlikesi yok

banner37

Sağlık Bakanı Sucuoğlu, geçtiğimiz aralık ayında Lefkoşa Devlet Laboratuvarı’nda çıkan yangın sonrasında yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını söyleyerek, “Elimizdeki bilimsel veriler ile konuşuyoruz” dedi:

Radyasyon tehlikesi yok
banner151 banner143

Ali CANSU

Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, geçtiğimiz aralık ayında Lefkoşa Devlet Laboratuvarı’nda çıkan yangın sonrasında yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Sucuoğlu, yapılan incelemeler sonucunda laboratuvar yangınında ve sonrasında bölgede radyasyon bulgusuna da rastlanmadığını söyledi. Sucuoğlu, yangınla ilgili son gelinen nokta ve süreç içerisinde yaşananları halka daha bilimsel ve gerçekçi bir şekilde açıklamak için dün bakanlıkta basın toplantısı düzenledi.

Sucuoğlu, yanlış bilgilendirmeyi önlemek için yaptığı açıklamada laboratuvarda yanan hiçbir madde kalmadığını, radyasyonun söz konusu olmadığını söyledi.

Topraktan alınan analizler, laboratuvar içinden duvarlardan, zeminden ve havadan alınan numunelerin analizlerinde herhangi bir şekilde bir sıkıntı olmadığını ve kabul edilen değerlerin çok çok altında olduğunu kaydeden Sucuoğlu, “Paniğe gerek yoktur. Radyasyon kaçağı, kimyasallar orayı bitirdi ve kanser zemini hazırladı iddialarının doğru olmadığı elimizdeki bilimsel raporlarla belli olmuştur” dedi.

Toplantıya Bakanlık Müsteşarı Kemal Deniz Dana, Bakanlık Müdürü Ümit Özkıran ve ilgili diğer müdürler katıldı.

“Yangın, elektrik kısa devresinden çıktı”

Sucuoğlu, Lefkoşa Devlet Laboratuvarı’nda 22 Aralık 2016’da çıkan yangının polis raporuna göre, elektrik kısa devresinden çıktığının anlaşıldığını ve sigortaya konunun aktarıldığını ifade etti.

23 Aralık’ta yangının enkazının kaldırılması için profesyonel firmalarla temasa geçildiğini ve 26 Aralık’ta laboratuvarın bir bildiri yayımlayarak belli bir süre işlemlerin yapılamayacağına dair açıklama yaptığını kaydeden Sucuoğlu, ardından teknik ekibin cihazlarla ilgili durum değerlendirmesi yaptığını belirtti.

Sucuoğlu, adli, teknik ve besin analizleri hariç diğer dört bölümdeki aletlerin çok büyük zarar görmediğini ve yapılacak olan temizleme ve kalibrasyon ile dört bölümdeki cihazların çalışabileceği yönünde kendilerine bilgi verildiğini ifade etti. 28 Aralık 2016’da Türkiye’den Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Çakmak yönetimindeki teknik heyetin laboratuvarda hasar tespitinde bulunduğunu anlatan Sucuoğlu, Çevre ve Koruma Dairesi yetkililerinin de bu süre içerisinde çalışmalara katıldığını ve zarar gören materyalin kaldırılması için AB Çevre Mevzuatı’na uygun olarak kaldırılacağının açıklandığını belirtti. Laboratuvarın zarar gören zemin, duvar, enkaz bölümünden ve topraktan örnekler alınarak Türkiye’ye gönderildiğine dikkat çeken Sucuoğlu, ardından 4-9 Ocak 2017’de teknik heyetin enkaz kaldırma çalışmalarını başlatarak ayrıştırılıp etiketlendirilerek Çevre Koruma Dairesi’nin Güngör’deki atık depolama tesisine güvenli bir şekilde götürüldüğünü belirtti.

“İnsan sağlığını riske atacak unsurlara rastlanmadı”

Temizlik sırasında yapılan ölçümlerde insan sağlığını olumsuz etkileyecek şartlara veya riske rastlanılmadığını da anlatan Sucuoğlu, temizlik faaliyetleri süresince kaza veya herhangi bir hastalığın yaşanmadığını da kaydetti.

Sucuoğlu, Prof. Dr. Mehmet Çakmak yönetimindeki teknik heyetin hazırladığı raporda 8 ve 9 Ocak’ta yapılan tahlillerde Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO), AB normları ve TC çalışma mevzuatı açısından laboratuvarda insan sağlığını tehdit edebilecek herhangi bir unsurun bulunmadığını ifade etti.

19 Ocak 2017’de Laboratuvarın dört bölümde kısmen hizmet vermeye başladığını da kaydeden Sucuoğlu, çalışanların yarıya yakınının bu süreç içerisinde rapor aldığını belirtti.

3 Şubat’ta TC iş hijyeni ölçümleri konusunda yetkili AİKA Çevre Laboratuvarı’ndan tekrardan ölçüm talebinde bulunulduğunu hatırlatan Sucuoğlu, şöyle devam etti:

“17 Şubat tarihinde sıvaların kazılması sonucunda ortaya çıkacak tozlardan dolayı rapor almadan çalışanlar idari izne çıkarıldı. 17 Şubat’ta Türkiye’den gelen ekibin tüm laboratuvarda sekiz saat boyunca havada, duvarda ve laboratuvar dışındaki toprakta analizler yaptı. Gönüllü olarak laboratuvarda bulunan arkadaşların vücuduna koydukları özel cihazlar ile vücutta herhangi bir etkilenme olup olmadığı araştırması yapıldı. Araştırmaların sonucunda sözlü olarak gelen bilgi herhangi bir sıkıntı olmadığı yönündedir. Tüm bölümlerde yapılan analizler de herhangi bir problem olmadığı yönündedir. Ağır metal, uçucu organik karbonitler Dünya Sağlık Örgütü’nün kabul ettiği değer 1 ppm’dir. Bunun üzeri kanserojen olma ihtimali vardır. Tüm değerler 1 ppm’in binde biri değeri gelmiştir. Sonuçlar sağlığı etkileyecek seviyede olmadığı yönündedir. Sivil Savunmadan 24 Şubat’ta laboratuvarın içerisindeki havadan ve çevreden radyasyon araştırması ve havadaki uçucu gazların değerlendirmesini istedik. Sonuç, insan sağlığına zararlı gaz ve radyasyona rastlanmadığı yönündedir.”

“Kıbrıs geneli ve yangın günü radyasyon kaçağı olmamıştır”

Sucuoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Atom Enerjisi ile temasa geçerek yangının çıktığı günden bugüne (Yangın gecesi dahil) kadar Kıbrıs’ta veya bölgede radyasyonla ilgili herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığının haritasının görüldüğünü ifade etti.

Laboratuvarda, Mersin Anamur dedektörüne bağlı olarak bir dedektörleri bulunduğunu anlatan Sucuoğlu, “Herhangi bir radyasyonun yükselmesi alarmı devreye koyar. Bugüne kadar böyle bir sıkıntı olmamıştır” dedi.

Tüm koşulları göz önüne alarak 23 Şubat tarihinde personelden kan tahlilleri istediklerini anlatan Sucuoğlu, dün itibarı ile 14 personelin kan tahlilleri sonuçlarının geldiğini ve hepsinin normal çıktığını, sadece bir kişide karaciğer fonksiyon testlerinde çok hafif bir yükseklik bulunduğunu, bugün tekrardan ağır metaller de olmak üzere kan alımlarının tekrardan yapılacağını belirtti.

Yangının başladığı saat itibarı ile Laboratuvar Müdürü Mehmet Tatar ve Kadir beyin duman ve alevin içerisinde yardım etmeye çalıştıklarını söyleyen Sucuoğlu, bu süreç içerisinde korunması yönünde ikaz etmelerine rağmen ağır gribal enfeksiyon geçirene kadar uyku dışındaki tüm saatlerini burada geçirdiğini kaydetti. Mehmet Tatar’ın geçtiğimiz hafta kendilerini arayarak dilinde bir kanama olduğunu ifade eden Sucuoğlu, hastanede yapılan tetkiklerde kanının pıhtılaşma özelliğini biraz yitirdiğinin tespit edildiğini söyledi.

Sucuoğlu, Tatar’ın ve Kadir beyin ileri tetkikler için Türkiye’ye gitmesi çağrısı yaptıklarını ve dün aldıkları sonuçlarda pıhtılaşma sıkıntısının sona erdiğini, dildeki yaranın kapandığını kendilerine ifade ettiğini belirtti.  Çalışanların kendileri için çok değerli olduğunu ve 16 Şubat’ta çalışanların kendilerine, birkaç kişide ağızda kuruma ve ciltte bazı reaksiyonlar görüldüğünü söyler söylemez, idari izinli sayıldığını belirten Sucuoğlu, izinlerin devam ettiğini söyledi.

“Laboratuvar bu hafta taşınıyor”

Laboratuvarın Veteriner Dairesi’ne bağlı laboratuvara taşınacağını anlatan Sucuoğlu, bu hafta içerisinde TC’den gelecek heyetin laboratuvardaki aletleri buraya taşıyacağını söyledi.

Laboratuvar devreye girmeden önce çevresinde bina olmadığına dikkat çeken Sucuoğlu, bugün ise çevresinde binalar oluştuğunu belirterek tekrardan bir yangın olma ihtimaline karşın laboratuvarın o bölgede faaliyet göstermesinin uygun olmadığını kaydetti.

Bakanlar Kurulu’nda laboratuvarın meskun bölge dışındaki bir yere inşaatının yapılıp taşınması yönünde görüş birliğinin olduğunu söyleyen Sucuoğlu, eski binanın bundan sonra nasıl kullanılacağının önümüzdeki günlerde belli olacağını ifade etti.

Elmas: Laboratuvar şubeleri devreye giriyor

Devlet Laboratuvarı Müdürü Mehmet Tatar’ın rahatsızlığı nedeniyle Laboratuvar Müdürlüğüne atanan Adli Kimya Fen Şube Amiri Doğuş Elmas, Veteriner Dairesi’nin laboratuvarına taşınma çalışmalarının devam ettiğini anlattı.

Oradaki çalışmaları bozmayacak şekilde taşınacaklarını kaydeden Elmas, bu kapsamda analiz cihazlarının taşınarak tekrar kalibre edileceğini dile getirdi.

Taşındıktan sonra, en kısa sürede laboratuvar bünyesinde daha önce yapılan analizlerin tamamının yapılması için çalışacaklarını anlatan Elmas, yangın nedeniyle tamamen devre dışı kalan Adli Kimya Fen Şubesi ve Besin ve Gıda Analizleri Şubesi’ni en kısa sürede yeniden devreye koymayı hedeflediklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2017, 10:05
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104