Ramazan bayramında sağlıklı beslenin

banner37

Ramazan bayramında sağlıklı beslenin
banner90
banner99

Dyt. Funda BİLGİNER


Bayramda sevdiklerinize zaman ayırın, onlarla sohbet edin ve mutlu etmeye çalışın. Bu dönemi yemek yeme bayramı olarak değerlendirmemek gerekiyor. Peki o zaman nasıl beslenelim?
 

Bayram sofraları için hacmi büyük, kalorisi düşük besinler seçin

Sebze, meyve gibi yüksek su, lif, düşük yağ ve kalori içeriği olan yiyecekleri ana yemeğin yanında servis edilecek sağlıklı aperatifler olarak hazırlayın. Et tüketiminin arttığı bayramlarda öğünlerin kalori değerini düşürmek, sindirime yardımcı olmak ve sağlık sorunları ile tadınızı kaçırmamak için mutlaka porsiyon kontrolüne dikkat etmeli, yağsız etleri ızgara, haşlama veya fırında pişirerek pilav, makarna, ekmek eşliğinde yemekten çok sebze veya salatalarla tüketmelisiniz. Porsiyon kontrolünde en kolay yöntem kendi avuç içiniz kadar hesap etmektir. Yine hayali olarak bir tabağı dörde bölerseniz yarısını sebzeler, çeyreğini et, diğer çeyreğini de yoğurt ile doldurmak da kolay porsiyonlama yöntemidir. 


 

Sindirime yardımcı olun...

Bizler yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürebilmek için düzenli ve yeterli olarak beslenmeliyiz. Beslenmede aldığımız besinler kadar bunların vücutta verimli olarak kullanılabilmesi de önemlidir. Sindirim ağızda kimyasal ve mekanik olarak başlar. Bu nedenle mutlaka küçük lokmalar halinde, yemekleri iyice çiğnemeliyiz. Bu sayede yediklerimiz daha kolay sindirilecek ve kullanılacaktır. Sindirim şikayetleri yaşamayacak, şişkinlik, hazımsızlığın önüne geçmiş olacaksınız.

 

Bitki çaylarını tercih edin...

Misafirliklerde bolca ikram edilecek kahve ile yüklü bir kafein bombardımanına tutulacağımız bayram ziyaretlerinde mümkün olduğunca günlük limitlerinizi aşmamaya dikkat etmelisiniz. Çarpıntı, su içmemeye bağlı baş ağrısı, uykusuzluk gibi sorunları da doğurabilecek durumla baş edebilmek için günlük su alımınızı korumaya, kafeinli içecek tüketiminizi de her zamanki oranları aşmadan almaya dikkat etmeli, bitki çayları tüketmeye de gayret etmelisiniz. Özellikle yemek sonrası içilen rezene, biberiye, adaçayı, ıhlamur ve papatya size yardımcı olacaktır.

 

Beslenmedeki küçük detayların sizin için fark yaratacağını bilin…

Kalkar kalkmaz oda ısısında akşamdan 1 dilim limon ile beklemiş 1-2 bardak su sizi ve midenizi yoğun  bayram günlerine hazırlayabilir.

banner134
Bayram ikramlarında tüm gün kalori alımınızın yükselme tehdidi vardır. O zaman en azından kahvaltıda minik kalori tasarrufları yapmak denge sağlayabilir. Bunun için bir örnek klasik peynir ekmekli kahvaltı yapmak yerine  meyveli yoğurt karışımları tercih etmek olabilir.

Ana yemeklere salatayla başlayıp, sofrada sizi en çok çeken yemekle devam edin. Hazım için gazlı içecekler yerine su, soda veya bitki çaylarını tercih edin.
 

Tercihlerinizi değiştirin…

Değişim sağlayabilmek için önce çevremizi, yaşadığımız atmosferi değiştirerek işe başlamalıyız. Bunun için kalori tuzaklarını ortadan kaldırmalısınız. Bayramda misafirlerinize ikram etmek üzere aldığınız çikolata, tatlı, baklavalar yerine daha hafif sütlü tatlılar hazırlayabilir, tam tahıl undan düşük yağlı tuzlular veya tam tahıllı kuru meyveli tatlandırılmış kurabiye veya kekler hazırlayabilirsiniz.

 

Aldığınız sıvının çoğu su olsun…

Metabolizmanın temizlenmesine yardımcı olan, kişileri fizyolojik ve ruhsal olarak arındıran suyun saymakla bitmeyecek faydaları olduğunu artık herkes çok iyi biliyor. Bayram süresince günde 2-2,5 lt su içmeyi ihmal etmeyin.


 

Hareket edin

İşlerin yoğunluğundan, zamansızlıktan şikayet edenler için işte size altın fırsat. Her gün en az 30 dakika yürüyüş, yüzme, tenis, bisiklete binmek gibi sevdiğiniz bir spor yapın ve bunu devamlı sürdürmeye gayret edin.

Sağlıklı ve mutlu bir Ramazan Bayramı dileğiyle…

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75