Ramazanda beslenme önerileri

banner37

Ramazanda beslenme önerileri
banner90
banner99

Diyetisyen Övünç SELDEN 


banner134
Ramazan ayı, belirli yemek saatleri ve uzun süren açlık, susuzluk durumlarından ötürü oldukça kritik bir dönemdir. Bir aylık süreçte normal beslenme alışkanlıklarının tamamen dışına çıkılabilir çünkü ramazan ayının belli gereklilikleri vardır. Ramazan ayının getirdiklerini uygularken, sağlığımıza zarar verecek ve sadece bir aylık süreçte değil sonrasında da bizlere zorluk çıkaracak durumlarla karşılaşabiliriz. Dolayısıyla ramazan ayı boyunca değişen beslenme alışkanlıklarının sağlıklı bir çizgide ilerlemesi oldukça önemlidir.. Peki Ramazan ayını sağlıklı bir şekilde götürmenin yolları nelerdir?

--Sahur öğünü, muhakkak yapılmalıdır. İftar ve sahur arası uyanık kalmak, metabolizmanız ve sağlığınız açısından oldukça risklidir. Gerekli süreyi uykuda geçirip, sahur öğünü için uygun saatte kalkılmalı ve sahur öğününden sonra hemen tekrar yatılmamalı, en az 45 dakika beklenmelidir.

--Yumurta, protein kalitesi bakımından oldukça zengin ve uzun süre tok tutan bir besin olduğundan, sahurda muhakkak tercih edilmelidir.

--Yağ ve tuz içeriği yüksek besinlere sahurda yer vermek, susama hissini artıracaktır. Sarımsaklı, bol baharatlı ürünler de sizi çabuk susatacaktır.

--Sık sindirim problemleri yaşayanlar, sahurda muhakkak probiyotik desteği almalıdır. Probiyotik içeriği yüksek; yoğurt, kefir tarzı besinlerle, vitamin-mineral-posa-su içeriği yüksek sebze ve meyveleri sahur öğününden sonra, tercih edilmelidir. Yeterli sıvı alımı, oldukça önemlidir. Az sıvı alımı; yorgunluk, halsizlik yaratarak, oruç sürecinin konforsuz geçmesine neden olacaktır. Sahurda birkaç bardak açık çay, birkaç bardak su, bir şişe sade maden suyu tercih etmek, iftara kadar geçen sürede size iyi hissettirecektir.

-- iftarda tercih edilen ana yemeklerde, protein içerikli az yağlı et/ tavuk/ balık ve posa alımınızı destekleyecek bulgur, karabuğday, gibi tahıllarla hazırlanmış pilav, dolma ve süt grubundan ayran, yoğurt, cacık tercih edilebilir. Sebze yemekleri ve et grubu bir araya getirilip etli sebze yemekleri ve salata şeklinde de tüketimler sağlanabilir.

-- Fiziksel aktivitenin de fazlasıyla ihmal edildiği bir dönem olan Ramazan ayı boyunca iftar sonrası 45 dakikalık tempolu yürüyüş kilo alımınızın önüne geçecek, sindirim problemi yaşamadan konforlu bir oruç süreci yaşamanıza katkı sağlayacaktır.

--İftar sonrası su alımını ihmal etmemek adına, uyuyana kadar her saat içinde 2-3 bardak su tüketimi yeterli hidrasyonu sağlayacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75