banner6

Rezalet!

banner37

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde önceki gün “bu kadar da olmaz” dedirten bir olay yaşandı. Hastanede B RH pozitif yerine A RH pozitif kan verilen hasta yaşamını yitirdi.

Rezalet!
banner99

Ceren ÖZBİL

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde önceki gün tam bir skandal yaşandı. 2 gündür mide rahatsızlığı nedeniyle hastanede yatmakta olan Dışişleri Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Erol Vardan'ın 88 yaşındaki annesi Akıle Vardan verilen yanlış kan yüzünden hayatını kaybetti.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Bülent Dizdarlı, olayı doğruladı ve ilgili hemşire hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Aile ise, hastanedeki doktorların ilgisinden memnun olduğunu söyleyerek, hemşireleri suçladı. Vardan'ın ailesi konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor.

3 kez kan verildi...

Akıle Vardan'a hastanede yattığı süre boyunca 3 kez kan verildi. Bu kanlardan ikisinin B RH pozitif, üçüncüsünün ise A RH pozitif olduğu öğrenildi.

Verilen yanlış kanın ardından, yoğun bakıma alınan Akıle Vardan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Vardan dün sabah saat 04.00 sıralarında hayatını kaybetti.

Özlem Vardan: Suç doktorların değil, hemşirelerin

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Akıle Vardan'ın gelini Özlem Vardan, konuyla ilgili hemşireleri suçladı ve şu ifadeleri kullandı:

“Annemin rutin kontrollerde kanını takmak için geldiler. Ancak B RH (+) yerine A RH (+) kan verdiler. Ben annemizi böyle görmedim. Bakıcımız hemen haber verdi. Gittiğimizde kadın yatakta çırpınıyordu. Bizde sandık ki yatak çarşaflarını değişirken yerinden oynatıldı ve kemikleri ağrıyor. “Anne sakin ol ” dedik. Daha sonra hatalarını anladılar. İçeri aldılar. Kan bankası ayrı, hematoloji uzmanı ayrı, dahiliye doktorlarımız ayrı koştular. Hiçbir hekimimizi bu konuda suçlayamam. Ama bu hata hemşirelerimizin hatası. Çok üzgünüz. Perişan olduk.”

“Yargıya taşıyacağız”

Özlem Vardan, ilgili hemşirelere dava açacaklarını söyledi ve kendilerinin yaşadığını başkalarının da yaşamasını istemediklerini belirtti.

“Bunu da görmezden gelemeyiz. Bu gün bize oldu, bir daha başkasına olmamalı” diyen Vardan, o yüzden konuyu yargıya taşıyacaklarını kaydetti.

Erol Vardan: Durumu iyiye gidiyordu

Erol Vardan, annesi Akıle Vardan'ı geçtiğimiz Salı günü hastaneye yatırdıklarını ve yatırdıkları sırada kadının şuurunun açık olduğunu belirtti.

Kısa bir süre içerisinde annesinin hastaneden taburcu olmasını beklerken önceki gün sabah saatlerinde yanlış kan verildiğini belirten Vardan şu ifadeleri kullandı:

“Anneme yanlış kan verdiler. Olaydan haberim olur olmaz hastaneye gittim. Annem yatağın içinde güvercin gibi çırpınıyordu. Annemi yoğun bakıma aldılar. Yanında ben de girdim. ‘Bu gece kritik’ dediler. Doktorlar bana ‘her şeye hazırlıklı olun’ dedi. Bizde doktorlardan haber bekledik. Dün sabah doktorlar beni arayarak kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle annemin yaşamını yitirdiğini söyledi. Bende yurt dışındaki aileme haber verdim.”

“Bakanlık ve hastane yönetimine bildirdik”

Vardan, olayı tam anlamıyla anlatan bir yazı hazırlayarak konuyu Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yönetimine ve Sağlık Bakanlığı'na bildirdiklerini söyledi.

Bunun üzerine hastaneden soruşturma başlatıldığına dair bilgi aldıklarını kaydeden Vardan, raporun tamamlanıp kendilerine iletilmesinin ardından konuyu yargıya taşıyacaklarını açıkladı.

Cenaze bugün...

Yanlış kan verilmesi nedeniyle dün yaşamını kaybeden 88 yaşındaki Akıle Vardan, bugün Lefkoşa İsmail Safa Cami'de kılınacak öğle namazının ardından toprağa verilecek.

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2017, 10:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104