Risk grupları mutlaka zatürre aşısı yaptırmalı

banner37

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Adataş, halk arasında ‘zatürre’ olarak bilinen ve her yıl dünyada milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan ‘pnömoni’den korunmanın en önemli ve risksiz yolunun aşı olduğuna dikkati çekti

Risk grupları mutlaka zatürre aşısı yaptırmalı
banner99

KİMLER, PNÖMOKOK AŞISI YAPTIRMALI?... Dr. Hasan Adataş, 65 yaş ve üzeri, böbrek, karaciğer, kalp, akciğer ve diyabet gibi kronik hastalığı olanlar, tekrarlayan pnömoni enfeksiyonu geçirenler, kanser tedavisi olanlar, sigara içenler, organ nakli geçirenler, beyin, omurilik sıvı kaçağı olanlar, pnömoni enfeksiyonu ile sık karşılaşan hastane çalışanları, huzurevi çalışanları ve sağlık personelinin yaşa bakılmaksızın, pnömokok aşısını yaptırmaları gerektiğine işaret etti

KİMLER, PNÖMOKOK AŞISI YAPTIRMAMALI?... Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adataş, özellikle genç ve sağlıklı bireylerin durup dururken grip veya zatürre aşısı yaptırmasına gerek olmadığını belirterek,  “Öncelikle beslenme, sağlıklı uyku ve hijyene dikkat edilmesi gerekir. Böyle bir bünyeye mikrobun girmesi çok zordur” dedi. Vücut direncinin düşmemesi gerektiğine işaret eden Adataş, 65 yaş altı ve kronik hastalığı olmayan insanların bu aşıyı yaptırmasına gerek olmadığını söyledi

Funda ÖZSAKINÇ

   Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Adataş, halk arasında ‘zatürre’ olarak bilinen ve her yıl dünyada milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan ‘pnömoni’den korunmanın en önemli ve risksiz yolunun aşı olduğuna dikkati çekti.

   Son günlerde halk tarafında hücum edilen zatürre aşısının Koronavirüs’ten korumadığını söyleyen Adataş, 

“Buradaki amaç, eğer kişi Koronavirüs ile karşılaşırsa, direnç düşüklüğü yaşayan insanların tedavisinin üzerine bir de pnömoni eklenip daha fazla ağırlaşmasını engellemektir” dedi.

   Hasan Adataş, geçtiğimiz yıllarda domuz gribinde de aynı durumu yaşadıklarını ifade ederek,  “Hasta, domuz gribinin üzerine pnömoni eklenince 2 katı etkilenirdi. Biz de tedavi uygularken çok zorlanırdık. Düşünün ki, bu iş çifte düşmanla savaşmaya benzer. Onun için risk görülen kişilerin bu aşıyı yapmasında yarar var” şeklinde konuştu.

    Zatürrenin bir akciğer iltihabı olduğunu anımsatan Adataş, zatürrenin ya da diğer adıyla pnömaninin en önemli sebebinin pnömokok bakterisi olduğunu kaydetti.

banner134
   Pnömokokun, yetişkin ve çocuklarda zatürre, menenjit, sinüzit, osteomiyelit (kemik enfeksiyonu), kan iltihabı ve orta kulak iltihabı yapan en önemli mikroorganizma olduğunu kaydeden Hasan Adataş,  “Pnömokoklar, çocukluk döneminde özellikle kreş ve okul çağı çocuklarında burun ve boğazda yaygın olarak bulunurlar. Kendileri hasta olmasa bile aile bireylerine taşırlar, aile içinde zatürreye neden olabilirler” dedi.

   Grip aşısının da yüzde 100 garantisi olmadığını ifade eden Adataş, farklı farklı RNA’sı olan grip virüslerinin her yıl bir önceki yılın virüs çeşidine odaklı aşı geliştirildiğini, fakat yeni mutasyona uğramış virüse uygun olacağı hususunda bir garanti olmadığını kaydetti.

Kimler pnömokok aşısı yaptırmalı?

   Dr. Hasan Adataş, pnömokok aşısını 65 yaş ve üzeri, böbrek, karaciğer, kalp, akciğer ve diyabet gibi kronik hastalığı olanlar, tekrarlayan pnömoni enfeksiyonu geçirenler, kanser tedavisi olanlar, sigara içenler, organ nakli geçirenler, beyin, omurilik sıvı kaçağı olanlar, pnömoni enfeksiyonu ile sık karşılaşan hastane ve huzurevi çalışanları ile sağlık personelinin, yaşa bakılmaksızın pnömokok  aşısını yaptırmaları gerektiğine işaret etti.

Kimler pnömokok aşısı yaptırmamalı?

   Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Adataş, özellikle genç ve sağlıklı bireylerin durup dururken grip veya zatürre aşısı yaptırmasına gerek olmadığını belirtti.

   Adataş,  “Öncelikle beslenme, sağlıklı uyku ve hijyene dikkat edilmesi gerekir. Böyle bir bünyeye mikrobun girmesi çok zordur” dedi.

   Vücut direncinin düşmemesi gerektiğine işaret eden Adataş, 65 yaş altı ve kronik hastalığı olmayan insanların bu aşıyı yaptırmasına gerek bulunmadığına dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75