Ruh sağlığını önemsemiyoruz

banner37

Ülkede giderek artış gösteren “uyuşturucu kullanımı”, “intihar” ve “şiddet” suçlarının temelinde ruh sağlığı sorunlarının yattığı biliniyor. Buna rağmen bu konudaki yasal ve alt yapı eksikliklerini tamamlamak için yeterli adım atılmıyor

Ruh sağlığını önemsemiyoruz

Ceren ÖZBİL

Ülkede giderek artış gösteren “uyuşturucu kullanımı”, “intihar” ve “şiddet” suçlarının temelinin her ne kadar ruh sağlığı sorunlarıyla bağlantılı olduğu bilinse de, bu konuda başlatılan yasal çalışmalar bir türlü sonuçlanmıyor.

“Uyuşturucu kullanımı”, “intihar” ve “şiddet” suçları ülkede her geçen gün daha da büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Bu doğrultuda hazırlanan Ruh Sağlığı Koruma Yasa Tasarısı da henüz yasalaşmadı. Yasanın kısa süre içerisinde Cumhuriyet Meclisi İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nin gündemine gelmesi bekleniyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Lefkoşa Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Abidin Akbirgün, söz konusu yasa tasarısının çok geniş kapsamlı olup, Barış, Ruh ve Sinir Hastanesi’ndeki doktor sayısının artırılmasını, depo hastanenin küçültülmesini ve her bölgede toplum ruh sağlığı merkezlerinin oluşturulmasını içerdiğini anlattı.

Akbirgün, bu toplum merkezlerinde de yapılması hedeflenenin sadece hastalara bakmak değil, sorun yaşayan insanlara yön göstermek, sorun çözmeyi ve tarafsız bakmayı öğretmek olduğunu belirtti.

Akbirgün: Çok geniş kapsamlı bir tasarı

Lefkoşa Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Abidin Akbirgün, Koruyucu Ruh Sağlığı Yasası’nın ülke için çok önemli bir yasa olduğunu ancak bu konuda hazırlanan tasarının hâlâ beklemekte olduğunu anlattı.

Söz konusu tasarının çok geniş kapsamlı olduğuna değinen Akbirgün, yasallaşmamasının nedenin de kapsama alanının çok geniş olmasından kaynaklandığını düşündüğünü ifade etti.

“Hedef, hastalık aşamasına gelinmeden hizmet vermek”

Tasarıda doktor sayısının artırılmasının, depo hastanenin küçültülmesinin, her bölgede toplum ruh sağlığı merkezlerinin oluşturulmasının yer aldığını kaydeden Akbirgün, bunlarla hedeflenenin krizler çıkmadan sorunlara erken müdahale etmek olduğunu anlattı.

Akbirgün, toplum ruh sağlığı merkezleriyle sadece hastalara değil sorun yaşamış insanlara da danışmanlık, doğru yol gösterilmesi ve objektif bakış açısı kazandırılması düşünüldüğünü belirtti.

“İç görü verilmeli”

Akbirgün, halka toplu ruh sağlığı merkezleriyle iç görünün öğretilmesi gerektiğini söyledi ve bu şekilde bireylerin her şeyi anne, baba ya da devletten beklememeyi öğrenmesi gerektiğini anlattı.

Bu konuda örnekler de veren Akbirgün “Örneğin bir kişi köpeğini sokağa atıyor, basın da başata olmak üzere herkes onu yadırgıyor. Bir kişi alzeheimer olan anne ya da babasını hastaneye yatırmak istiyor, herkes ‘nerede bu devlet’ diye soruyor. Bu devletin görevi değildir. O kişi anne ya da babasına bakmakla yükümlüdür. Benzer olaylar iş bulmakta da yaşanıyor. Bir kişi devletin kendisine iş bulmasını bekliyor. Ancak devletin böyle bir görevi yoktur. Farklı bir örnek de terfiler de var. Bir kişi hakkı olmadan torpil ile bir yere geliyor. Burayı hak etmediği için yüzü kızarması gerekirken despotlaşıyor. Söz konusu Ruh Sağlığı Koruma Yasası tüm bunları kapsayan geniş bir yasadır. Bu nedenle bu yasa şarttır” şeklinde konuştu.

“Doktor sayısı yetersiz”

Akbirgün, şu anda devletten hizmet veren iki tane psikiyatrist olduğunu belirtti ve bu sayının çok yetersiz kaldığını söyledi.

Normalde yaklaşık 100 bin kişiye 10 tane psikiyatrist düşmesi gerektiğini ifade eden Akbirgün, ancak bizim ülkemizde 100 bin kişiye bir psikiyatrist düştüğünü belirtti.

Abidin Akbirgün ayrıca, hastanede alt yapı eksikliklerinin de yaşandığını vurguladı.

“86 yıldır aynı yasayı kullanıyoruz”

Ülkede yürürlükte olan Ruh Sağlığı Yasası’nın 1932’den kaldığını belirten Akbirgün, bu yasanın değiştirilmesi gerektiğini anlattı.

Akbirgün, yasanın değiştirilmesinin ardından hazırlanması gereken tüzükler ve yapılması gereken alt yapı çalışmaları olduğunu belirterek, bu nedenle bir süre daha alacağını söyledi.

“Yük çok fazla”

Abidin Akbirgün, Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ndeki yükün çok fazla olduğunu ifade etti ve hasta olmayan kişilerin bile bu hastaneye yönlendirildiğini anlattı.

Akbirgün, “Uyuşturucu bağımlısı olmayıp, uyuşturucu kullanan kişiler Denetimli Serbestlik Yasası altında bu hastaneye yönlendiriliyor. Ancak onlar bağımlı olmadığı için hasta değildir. Zaten hastanede iki piskiyatrist çalışıyor ve devlete ait tek merkez burası. Hastane üzerindeki yük artıyor” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER