'Rumlarla eşit temsiliyetimiz, dünyadan kabul gördü'

banner37

KKTC Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan, konseyin yönetim kurulunda aralarında Türkiye, İngiltere, Yunanistan, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Kıbrıs gibi 18 ülkenin temsilcisi bulunduğunu ve KKTC’nin bu ülkelerle eşit haklara sahip olarak masada bulunduğunu ifade etti. Savaşan, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’nde 87 ülkenin yer aldığını ve bu özelliği ile de konseyin, alanında Dünya’nın en geniş temsiliyetine sahip olduğunu söyledi.

banner87
'Rumlarla eşit temsiliyetimiz, dünyadan kabul gördü'
banner90
banner8

Ali CANSU

Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan, Ürdün’ün başkenti Amman’da gerçekleştirilen Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Genel Kurulu’nda yönetim kuruluna seçildi.

Savaşan, “Dünya Sağlık Turizmi Konseyi yönetimine KKTC’yi temsilen bizlerin seçilmiş olması, Güney Kıbrıs ile Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası platformda eşit olduğunun kabul gördüğü anlamına geliyor” dedi.

KIBRIS’a konuşan Ahmet Savaşan, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Genel Kurulu’nda KKTC adına Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun ise Yüksek İstişare Kurulu’na seçildiğine dikkat çekti.

Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’nde 87 ülkenin yer aldığını ve bu özelliğiyle de konseyin dünyanın en geniş

temsiliyetine sahip olduğunu dile getiren Savaşan, konseyin yönetim kurulunda aralarında Türkiye, İngiltere, Yunanistan, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Kıbrıs gibi 18 ülkenin temsilcisi bulunduğunu ve KKTC’nin bu ülkelerle eşit haklara sahip olarak masada bulunduğunu söyledi.

“87 ülkeyle işbirliğini artırmak için çalışacağız”

Türkiye’nin büyük desteğiyle Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Yönetimi’ne seçildiklerini dile getiren Savaşan, görev süreleri boyunca yönetim kurulundaki üye ülkelerle birlikte, bir yandan dünya sağlık turizmine yön vermek için çalışacaklarını diğer yandan Kuzey Kıbrıs ile konseye üye 87 ülke arasındaki işbirliğini geliştirmek için çaba göstereceklerini vurguladı.

“KKTC, sağlık turizminde başrol oyuncuları arasında”

Gün geçtikçe Kıbrıs Türk halkının uluslararası platformlardaki temsiliyetinin arttığına işaret eden Savaşan, KKTC’nin sağlık turizmi endüstrisi içinde başrol oyuncularıyla eşit koşullarda yer almasının, Kuzey Kıbrıs’ın sağlık turizmi potansiyelinin dünyaya tanıtılmasında çok büyük olanak sunduğunu söyledi.

“Turizmdeki alışkanlıklar değişti”

Turizmdeki alışkanlıkların değiştiğine ve dönüştüğüne işaret eden Savaşan, turizmin artık sadece yeni mekan deneyimlerini değil, yenilikçiliği, farklı konu başlıklarını ve farklı kültürleri tanımayı içerdiğine de vurgu yaptı.

“İnsanlar wellness, spor, kültüre yöneliyor”

Seyahat etmenin artık sadece konforlu bir otelin havuzu başında içki yudumlamaktan çok daha ötesinde olduğuna işaret eden Ahmet Savaşan, insanların wellness, spor, kültür gibi alternatif turizm çeşitlerine gün geçtikçe daha fazla katıldıklarını anlattı.

“Günümüzde, sağlıklı yaşam tatillerine ilgi artıyor”

İnsanların maceranın kokusunu, keşiflerin ruhunu ve öznel deneyimlere kapılmayı istediklerine işaret eden Savaşan, “Yiyebildiğin kadar ye, içebildiğin kadar iç; her şey dahil resort tatilleri geride kalıyor” dedi.

Günümüzde, sağlıklı yaşam tatillerine olan ilginin git gide arttığına dikkat çeken Savaşan, son yıllarda detoks tatil konseptinin revaçta olduğunu be bunun devam edeceğini ifade ederek “Gezginler; toksinlerden arınmak, rahatlamak, sağlıklı vakit geçirmek, egzersiz yapmak, arındırıcı diyet planlarını uygulamak ve akıllarını boşaltmak için bulundukları ortamdan uzaklarda bir tatil arayışı içine giriyorlar” dedi.

“Gezginler seçtikleri ülkenin kültürüyle bütünleşme arzusunda”

Tıpkı sağlıklı yaşam işletmelerine artan ilgide olduğu gibi, artık gezginlerin seçtikleri ülkenin kültürüyle bütünleşme arzusu içerisinde olduğunu anlatan Savaşan, “Bizler de ülkemizde turist profilindeki değişikliği görerek, turizm ürünlerimizi buna uygun olarak tanımlamalı ve tanıtma pazarlama faaliyetlerimizi de buna göre planlamalıyız” dedi.

“Ülkemizin ayakları üzerinde durması yönünde büyük adım”

Ahmet Savaşan, kitle turizmindeki gelirlerin optimuma çıkartılması ve ayrıca sağlık başta olmak üzere spor, kültür gibi turizm türlerinin de ülkede geliştirilmesi için çalışmaların yoğunlaşması gerektiğini ifade ederek şöyle devam etti:

“Başta sektörümüz olmak üzere hükümet de bu hedefe varılması için çalışıyor. Hedeflediğimiz bu gelişmelerin olması halinde ülkemizin kendi ayakları üzerinde durması yönünde büyük bir adım atılmış olacaktır”.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2017, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75