banner6

Sağlığa teşvik geliyor

banner37

Dünya Sağlık Turizmi Konseyi tarafından Ürdün’de düzenlenen, ‘Sağlık Turizmi Forumu’na katılan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu yurda dönüşünde, sağlık turizminde somut adımlar atacaklarını açıkladı

Sağlığa teşvik geliyor
banner151 banner143

Ali CANSU

Ürdün’ün başkenti Amman’da Kral II. Abdullah İbn Al Hüseyin himayesinde, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi tarafından düzenlenen ve dünyanın sağlık turizmi haritasının belirlendiği Sağlık Turizmi Forumu’na katılan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Bakanlık Müsteşarı İsmet Esenyel ve Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan dün yurda döndü.

Ercan Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Turizm ve Çevre Bakanı Ataoğlu, 25-27 Şubat tarihleri

arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da gerçekleştirilen ve aralarında Ürdün, Cezayir, Azerbaycan, Belçika, Kanada, Çin, Mısır, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, Hindistan, İtalya, Türkiye, Katar, Romanya, Singapur, İspanya, Ukrayna, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri’nin de bulunduğu toplam 42 ülkeden 500’den fazla delegenin katıldığı Dünya Sağlık Turizmi Forumu’a katıldıklarını söyledi.

“Ülkeler arası karşılıklı işbirliğini geliştirdik”

Ataoğlu, üç gün süren uluslararası forum kapsamında standımızı Ürdün Başbakanı Hani Mulqi’nin yanı sıra Prenses Talal (Ghaida Talal) ve Prenses Diana’nın (Diana Mired) ziyaret ettiğini kaydetti.

Forumda, Sağlık ve Turizm Bakanları ile de bir araya gelme fırsatı bulduklarını kaydeden Ataoğlu,  “Yaptığımız görüşmelerde ülkeler arası işbirliğinin karşılıklı olarak geliştirilmesi konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur” dedi.

Ataoğlu, ayrıca Dünya Sağlık Turizmi Kurucu Başkanı Emin Çakmak ve 2. Dönem Başkanı Dr. Fawzi (Fawzi Al-Hammouri) başta olmak üzere pek çok ülke temsilcisi ile sağlık turizminde karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi için atılması gereken adımları değerlendirerek yeni anlaşmalara imza attıklarını söyledi.

Forumun son gününde, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’nin 3. Genel Kurulu toplantısına katıldıklarını kaydeden Ataoğlu, Genel kurulda KKTC adına kendisinin Yüksek İstişare Kurulu Üyeliğine, Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan’ın ise 18 ülkeden, 19 delegenin yer aldığı Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildiğini belirtti.

Ataoğlu, “Ben buradan Kurucu Başkan Emin Çakmak’a ve Dünya Sağlık Turizmi Konseyi üyesi devletlerin temsilcilerine ülkemize gösterdikleri samimiyet ve güvenden ötürü teşekkür etmek istiyorum. Genel kurulda Dünya Konseyi Başkanlığına Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Sağlık Otoritesi Başkanı Dr. Leyla’nın getirildiğini de (Layla Al Marzouqi) sizlerle paylaşmak istiyorum” dedi.

“Sağlık turizmini teşviklendiriyoruz”

Uzun yıllardır ülkemizin dünyanın dört bir yanından, doğal, kültürel, tarihi ve turistik zenginlikleri için tatil amacıyla ve ayrıca eğitim için yoğun bir şekilde tercih edildiğini anlatan Ataoğlu, şöyle devam etti:

“Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün öngörülerine baktığımızda, turizm sektörünün önümüzdeki 20 yılda büyümeye devam edeceğini ve 2020 yılı itibarı ile 2 trilyon dolar hacme ulaşacağı öngörülmektedir. Dünyada yaşanan pek çok olumsuzluğa rağmen, gelişimini sürdüren, turizm endüstrisinde özgün yerini alan sağlık turizmine yatkın bütün ülkeler gibi bizler de KKTC’de somut adımlar atmaya, gerekli yasal ve altyapısal düzenlemeleri hayata geçirmeye ve bu alanı teşviklendirmeye kararlıyız.”

“Sağlık turizminin yol haritası belirlendi”

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan ise yaptığı konuşmada, forum kapsamında heyetimizin bakanlık temsilcileri ve elçiler ile yaptığı temasların yanı sıra, hastane sağlık ve akreditasyon kuruluşları, sigorta, havayolu, acente ve otel temsilcileri başta olmak üzere 42 ülkeden etkili paydaşın katılımı ile gerçekleşen “Sağlık Turizminde Küreselleşme” oturumuna katıldığını söyledi.

Savaşan, söz konusu oturuma katılan delegelerle birlikte küresel sağlık turizmi hedefleri, mevzuatlar, akreditasyon, eğitim ve araştırma, sağlık seyahatinin kapsamının genişletilmesi, pazarlama ve markalaşma, etik gibi konuları tartışarak dünya sağlık turizmi yol haritasının belirlenmesine katkı yaptıklarını belirtti.

“5 yeni anlaşma imzaladık”

İkinci gün heyetin, küresel alım heyetlerinin katılımıyla gerçekleşen B2B toplantılarında, ülkemizin turistik,

tarihi özelliklerinin yanı sıra üniversite hastaneleri, özel hastaneler, klinikler ve otellerimizde sunulan SPA, wellness olanaklarını tanıtma fırsatı bulduklarını anlatan Savaşan, “Bu kapsamda İtalya, Ürdün, Mısır,  Azerbaycan, Ukrayna ile tüp bebek, onkoloji, kalp, göz ve diş alanlarında yeni anlaşmalar imzaladık.

Yine Ürdün’deki temaslarımızda Sayın Emin Çakmak başkanlığında Türkiye, Azerbaycan ve KKTC delegelerinden oluşan bir heyetle, TC Ürdün Büyükelçisi Murat Karagöz’ü rezidansında ziyaret ederek, ülkelerimiz ile Ürdün arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi için atılacak adımları planladık” dedi.

“Son olarak Kuzey Kıbrıs’ta sağlık turizminin gelişmesi ve uluslararası alandaki etkinliğimizin artması için

başta başbakanımız olmak üzere, Turizm ve Sağlık bakanlarımıza, ayrıca TC hükümetine, özelde konseyimiz genelde ise turizm camiası adına teşekkür ediyorum” diyen Savaşan, sağlık turizminde küreselleşme forumuna katılmaları ile üyeliklerini taçlandıran ve dünya sağlık turizmine yön verilerek, yol haritasının belirlendiği forumda KKTC heyetinin de yer aldığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2017, 09:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104