banner6

Sağlığımızla ilgili yasalar bekliyor

banner37

Cumhuriyet Meclisi'nde 16 doktor bulunmasına rağmen, insan sağlığını birebir ilgilendiren birçok yasa bir türlü hazırlanıp, yürürlüğe konulamadı. Meclis alt komitelerinde görüşülen yasa tasarıları arasında “Üretim Materyalleri Yasası” ile “Kimyasallar Yasası” yer alırken, “Hal Yasası” üzerinde Ekonomi Bakanlığı, “Kimyasallar Yasası” üzerinde de Çevre Dairesi tarafından aylardır çalışılıyor. “Bitki Koruma Yasası” ise taslağı oluşmasına rağmen, hâlâ yürürlüğe giremeyen yasalar arasında yer alıyor.

Sağlığımızla ilgili yasalar bekliyor
banner99

Ceren ÖZBİL

Cumhuriyet Meclisi'nde 16 doktor bulunmasına rağmen, insan sağlığını birebir ilgilendiren birçok yasa henüz tam anlamıyla hazırlanıp, yürürlüğe giremedi.

Bu yasaların bazıları meclisteki komitelerde bazıları ise hâlâ bakanlıklarda görüşülüyor. Hatta bazıları da taslak olarak mecliste beklemeye devam ediyor.

Meclis alt komitelerinde görüşülen yasa tasarıları arasında “Üretim Materyalleri Yasası” ile “Kimyasallar Yasası” yer alırken, “Hal Yasası” Ekonomi Bakanlığı, “Kimyasallar Yasası” da Çevre Dairesi tarafından aylardır üzerinde çalışılıyor.

“Bitki Koruma Yasası” ise, taslağının oluşmasına rağmen, hâlâ yürürlüğe giremeyen yasalar arasında bulunuyor.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Tarım Dairesi Müdürü Mehmet Akif Ünsal, tarımla ilgili yasalarda abartıldığı kadar ciddi eksiklikler olmadığını söyledi.

Ünsal, çalışılmaya devam edilen bu yasalar içerisinde kendileri için en önemli yasanın şu anda Ekonomi Bakanlığı'nın çalıştığı “Hal Yasası” olduğunu belirterek, bu yasanın çıkması durumunda dairenin daha kolay denetim yapabileceğini anlattı.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Asbaşkanı Teksen Köroğlu ise, ülkedeki kanser vakası sayısına dikkati çekerek, bu sayının azalması için sağlıkla ilgili yasaların bir bütün olarak yürürlüğe girmesi gerektiğini savundu.

Köroğlu: Sağlıkla ilgili birçok yasa eksik

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Asbaşkanı Teksen Köroğlu, sağlıkla ilgili birçok yasanın eksik olduğuna dikkati çekti ve hazır olan yasalarında tüzüklerinin hazırlanmaması nedeniyle uygulanamadığını anlattı.

“Sağlıklı Gıda Yasası”nın bütünüyle ele alınması gerektiğini savunan Köroğlu, “Bitkisel Ürünleri Koruma Yasası”, “Karantina Yasası”, “Tohumculuk Yasası”, “Hal Yasası”, “Veteriner Tıbbi Ürünler Yasası” gibi sağlığı birebir ilgilendiren yasaların bir an önce tüzükleriyle birlikte hazırlanması gerektiğini savundu.

Köroğlu, tüm bu yasaların bir bütün olarak uygulanmasıyla ülkedeki kanser vakası sayısının azaltılabileceğini söyledi.

“Bu şekilde hepimiz zehirleniyoruz”

Bu yasaların eksikliği nedeniyle herkesin sağlığının ciddi tehlike altında olduğuna değinen Köroğlu, ayrıca kimyasal ilaç satan yerlerde de ilaçların reçetesiz ve kontrolsüz satıldığına değindi.

Köroğlu, tüm bu sıkıntıları aşmak için Sağlıklı Gıda Yasası adı altında toplanan bu yasaların bir an önce tüzükleriyle birlikte hazırlanıp, yürürlüğe girmesi gerektiğini söyledi ve şu şekilde konuştu:

“Mesela Hayvansal Gıdalarla ilgili çıkan bir yasa var. Veteriner Dairesi bunu çok başarılı bir şekilde kullanıyor. Bu yasa tüzükleriyle çok güzel hazırlanmış bir yasa. Bu nedenle çok güzel uygulanıyor. Tüm yasaların bu şekilde olması gerekir. Ancak bakıldığında yasalar ya bakanlıklarda, ya da meclisteki komitelerde bekliyor. Bazı yasalar içinse tek bir çivi bile çakılmış değil. Sağlıklı bir yaşam talep etmek bizim de hakkımız ve bunu talep ediyoruz.”

“Hal Yasası da önemli”

Sağlıklı Gıda Yasası'nın bir ayağı olan Hal Yasası’nın da çok önemli bir yasa olduğuna değinen Köroğlu, bu yasayla gıdaların tarladan başlayıp, sofraya ulaşana kadar kontrol altına alınmasında önemli bir adım olduğunu anlattı.

Köroğlu, Hal Yasası’nın Sağlıklı Gıda Yasası konusunda önemli bir yasa olduğuna işaret etti ve bu yasa ile meyve ve sebzelerin daha kolay denetlenebileceğini belirtti.

Teksen Köroğlu bu konuda laboratuarların da mutlaka olması gerektiğini ifade etti.

Ünsal: Ciddi bir sıkıntı yok

Tarım Dairesi Müdürü Mehmet Akif Ünsal, Tarım Dairesi'ni ilgilendiren yasalarda abartıldığı kadar ciddi eksikler olmadığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Bizim dairemize ait bir Bitki Sağlığı Yasası var. Bu yasa Mart 2016'da yürürlüğe girdi. Tüzükleri de var. Genel Gıda ve Yem Yasası Ekim 2014'te yürürlüğe girdi. Bitki Koruma Ürünleri Yasası var. Bunun taslağı oluştu. Henüz yürürlüğe girmiş değil. Çünkü bazı yerlerden onay alması gerekiyor.

Tohumculuk Yasası, Tohum ve Üretim Materyalleri Yasası meclis alt komitesindedir. Bunun yanında Kimyasallar Yasası da meclis alt komitesindedir. Bizim bakanlığımızın yasaları değil ancak bizi de ilgilendiriyor. Hal Yasası var. Bu yasa Ekonomi Bakanlığı'ndadır. Kimyasallar Yasası, Çevre Dairesi'nin yasasıdır. Şu anda meclistedir, görüş bildirilmiştir. Her yasanın tüzükleri var. Tüzükleri geçmemiş, bizi sıkıntıya sokan bir yasa yok. Genel Gıda Yasası Sağlık ve Tarım'ın birlikte çalıştığı bir yasadır.

Tarımsal İlaçların Denetimi Yasası yürürlüktedir. 2007 yılında değişikliğe uğramıştır. Büyütüldüğü gibi yasalar yok tüzükler yok gibi bir problemimiz yok bizim.”

“Hal Yasası şart”

Tarım için en önemli yasalardan birinin Hal Yasası olduğunu kaydeden Ünsal, bu yasanın çıkmasıyla işlerinin daha da kolaylaşacağını anlattı. Mehmet Akif Ünsal şu şekilde konuştu:

“Bizim işlerimizi kolaylaştıracak olan Hal Yasası'dır. Ekonomi Bakanlığı'nın çalışıp paydaşlarının ve bizimde katkı koyduğumuz bir yasadır. Bu yasa bizim yaptığımız işleri daha da kolaylaştırabilir. Bu yasanın çıkmamış olması işlerimizi yapamıyoruz anlamına gelmez. Ama çıkarsa çok daha düzenli, daha sistemli bir şekilde denetim ve kontrolleri yapabiliriz. Bizim eksikliğini hissettiğimiz yasa Hal Yasası’dır.

Hal Yasası geçerse, bizim işlerimiz o kadar daha kolaylaşacaktır. Üreticilerin de mağduriyeti giderilecektir. Kayıt dışı ekonomi önleneceği için de devletin kazançları olacaktır. Nereden bakarsanız bakın Hal Yasası olmazsa olmaz. Bizim işlerimizi oldukça kolaylaştıracak. İşlerimize katkı verecek, önemli bir yasadır.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2017, 12:13
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104