Sağlığımızla oynuyorlar!

banner37

Lefkoşa Türk Belediyesi, Haspolat Sanayi Bölgesi’ndeki Cyprofresh Gıda Deposu’na yaptığı baskında, bozuk ve tarihi geçmiş, insan sağlığına zararlı, 5 kamyon dolusu ürünü toplayıp imha etti. 10 bin kilodan fazla bozuk mal arasında makarnadan, ketçapa, unlu ve etli gıdadan, peynir ve turşuya kadar onlarca çeşit ürün vardı.

Sağlığımızla oynuyorlar!
banner8

Ali CANSU

Haspolat’ta faaliyet gösteren “Cyprofresh Gıda Deposu”ndan iki günde 5 kamyon dolusu, insan sağlığına zararlı, bozuk ve tarihi geçmiş gıda bulunarak imha edildi.

10 bin kilodan fazla bozuk mal arasında makarnadan, ketçapa, unlu ve etli gıdadan, peynir ve turşuya kadar onlarca çeşit ürün vardı.

Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB), önceki gün, Haspolat’taki “Cyprofresh Gıda Deposu”na yaptığı baskında, çok sayıda etiketsiz ve tarihi geçmiş donmuş hayvansal ve süt ürünlerini bulması üzerine, ilgili işyerini mühürlemişti. LTB, “Cyprofresh Gıda Deposu”na yönelik çalışmasını dün de sürdürerek, bozuk ürünlerin depodan boşaltılmasına devam etti.

LTB ekipleri, Ticaret Dairesi memurlarıyla birlikte dün yine mühürlediği “Cyprofresh Gıda Deposu’na” giderek detaylı bir inceleme yaptı ve tarihi geçmiş, bozulmuş, üzerinde etiket olmayan birçok ürünü müsadere ederek, Güngör Çöplüğü’nde imha etti.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, halk sağlığını göz önünde tutarak gıda denetimlerini yapmaya devam edeceklerini belirterek,  hiç bir şahsın ve şirketin adlarının gizli kalmayacağını tek tek açıklanacağını belirtti.

“Sizi elçiliğe şikâyet ederim”

LTB ekipleri ile Ticaret Dairesi’nin gerçekleştirdiği denetimde, şirket yetkilisi, basın mensuplarının içeriye alınıp fotoğraf çekmesine izin vermedi.

Dıştan fotoğraf çekmeye çalışan gazetecilere bir kadın görevlinin, “Beni çekmeyin sizi Elçiliğe şikayet ederim” şeklinde tehdit savurması dikkat çekti.

Ardından, bir başka şirket yetkilisi, basın mensuplarını odasına çağırıp konuştu ve basının fotoğraf almasına izin verdi.

2 günde 5 kamyon ürün

banner134
LTB’den verilen bilgiye göre, Cyprofresh Gıda Deposu’ndan iki günde 5 kamyon bozuk ürün toplandı.

Ürünler arasında 6 bin 95 kilo peynir çeşidi, 4 bin 228 kilo paketli kuru gıda çeşidi ve 150 kilo et ürünü olmak üzere toplam10 bin 473 kilo gıda toplanıp imha edildi.

Ekipler, ürünlerin çokluğu nedeniyle bu çalışmaları iki güne sığdırabildi. İki kamyonu aşkın bozuk ve tarihi geçmiş ürünün toplandığı depodan, son kullanım tarihi 2016 olan ürünler de vardı.

Ticaret Dairesi personeli de vardı

Ticaret Dairesi personelinin de katıldığı denetimde, tarihi geçmiş, dış ambalajları zamandan dolayı deforme olmuş ya da paslanmış ürünler dikkat çekti.

Ekipler, her ürünü ve kutusunu detaylı olarak inceleyip, bozuk olanları depo dışında, belediyenin kamyonuna yükleyerek Güngör Çöplüğü’ne götürdü ve imha etti.

“Şirket el değişti, taşınıyoruz”

Cyprofresh Gıda Deposu’nda çalışan ve isminin verilmesini istemeyen bir şirket yetkilisi, şirketin el değiştirdiğini ve başka bir bölgede, daha düzenli ve gıdaların muhafazasının daha iyi yapılacağı bir depo alındığını belirterek, kasım ayında oraya taşınacaklarını açıkladı.

Haspolat’taki depoda bulunan tarihi geçmiş mallar, etiketsiz ürünler ile yeni ürünlerin aynı yere konulmaması gerektiğini, burada bir yanlışlık yapıldığını ifade ederek, ürünleri dış piyasaya verecek gibi bir maksatları da bulunmadığını söyledi.

Söz konusu yetkili, şirketin, yıllardır Türkiye’de ticaret yaptığını ve böyle bir durumla karşılaşmadıklarını ifade ederek, kendilerini ihbar eden kişinin de şirket çalışanı olduğunu iddia etti.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2017, 08:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75