banner6

Sağlık asla ertelenemez

banner37

Girne’de ölçüsüzce artan nüfus artışına, Girne Akçiçek Hastanesi’nin, bu kadar eksikle başa çıkmasının mümkün olmadığına dikkat çeken Başhekim Salih Beyoğlu, acil önlem çağrısı yaptı

Sağlık asla ertelenemez
banner151 banner143

Elmas TOKAY

Girne Dr. Akçiçek Hastanesi Başhekimi Dr. Salih Beyoğlu hastanenin, Girne’nin dengesiz bir şekilde artan nüfusuna yeterli hizmeti veremeyecek duruma geldiğini vurgulayarak, acil önlem alınmasını istedi. Beyoğlu, Girne dahil, tüm devlet hastanelerinde ciddi bir personel eksikliği olduğunu belirterek, “Eğer bünyemizde bunu çözemiyorsak, yurt dışında personel alımı yapılmalı, sağlık asla ertelenemez” dedi.

Eksiklikler hat safhada

Dr. Salih Beyoğlu, KIBRIS Gazetesi’ne verdiği bilgide, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nin Girne’nin tek devlet hastanesi olduğunu söyleyerek, parası olan-olmayan kişilerin tüm acil vakalarında buraya başvurduğunu hatırlattı.

Ancak hastanede eksikliklerin hat safhada olduğuna dikkat çeken Beyoğlu, “En yakın bir zamanda, hastanenin buradan taşınması gerekir. Bir başhekim ve bir Girne yurttaşı olarak yetkililere sesleniyorum.  Plan proje yapılsın ve bu sorun çözülsün. Şu an hastalar, sabah saat 08.00’den sonra park edecek yer bulamıyor.  Önümüzdeki aylarda ben dahi ne olacağını kestiremiyorum” dedi.

Girne’ye yeni bir hastane gerek

Girne’ye yeni bir hastane yapılması gerektiğini kaydeden Beyoğlu, artan nüfusun özellikle acil durumlarda hastaneyi çok zorladığını belirtti. Beyoğlu, istatistiklere bakıldığı zaman, “Acil 112”nin en çok arandığı hastanenin Dr Akiçiçek Hastanesi olduğuna dikkat çekti.

Ciddi bir personel sıkıntısı var

Acil servisin bu kadar yoğun çalıştığı bir hastanede, kapıcı, hemşire ve doktor eksikliği olduğunu söyleyen Beyoğlu, acil servisin hastaneden ayrılması gerektiğini ve buraya çok acil hemşire ve doktor takviyesi yapılmasını istedi.

Başhekim Beyoğlu, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nin ikinci basamak bir hastane olduğunu, bütün imkanların sağlanması halinde, birinci basamak hastaneye dönüştürülmesine de gerek bulunmadığını belirtti. Tüm devlet hastanelerinde ciddi bir personel eksikliği yaşandığına değinen Beyoğlu, kendi bünyemizde bu sorunun çözülmemesi durumunda yurt dışından personel alınması gerektiğini, sağlığın ertelenme gibi bir lüksü kaldırmadığının altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2017, 08:52
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104