banner6

'Sağlık Bakanlığı'ndan yardım bekliyoruz'

banner37

Kalp krizi şüphesiyle kaldırıldığı devlet hastanesinde cihaz yok denilerek, YDÜ Hastanesi’ne kaldırılan Soner Keskin, ameliyatının ardından çıkarılan 156 bin TL’lik faturanın, devlet tarafından ödenmesini istiyor.

'Sağlık Bakanlığı'ndan yardım bekliyoruz'
banner151 banner143

Mustafa ÖZYAĞCI

Kalp krizi şüphesiyle gittikleri Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde cihaz eksikliği nedeniyle muayene olamadıkları için başvurdukları YDÜ Hastanesi’nde gerçekleşen ameliyatın ardından kendilerine çıkarılan 156 bin TL’lik faturayı ödeyemeyen Kadriye-Soner Keskin çifti, bu faturanın Sağlık Bakanlığı tarafından ödenmesini istiyor.

Eşi Soner Keskin’in evde rahatsızlanması üzerine hemen devlet hastanesine gittiklerini anlatan Kadriye Keskin, hastanede sırada bekletildiklerini, bağırması üzerine bir doktorun gelip ilgilendiğini, muayene ettikten sonra aort damarının yırtıldığını ve hemen ameliyat olmaması halinde hayatını kaybedebileceğini söylediğini dile getirdi.

“Eşimin ölümünü göze alamazdım”

Devlet hastanesinde eşinin ameliyat olması için her ikisinin de imza verdiğini vurgulayan Keskin, doktorun eşinin ailesinde kalp rahatsızlığı olması nedeniyle damarının aşağıya kadar yırtılabileceğini bu nedenle by-pas olma ihtimali bulunduğunu ancak bunu ölçen cihazın hastanede bulunmaması nedeniyle YDÜ’ye götürülmesi gerektiğini söylediğini belirtti.

Aynı doktorun, YDÜ Hastanesi’ndeki cihaza girdikten sonra yeniden devlet hastanesine dönmeleri halinde kendisinin de ameliyathaneyi hazırlayıp ameliyatı yapabileceğini söylediğini de belirten Kadriye Keskin, eşinin de yolda gidip-gelirken ölme ihtimali olduğunu söyleyince, doktorun “Eşinizin yaşayacağı varsa yaşar, eğer öleceği varsa, yolda da ameliyat sırasında da ölebilir. Ancak paranıza güveniyorsanız, YDÜ’ye götürebilirsiniz” diye cevap verdiğini iddia etti.

Kadriye Keskin, “Ben bu süreçte eşimin ölmesini bekleyemezdim. Eşimin ölümünü göze alamadığımdan YDÜ’de ameliyat olmasına karar verdim” dedi.

“Devletten ve Sağlık Bakanlığı’ndan yardım bekliyoruz”

Şu an eşinin sağlık durumunun iyi olduğuna değinen Kadriye Keskin, ancak hastane masraflarını ödemelerinin mümkün olmadığını, bu konuda hem devletten hem de Sağlık Bakanlığı’ndan yardım beklediklerini söyledi.

“Eğer bu parayı ödeyemezsek evimizi satmak zorunda kalacağız diyen Keskin ailesi, tek isteklerinin hastaneden sevk işlemlerinin onaylanması olduğunu aktardı.

“Sevk işlemi olmayan hastanın ödenmesi mümkün değil”

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, devlet tarafından herhangi bir sevk işlemi yapılmadığı için Soner Keskin isimli hastanın masraflarının ödenmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Dana, hastanın kendi isteğiyle YDÜ Hastanesi’ne gittiğini, yurt içinde sevksiz herhangi bir hastaneye gidildiğinde masrafları kişinin kendisinin ödediğini söyledi.

Yaşanan olumsuz hadisenin İtiraz Kurulu’nda görüşülmesi için, sevk işleminin olması gerektiğinin altını çizen Dana, “aile benimle görüştü. Sağlık Bakanlığı da konuyla ilgili açıklama yaptı. Ben de kendilerine konuyu izah ettim, ancak aile halen konuyu neden uzatıyor anlamıyorum” dedi.

Dana son olarak, devlet tarafından gerek yurtiçinden gerekse yurtdışında hastanın sevk işlemi yapılmadıysa bunun İtiraz Kurulu’ndan tartışılıp görüşülmesinin imkânsız olduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2017, 11:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104