banner6

'Sağlık hedeflenen noktaya gelecek'

banner37

Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, halkın daha kaliteli sağlık hizmeti alması için büyük çaba sarf ettiklerini kaydederek, “20-30 yıldır konuşulan ancak hiçbir adım atılmayan ve gerçekleşmeyen yasaları bir yılda geçiriyoruz. Yıllardır bu yasalarda tarihler verilmesine rağmen bunlara uyulmadı” dedi.

'Sağlık hedeflenen noktaya gelecek'
banner150 banner150 banner151

Ali CANSU

Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu göreve geldikleri günden itibaren doktorların özlük hakları, hastanelerin alt yapıları, yeni hastaneler ile sağlık merkezleri ve yasalar olmak üzere kendilerine üç ayrı hedef çizdiklerini, bu hedeflere adıma adım ilerlediklerini söyledi.

KIBRIS’a konuşan Dr. Faiz Sucuoğlu, halkın daha kaliteli sağlık alması için büyük çaba sarf ettiklerini kaydederek, “20-30 yıldır konuşulan ancak hiçbir adım atılmayan ve gerçekleşmeyen yasaları geçiriyoruz. Bu kadar yıldır yasalarda tarihler verilmesine rağmen bunlara uyulmadı” dedi.

“Sağlıkta hedeflenen noktaya gelinecek” diyen Sucuoğlu, 1963’ten beridir sağlıktaki statükonun devam ettiğini ve doktorların özverili çalışmasına rağmen memnuniyetin gelmediğini vurgulayarak, bu durumun sebeplerinin başında gelenleri ortadan kaldırmak için çaba gösterdiklerini kaydetti.

Sucuoğlu, “Şu anda çalkantılı, dalgalı bir denizin içerisindeyiz. Alışılmış bir sistemi değiştirip düzeltmek kolay değil. Kararlılığımız var ve ileriye doğru adım atmaya devam edeceğiz” dedi.

“Yeni doktor nöbetlerle 10 bin TL alacak”

Ülkemizde yeni işe başlayan doktorları 4 bin TL ile işe almanın imkânsız olduğunu ve Tıp-İş ile birlikte yaptıkları görüşmelerde 10 aylık bir sürecin ardından maaşın 6 bin 200 TL’ye yükseltildiğini, nöbetlerle birlikte bu rakamın 10 bin’e ulaşacağını söyledi.

Eski doktorlara ise yasal anlamda kök maaşta artış yapamadıklarını ancak bin 200 TL’lik ek bir tahsisat yaptıklarını anlatan Sucuoğlu, yasa tasarısının Bakanlar Kurulu’ndan geçtikten sonra Meclis’teki komitelerde oylanmasının ardından Meclis’te oylanacağını belirtti.

Teknik ve yasal anlamda sıkıntılı bir süreç yaşadıklarını ancak bunları aştıklarını ifade eden Sucuoğlu, “Bu, 30 yıldır yapılan veya bu kadar yıldır yapılıp hedefe ulaşılamayan bir mücadelenin bir yılda kazanılmasıdır” dedi.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın bu yasanın hazırlanmasında büyük katkısı olduğunu belirten Sucuoğlu, bu adımın bir yılda başarı ile sonuçlanacağını kaydetti.

“Tren yolu polikliniği şifa vermeye başladı”

KKTC’deki hastane altyapılarına da büyük önem verdiklerini de kaydeden Sucuoğlu, göreve geldikleri zaman korkunç bir durumla karşılaştıklarını söyledi.

Hastanelerin resmen döküldüğünü anlatan Sucuoğlu asansörlerin çalışmadığı, ısıtma sistemleri çökmüş, suların olamadığı, derenin çirkef aktığı manzaralarla karşılaştıklarını şu anda tüm bunların düzeltildiğini söyledi.

Başkentin hastanesinin 17 yıl tek trafo ile çalıştığına dikkat çeken Sucuoğlu, “Trafo takmak bu kadar zor muydu? Trafoyu ihaleye çıkmıştık. Bize dediler ki ‘Trafo Kıb-Tek’in ambarlarında. Alındı ama takılmadı’. Böylesine traji komik durumlar yaşadık. Biz bir ayda taktık. Şu anda hastanede voltaj düşüklüğü olmuyor, klimalar çalışıyor. Diyaliz hastalarının kullandığı asansörler her gün bozuluyordu, yenilendi. Fizik tedavi bölümü de yenilendi” dedi.

Hastanede ilaç eksikliğinin olmadığını da anlatan Sucuoğlu, bazı hastalardan “ilaç yoktur” diye şikâyet geldiğini ancak alınacak ilaçların kuruldan geçmesi gerektiği için kendilerine verilmediğini, kuruldan geçtikten sonra ilaçların ücretsiz olarak dışarıdan alınabileceğini belirtti. Sucuoğlu, sigortalılarda ise sigorta reçetesine yazılan ilaçların yüzde 20’sini ödemek suretiyle normal hastanelerden ilaçlarını alabildiklerini söyledi.

Geldiklerinde dört duvar olan Onkoloji Hastanesi’nin hizmete girdiğini anlatan Sucuoğlu, Onkoloji Hastanesi’nin içini tamamlayıp, aletleri alıp, asansörlerini koyduklarını belirtti.

Bu hükümetin en büyük icraatlarından bir tanesinin, 2008 yılında nedeni halen belli olmayan sebeplerden dolayı kapatılan Tren Yolu Polikliniği’nin yeniden açılarak, o bölge insanı ile köylerden gelenlere yeniden hizmet vermeye başlaması olduğunu kaydetti. Poliklinikten, Surlariçi, Çağlayan, Kaymaklı, Yenişehir, Kızılbaş ve köyden gelenlerin otobüs değiştirmeden bakınıp eczaneden de ilaçlarını alıp evlerine gittiklerini anlatan Sucuoğlu, hizmetin sabah 08.00’den 23.00’e kadar devam ettiğini ifade etti.

“Otomasyona geçiliyor”

Önümüzdeki hafta içerisinde ilk adımı atarak otomasyona geçeceklerini de anlatan Sucuoğlu, bunların 10 yılların yapılmayan eksik kalan şeyleri olduğunu, eksiklerin olduğunu ancak bunlarında düzeltileceğini söyledi.

Bir yıl önceki hastaneler ile şu an arasında dağlar kadar fark olduğunu, insanlarımızdan da olumlu geri dönüş aldıklarını belirten Sucuoğlu, dünyanın hiçbir yerinde yüzde yüz memnuniyet olmadığını dile getirdi.

“Yenierenköy’de 7 gün 24 ssat doktor var”

Yenierenköy’deki sağlık merkezini inşaat halinde bulup tamamladıklarını kaydeden Sucuoğlu “Yenierenköy’de, tarihinde herhalde ilk kez 7 gün 24 saat doktor vardır” dedi.

Güzelyurt Hastanesi’nin inşaatının başladığını ve yukarılara doğru çıktığını anlatan Sucuoğlu, karkasın dokuz ayda tamamlanacağını ve 20 ile 24 ay sonra hastanenin hizmet vermeye başlayacağını belirtti.

Sucuoğlu, bu süreçte en çok mağduriyet yaşayan, kazalarda veya ani rahatsızlıklarda vatandaşların kaybedildiği Karpaz bölgesinde 35 odalı bir hastane yapacaklarını belirtti. Projelerin iki-üç haftaya biteceğini ve sonrasında ihaleye çıkacaklarını da anlatan Sucuoğlu bunun yanında birçok iş yaptıklarını söyledi.

“20-30 yıllık yasaları geçiriyoruz”

Döner Sermaye Yasa Tasarısı’nın teknik komitede oylanıp geçtiğini ifade eden Sucuoğlu, bunun bir tarih olduğunu, çünkü 20 yıllık tartışmanın ve merkezin etrafında dönmenin bir sonucu olduğunu kaydetti.

Şu anda Tabipler Yasası’nı bitirdiklerini, Tıp-İş ile görüşülmesinin ardından bunu da işleme koyacaklarını ifade eden Sucuoğlu, “Hasta Hakları Yasa Tasarısı bitmiştir ve şu anda Mevzuat Dairesi’ndedir. Özel Hastaneler Yasası ve tüzükleri bitmiştir ve bu da Meclis’e gönderilecek. Bu yasalar 20-30 yıldır konuşulan ancak hiçbir adım atılmayan ve gerçekleşmeyen yasalardır. Bu kadar yıldır yasalarda tarihler verilmesine rağmen bunlara uyulmadı” dedi.

Genel Sağlık Sigortası ile ilgili çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini ifade eden Sucuoğlu, bu yasa tasarısının Maliye ile sigortaları da ilgilendiren bir konu olduğu için bir ekibin geçtiğimiz hafta Ankara’ya giderek konuyu 12 saat masaya yatırdığını söyledi.

“Adımları ileriye doğru atmayı sürdüreceğiz”

Sucuoğlu, 1963’ten beridir sağlıktaki statükonun ve doktorların özverili çalışmasına rağmen memnuniyetin gelmemesinin sebeplerinin başında gelenleri ortadan kaldırmak için çaba gösterdiklerini kaydetti.

Kendilerini çalkantılı, dalgalı bir denizin içerisinde gördüklerini ifade eden Sucuoğlu, “Kolay değil, alışılmış bir sistemi değiştirip düzeltmek kolay değil. Kararlılığımız var ve ileriye doğru adım atmaya devam edeceğiz” dedi.

Yıllardır süren ikinci iş yasağı ile ilgili Yüksek İdare Mahkemesi’nde açılmış bir dava olduğunu hatırlatan Sucuoğlu, “Benim gönlümden geçen, mahkemede 31 Aralık 2017’ye kadar bize süre vermeleriydi. Çünkü, tüm yasalar bu tarihe kadar geçecekti. Türkiye ile yaptıkları anlaşmada ve hükümet programında yıl sonuna kadar bu yasaların geçirilmesi idi. Ancak, mahkeme 1 Ağustos 2017’de son dedi. Bu durumu göz önüne alarak geçen yaz tatilinde çok yoğun çalıştık ve biz şu anda bunları Nisan ayında bitirdik” dedi.

“Sağlıkta grev ve iş yavaşlatmanın olamaz”

Sağlıkta grev ve iş yavaşlatmanın olamayacağına dikkat çeken Sucuoğlu, “Biz hepimiz Hipokrat yemini etmiş doktorlarız. Diğer sektörlerde grev ve iş yavaşlatması olabilir. Ama sağlıkta böyle bir hareket sağlık açısından ciddi sonuçlar doğurabilir” dedi.

“Ani gelişen ve müdahale edilmesi gereken vakalarda eğer siz geride kalır ve gerekli müdahale ve konsantrasyonu göstermezseniz bunun sonucu ya kalıcı bir deformasyondur. Ya da sakatlılık veya ölümdür” diyen Sucuoğlu, bu yüzden bu yeminin her hal ve harekette Dünya’nın neresinde olursak olalım karşımızda din, dil, ırk ayrımı olmadan sağlık hizmetini vermemiz gerekir” dedi.

Bu yemini yapmış kişilerin bu şekilde bir hareket içerisine girmesinin kendilerini üzdüğünü anlatan Sucuoğlu, şöyle devam etti:

“Biz yapabileceğimiz her şeyi son noktaya kadar yapmaya çalışıyoruz. Ancak, bazı şeylerin yasal olarak yapılması mümkün değil. Tıp-İş meslektaşlarımızın bize bile bile yapamayacağımız taleplerle zaman zaman gelmeleri bizi üzüyor. Biz bir şey yapamayız. Yasalar elimizi kolumuzu bağlar. Bu tip yasaların değiştirilmesi de çok kapsamlı olduğu için uzun bir süre alır. Bizim 1 Ağustos’a kadar doktorlarımızı hastanede tutmanın gereğini hem yasal hem de alt yapı anlamında yapmamız gerekir. YİM’in aldığı karar tartışılamaz.”

“Yeni hastane çalışmaları sürüyor”

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hatanesi’nin 1978’de hizmete girdiğini ve halen ülkemizin amiral gemisi gibi hizmet vermeye devam ettiğini kaydeden Sucuoğlu, artık yapı, konum ve içerik itibarı ile büyük sıkıntıları olduğunu söyledi.

Geldikleri günden itibaren yeni bir hastane düşündüklerini, BRT’nin arkasında 270 dönüm arazi alınıp fizibilite çalışmasının yapıldığını ve 12 projeden bir projenin de seçildiğini anlatan Sucuoğlu, Mayıs ayı içerisinde Ankara ziyareti yapabileceklerini belirtti. Ankara’nın konuya sıcak baktığını, tek isteklerinin sistemin kurulması olduğunu anlatan Sucuoğlu, “İstediğiniz kadar hastane yapın, sistem çalışmazsa ve verim alınmıyorsa bir anlamı yoktur. Bizden sistemi kuracağımız çalışma istiyorlar. İnşallah yılsonunu bulmadan istediğimiz noktaya geleceğiz” dedi.

Sucuoğlu, öte yandan Lefke’de Cengiz Topel Hastanesi ile entegre çalışacak ve sağlık turizmine yönelik bir hastane düşündüklerini ve projelendirme çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

“Tüm tahliller temiz çıktı”

Lefkoşa’daki Devlet Laboratuarı’nın yanmasının kendilerine büyük bir enerji ve zaman harcattığını kaydeden Sucuoğlu, Türkiye’den gelen ekiplerle birlikte büyük bir efor sarf ettiklerini söyledi.

20 yılda laboratuarın bu hale geldiğini anlatan Sucuoğlu, “Biz iki ayda yeni bir laboratuar oluşturup hizmet vermeye başladık. Çalışanların tahlillerini yaparak Ankara’ya yolladık. Tüm tahliller temiz çıktı. Biz, herkesi gurup gurup Türkiye’ye yollayıp testler yaptırıyoruz. Birkaç kişide bazı ağır metaller çıktı, ardından bunların da tedaviye gerek olmadığı tespit edildi ve hepsi adamıza geldi” dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ile protokol imzaladıklarını anlatan Sucuoğlu, “Biz geldiğimizde protokol yoktu ve bakımlar cari fiyatlar üzerinden ödenirdi. Bu da devlete yüzde 20 ile 25 fazladan bir maliyetti. İnsanlarımız artık yurt dışı yerine ülkesinde, ailesinin yanında kalmayı tercih ediyor” dedi.

British Kolan Hastanesi ile de aynı anlaşmanın yapıldığını ifade eden Sucuoğlu, ayrıca tüm üniversitelerin sağlık birimleri ile 12 ay yararlanacak şekilde staj yapmaları için anlaşmalar yaptıklarını söyledi. Ayrıca hastanede bazı bölümlerin randevu sistemine geçildiğini 1 Ocak 2018’den itibaren tüm bölümlerin randevulu sisteme geçeceğini belirtti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2017, 07:52
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110